10 enimlevinud koerte käitumisprobleemiEnamik kogenud koerakasvatajatest on tuttavad koerte enimlevinud käitumisprobleemidega, ent mõned võivad mõtiskleda miks koer sellisel moel käitub.

Haukumine, hammustamine, närimine ja paljud teised enimlevinud koerte käitumisviisid on sageli valesti tõlgendatud ning valesti käsitletud koerte omanike poolt. Võib-olla oled äsjane koeraomanik, plaanid endale soetada koera, või lihtsalt soovid paremini lahendada oma koera käitumisest tulenevaid probleeme. Esimene samm selleks, et probleeme lahendada ning neid ennetada on läbi ja lõhki mõista enimlevinud koerte käitumisprobleeme. Kindel põhi sõnakuulelikkuse treeningus aitab Sul ennetada või paremini kontrollida neid käitumisprobleeme.

1. Haukumine

Enamus koeri kas hauguvad, uluvaid või vinguvad teatud piirini. Käitumisprobleemiks loetakse liigset haukumist. Enne kui Sa asud haukumist korrigeerima, tee kindlaks miks Su koer üldse nii häälekas on. Need on kõige tavalisemad haukumise põhjused:

  • Hoiatus või valvamine

  • Mängulisus/erutus

  • Tähelepanu otsimine

  • Ärevus

  • Igavus

  • Reageerimine teisele koerale

Õpi liigset haukumist kontrollima. Ole järjekindel ja kannatlik. Samuti kaalu koerale käskluste haugu/ ole tasa õpetamist. Pühendumus ja tähelepanu igale detailile võib viia kaugele. Ärevusest tingitud haukumise puhul on efektiivseks lahenduseks osutunud rahustav vest Thundershirt, mida soovitavad tuhanded veterinaarid ja koerakoolitajad üle kogu maailma.

2. Närimine

Närimine on koerte jaoks igati loomulik tegevus – see on lihtsalt üks osa kuidas nad ennast üles kütavad. Kui Su koer hakkab närides asju purustama, võib see kiiresti muutuda käitumisprobleemiks.

Enimlevinud põhjused, miks koerad närivad on järgnevad:

  • Kutsikate hammaste tulemine

  • Igavus/ energia ülejääk

  • Ärevus

  • Uudishimu (eriti kutsikate puhul)

Julgusta oma koera närima õigeid asju tagades talle palju erinevaid närimismänguasju. Hoia isiklikud asjad koerast eemal. Kui Sa ei ole kodus, siis pane oma koer puuri või piiritle ta alale, kus oleks vähe kahju võimalik teha. Kui Sa märkad oma koera närimas valet asja, siis kiiresti paranda teda järsu hääletooniga. Seejärel vaheta ese välja närimislelu vastu. Üks kõige olulisemaid asju, mida Sa teha saad: tegele piisavalt oma koeraga!

3. Kaevamine

Enamus koeri kaevavad teatud määral, kui neile selleks võimalus anda – see on instinkti küsimus. Mõned kindlad tõud, nagu näiteks terjerid on eriti altid kaevama, seda tõu jahiajaloo pärast.

Üldiselt kaevavad koerad järgmistel põhjustel:

  • Igavus või energia ülejäägid

  • Ärevus või hirm

  • Jahiinstinkt

  • Mugavuse otsimine (näiteks pesa tegemine, jaheduse otsimine)

  • Oma asjade peitmine (nagu kondid või mänguasjad)

  • Põgenemiseks või kuskile ligipääsevuse saavutamiseks

See võib olla päris ärritav kui Su koer otsustab aia ülesse kaevata. Proovi kindlaks teha kaevamise põhjus, seejärel tee tööd, et elimineerida probleemi tekkimise allikas. Veeda oma koeraga rohkem aega, võimalda talle rohkem liikumist ja rohkem treeninguid. Kui kaevamine on vältimatu siis loo piirkond, näiteks liivakast, milles õpetad koerale, et kaevamine on „ok”

4. Üksiolemisärevus ehk üksindusahistus

Üksiolemiseärevus on üks enim arutletud koerte käitumise probleeme. Selle ilmingute hulka kuulub hääle kasutamine, närimine, ebasobivatesse kohtadesse urineerimine ja roojamine ning teised maja hävituse vormid, mis tekivad siis kui koer on omanikust eraldi. Nende käitumismallide taga ei pruugi alati olla üksiolemisärevus. Märgid, et tegemist on tõepoolest üksiolemisärevusega on järgmised:

  • koer muutub ärevaks kui inimesed valmistuvad lahkuma

  • Halb käitumine toimub tavaliselt 15-45 minuti jooksul peale seda kui omanik on lahkunud

  • Koer püüab pidevalt omaniku juures ja läheduses olla

  • Koer püüab igal sammul omanikku puutuda

Tõelisest üksiolemisärevusest lahti saamiseks on tarvis pühendunud treenimist, käitumise muutmist ja üksiolemisega harjutamist. Ravimeid võidakse soovitada väga ekstreemsetel juhtudel, kuid see peaks olema viimane probleemi lahendamise viis. Lihtsam alternatiiv on kasutada koeral rahustavat vesti üksiolemise ajal.

5. Sobimatu urineerimine ja roojamine

Sobimatu urineerimine ja roojamine kuuluvad kõige enam tuska tekitavate koera käitumisprobleemide hulka. See võib rikkuda Su kodu ning muuta koeraga avalikus kohas viibimise või külas olemise väga ebamugavaks.

