Küsimus:

Tere!

Meil plaan võtta kesk-aasia lambakoer. Leidsime koerakasvataja (kennelliidus registreeritud), kellel viimases pesakonnas sündinud kutsikas elas üle sünnitrauma. Omaniku sõnul oli kutsikas suur ja jäi kauaks sünnitusteedesse.

Kutsikaga muidu kõik korras, aga tal tekkis lümfipais tagumistes jalgades. Tänaseks üks jalg täiesti taastunud, kuid teine ikka selline jäme (vedelik sees). Kutsikas 2-kuune, väga elav.

Omaniku sõnul koer paraneb sellest ajapikku, saab antibiootikumi kuure ja on loomaarsti silma all. Siit küsimus kas sellist kutsikat tasub võtta, kui ohtlik on koerale selline terviseprobleem tulevikus???

Vastus:

Prognoosi peaks andma raviarst, tema ju  näeb patsienti. Kirja teel on väga raske midagi otsustada. Tuleb arvestada, et tegemist on giganttõuga, kelle elukvaliteet kindlasti kannatab, kui jäsemed ei funktsioneeri normaalselt.

Soovitaks omanikuga kokku leppida, et enne lõplikku otsustamist saaks kutsika viia ülevaatusele näiteks Maaülikooli Loomakliinikusse. Sealsed spetsialistid oskavad vast täpsemini  hinnata verevarustust ja  närvitalitlust kahjustatud jäsemetes ning ka tagakeha toonust üleüldiselt. Ning anda ka vastavalt sellele oletatava prognoosi.

Peab arvestama, et giganttõu kutsikas kasvab väga kiiresti ja väga täpselt ei ole võimalik ette näha, mismoodi see kahjustus koera tulevikku võib mõjutada. Prognoos võib aja jooksul muutuda nii paremuse kui halvemuse suunas.

Kindlasti peaks olema selline kutsikas oluliselt odavam, sest teil võib tekkida tulevikus täiendavaid kulutusi, kui peate temaga tihedamini arsti juures käima kui tavalise kutsikaga. Füsioteraapia tuleks juba praegu kindlasti kasuks. Selle valdkonna spetsialisti leiab ka Maaülikooli Loomakliinikust.

Tervitustega dr. Tiina Toomet

 


Tagasi