Küsimus:

Meil on 13 aastane taks, kes on olnud kogu oma elu  terve ja tubli, aga nüüd vanas eas hangib  endale haigusi.

Talvel oli ta hädas köhaga ( kusjuures kuulati ka südametööd, mis oli normis) ja paaril korral oli kõrges palavikus. Arst määras rohud ja köhast saime võitu, vahel väga harva oleme veel kuulnud, et ta köhib.
Mõni aeg hiljem märkasin, et ta on väga tihti aevastama hakanud ja peale kõvemat aevastust on nina nagu väikesel lapsel tatine. Pöördusime jälle arsti poole, kes kuulas kopse ja leidis sealt  bronhiidile iseloomulikke raginaid, saime ravimeid ja nüüd kuu hiljem olid kopsud kuulates puhtad, aga nohu on jätkuvalt alles.

Eriti hädas on ta hommikul siis löristab ta ninaga ja tundub veidi hädas olevat. Huvitav on see, et toas ei aevasta ta väga palju, aga kui toast õue läheme siis juba koridoris treppidest alla minnes algab  päris tihe aevastamine ja õues on mul lausa taskurätt kaasas, et see mis ninast tuleb ära pühkida.
Loomaarst algul arvas, et äkki on tegu mingi lestalisega, mis seda ohtrat eritist ninast tekitab ja määras rohu, aga erilist tulemust sellel polnud. Ei julge teda ka vaktsineerida, kui tervis päris korras pole.

Mida arvate Teie? Tänan vastuse eest juba ette!

Ene

Vastus:

Tere!

Aevastamine ja rohke eritise esinemine viitab enamasti võõrkeha olemasolule ninas. Kuna tegemist on eaka loomaga võib tegu olla ka kasvajaga. Väljaminnes aevastab loom rohkem tõenäoliselt sellepärast, et ta erutub ja liigub rohkem, hingamine kiireneb.

Kuna koer on saanud juba antibiootikume, mis ei aidanud, siis järgnevalt tuleks diagnoosi saamiseks teha uuringud narkoosi all: ninast proovid, röntgen ninast ja kopsust, ning rinoskoopia (väikese torukesega uuritakse nina seestpoolt).

Vaktsineerimine tuleks praegu kindlasti edasi lükata ja teha seda alles siis, kui koer terve on.

Lugupidamisega,
loomaarst Angela Sarapuu


Tagasi