On oluline, et esmalt võtad Sa ühendust oma veterinaariga, et välistada terviseprobleemid. Kui mingit meditsiinilist põhjust ei leita, siis püüa kindlaks määrata käitumise põhjus, mis võib olla tingitud järgnevast:

  • Alistumisest/ärevusest urineerimine

  • Territooriumi märgistamine

  • Tähelepanu otsimine

  • Puudulik puhtuse pidamise õpetus

Sobimatu urineerimine ja roojamine on kutsikate puhul loomulik, eriti enne 12-ndat elunädalat. Vanemate koertega on aga teine lugu – paljud vajavad tõsist käitumise muutust, et saada sellest harjumusest vabaks, sest vahel pead Sa muutma nende nägemust iseendast.

6. Kerjamine

Kerjamine on halb komme, ent kahjuks paljud koeraomanikud julgustavad seda käitumist. See võib viia seedeprobleemide ning ülekaaluni. Koerad kerjavad, sest nad jumaldavad toitu – ent toiduraasukesed ei ole maius ja toit ei ole armastus! Jah, on raske vastu panna sellele anuvale pilgule, kuid andes „ainult sel korral” lood pikas perspektiivis probleemi. Karjas olles ei kerjaks alam iial alfa koeralt ilma, et saaks selle eest noomida. Kui Sa õpetad oma koerale, et kerjamine on lubatud, siis sellega paned Sa tõsise kahtluse alla oma rolli karjajuhina. Enne kui Sa istud, et süüa, käsi oma koeral paigal olla, eelistavalt kohas kus ta ei saa Sind jõllitada kuni Sa sööd. Kui vaja siis sulge ta teise tuppa. Kui ta käitub kenasti, siis anna talle eriline maius, kuid alles peale seda kui Sina ja Su perekond on söömise täielikult lõpetanud.

7. Tagaajamine

Koera soov liikuvaid asju taga ajada tuleb koera kiskjalikust instinktist. Paljud koerad ajavad taga teisi loomi, inimesi ja autosid. See kõik võib viia ohtlike ja laastavate tagajärgedeni! Sa ei pruugi olla võimeline takistama oma koera püüdmast asju taga ajada, kuid Sa võid teha samme, et vältida õnnetust:

  • hoia oma koer alati rihma otsas (välja arvatud kindlalt aiaga piiritletud alad)

  • treeni oma koera juurde tulema kui teda hüüad

  • hoia vile või mõni muu vali ese käepärast, et saada koera tähelepanu

  • ole valvas ning leia esimesena potentsiaalne „käivitaja”, näiteks jooksjad

Edu saladus on koer pidevalt kontrolli all hoida. Pühendunud treenimine terve koera eluaja õpetab talle fokuseerima oma tähelepanu esmalt Sulle enne kui ta hakkab ära jooksma

8. Üles hüppamine

Kutsikad hüppavad üles, et ulatuda emani ning teda tervitada. Hiljem võivad nad hakata üles hüppama, et tervitada inimesi. Koerad võivad üles hüpata ka liigse dominantsuse pärast.

Hüppav koer võib olla tüütu ning vahel lausa ohtlik. On mitmeid mooduseid, et takistada koera ülesse hüppamist, ent mitte kõik ei osutu õnnestunuks. Põlve tõstmine, käppadest haaramine või koera maha lükkamine võivad mõnede puhul hästi toimida, ent enamus koertele saadab see hoopis vale signaali.

Üles hüppamine on sageli tähelepanuvajadusest tekkinud käitumine, seega igasugune tähelepanu sellisele käitumisele mõjub koerale kui preemia! Parim meetod: lihtsalt keera ümber ning ignoreeri koera. Ära otsi temaga silmsidet, ära räägi ega puuduta koera. Tegele oma asjadega. Kui ta rahuneb ja püsib paigal, siis rahulikult kiida teda. Ei võta kaua aega selleks, et koer mõistaks õiget käitumist.

9. Hammustamine

Koerte hammustamist on võimalik määratleda karjas olevate instinktidega. Kutsikad hammustavad ja näksivad teisi koeri ja inimesi, et avastada neid ümbritsevat keskkonda ning õppida selgeks oma koht karjas. Omanik PEAB kutsikale õpetama, et hammustamine ja näksimine ei ole aktsepteeritud. Motivatsioon hammustada ja näksata pärast kutsikaiga on tavaliselt seotud järgnevaga:

  • Argus või kaitsmine

  • Territooriumi valvamine

  • Valu või haigus

  • Domineerimine

  • Kiskja instinkt

Kuigi mõnda tõugu peetakse ohtlikuks, siis minu arvamus on, et spetsiifiliste tõugude keelamine ei ole lahendus. Läbi õige treeningu, sotsialiseerimise ja aretuse on omanikud ja kasvatajad need, kes saavad aidata vähendada ükskõik mis tõugu koerte kalduvust hammustada.

10. Agressioon

Koerte agressioon avaldub urina, hammaste näitamise, rünnaku ja hammustamisena. On oluline märkida, et ükskõik milline koer on potentsiaalselt võimeline olema agressiivne, seda hoolimata tõust või ajaloost. Ent koerad, kel on vägivaldne või ahistav minevik ning koerad, kes on aretatud agressiivsetelt vanematelt on oluliselt tõenäolisemalt agressiivsed inimeste ning teiste koerte suhtes.

Agressiooni põhused on põhimõtteliselt samad mis hammustamisel või näksamisel, kuid koerte agressioon on oluliselt suurem probleem. Kui Sinu koer on agressiivne, siis esmalt konsulteeri oma veterinaariga – see võib olla tingitud terviseprobleemidest. Pärast seda otsi abi kogenenud koeratreenerilt. Agressiivse koeraga tuleb võtta kasutusele tõsised meetmeid, et tagada teiste turvalisus.

 

 


Tagasi