Küsimus:

Tere!

Meil on 4 kuune Yorki poiss. Ostsime Eestist ja esialgu tundus, et kutsa on täiesti terve, ka arst ei leidnud midagi. Vahel magamise ajal ta köhis aga arvasime, et tal on mingi ärritaja kurgus. Ja seetõttu ei rääkinud köhimisest ka arstile midagi. Päeval on poiss rõõmus ja vallatu terjer nagu terjer ikka.

Sööb hästi – teen talle enamus toidust ise. Kaerahelbepuder kanahakkliha, või kanamaksaga lisan veel ka keedetud porgandit. Veel olen andnud talle pudru tuunikalaga. Ostsime ka arstil käies talle toidu kaasa aga ta ei taha seda eriti, meelsamini sööb isetehtud toitu. Vahel pääseb ka kassi kausi kallale aga seda me üritame igati takistada.

Köhib ta aga magamise ajal või siis otse peale ärkamist. Oleks nagu midagi kurgus, mis takistab hingamist. Nagu inimesel rögaköha. Peale selle ”röga” väljaköhimist ta neelatab. Vahel aga ei köhi kogu päeva siis jälle on halvemaid päevi, mil iga une ajal ärkab vähemalt korra köhimiseks.

Läheme kutsaga kuu lõpus viimaseid vaksiine tegema ja ussirohu peaks andma sellel nädalal. Olen hakanud kartma teda õue viia – äkki saab külma ja sellepärat köhib. Samas peab teda ju ka õue häda tegema õpetama.

Mida sellisel juhul teha, kas peaksin minema arstile enne kokkulepitud aega?

Olen netist vaadanud kutsade köha kohta – osad haigused on vägagi hirmutavad. Ise aga lihtsalt haigusest lugedes, võib talle iga haiguse külge mõelda.

Ette tänades,
Reet

Vastus:


Tere!

Kui Teie koer köhib juba pikemat aega, siis on kindlasti põhjust arstile pöördumiseks juba praegu, mitte oodata kuu lõpuni. Kui koer on haige ja köha põhjus on väljaselgitamata, siis ei tohiks teda ka mitte mingil juhul hetkel vaktsineerida.

dr. Angela Sarapuu

Märksõnad:

Tagasi