Küsimus:
Tere,
Meil on 12,5 - aastane isane dobermann. Käisime 4-päevasel reisil, koeral oli kodus hoidja. Enne reisi oli koer täiesti terve, tulime tagasi hakkasid probleemid pihta. Ta hakkas tuppa pissima. Lihtsalt seisis ja pissis.
Tavaliselt, kui mingi häda oli, siis hüppas uksele ja ootas kuni välja sai. Nüüd ta nagu poleks arugi saanud, et pissib. Hakkasin teda tihedamini õue laskma. Iga 3 tunni tagant. Siis hakkas öine pissimine. Iga öö tegi oma aseme täis ja uriini lõhn oli väljakannatamatu.
Läksime arstile, tehti proovid, mingi näitaja oli uriinis väga kõrge. Määrati Synulox antibiootikumid. Sellega saadi siis näit korda. Käisime veel vereproovi andmas. Kahtlustati, et neerupealistes ehk midagi. 14 päeva sai rohtu ära anda, kõik tundus nagu korras olevat.
Läks 5 päeva mööda, jälle sama lugu, uriin haises ja põis ei pidanud. Saime uuesti rohud 10 päevaks. Diagnoos oli tsüstiit. Siis võeti veel mingid proovid, süstiti mingit ainet, mis pidi näitama, mis haigus on. Kahtlustati suhkruhaigust. Siis viimast korda võeti jälle uriiniproov, öeldi, et panevad kasvama.
Kuna asi oli päris pikalt kestnud, proove oli võetud ja rohte antud ja mitte midagi ei teadnud ikka, siis mees käratas, et kogu aeg mingid proovid ja uus arst aga, mis viga on? Läks kahe tunni pärast koerale järgi ja öeldi, et kõik korras, põiepõletik välja ravitud ja koer terve. Suhkruhaigust pole, neerupealised ka vist korras. Minu teada, kui proov kasvama pannakse, siis selle tulemuse saamiseks läheb päev või kaks.
Aga juba kahe tunni pärast teatati, et proov ok. Võttis rohte veel edasi. Nüüd said rohud läbi, kolm päeva oli möödas jälle sama asi. Nüüd kirjutati lihtsalt rohud välja ja anname neid edasi. Ma olen netis uurinud põiepõletiku kohta ja koeral pidi samamoodi olema, et sirtsutab mitte ei pissi liiter uriini korraga. Kuidas see diagnoos siis tsüstiit saab olla?
Koer sööb normaalselt, isu on väga hea, joob 3 liitrit päevas (kehakaal on u. 46 kg). Märtsis oli tal operatsioon - süljenäärmed tekitasid sellise loti lõua alla ja see muutus kõvaks ja koeral tekkis põletik ja sealt võeti siis midagi ära, lisaks tehti ka kastreerimine. Kas see pissimine võiks olla kuidagi seotud sellega või peaks ikka probleeme neerudest otsima? Kas neid rohtusid võibki siis niimoodi jääda andma?
Ette tänades
Vastus:
Tere!
Teadmata vereproovi ja uriiniproovi tulemusi ning looma nägemata on muidugi raske seisukohta võtta. Bakteriaalse põiepõletiku diagnoosimiseks peaks selle tõesti panema kasvama ja ainult mikroskoobi all kiire vaatamine ei välista bakteriaalset probleemi.
Kui koer joob 3 liitrit päevas, siis on see märkimisväärne kogus, aga arvestama peab ka muidugi sööki ja sellega saadavat vedeliku hulka. Lisaks veel see, kui koer joob äkki ka õues? Sest kui mainite, et hakkasite koera sagedamini õue laskma, hakkas ta ka öösel tuppa laskma.
Jälgige, kui palju koer siis päeva jooksul täpselt joob, äkki on liigne urineerimine seotud palju joomisega? Üks põhjustest võib olla neerupealisteprobleem, aga kuna see tundub olevat välistatud, siis tuleks tõenäoliselt üritada välistada ka teisi haiguseid, mis sarnase kliinilise pildiga kulgevad. Kõhuõõne ultraheli on edasise diagnoosimise suhtes näidustatud. Emastel kui ka isastel koertel võib uriinipidamatus olla ka põhjustatud lihaste lõtvumisest.
Lugupidamisega,
loomaarst Angela Sarapuu
Tagasi