Vananemisega kaasnevate hüvedega (ei pea niipalju haukuma, ei pea niipalju hüppama, ei pea niipalju jooksma…) kaasnevad paraku ka suuremad ohud haigestuda kasvajatesse.
Kasvajatesse haigestumise korral jällegi väheneb loomakese elukvaliteet, nad tekitavad vaegusi ja valu ning takkatipuks väheneb oluliselt ka eluiga. Kasvajate tekkepõhjuste väljaselgitamiseks peaksime sukelduma üksikute rakkude ja molekulaarbioloogia tasandile, kuid need valdkonnad jätaksin hetkel reservi. Tõenäoliselt võiks hoopis suuremat huvi pakkuda see, kuidas ära tunda reaalne kasvajaoht ja mida annab ette võtta raviks või ka ennetamiseks.
Järgnevalt toon terve rea erinevaid tunnuseid, mis võivad (loomulikult ei pea) viidata kasvajalistele muutustele:
* Ebanormaalsed moodustised nahal, mis püsivad ja suurenevad
* Mitteparanevad haavandid
* Kehakaalu vähenemine
* Söögiisu vähenemine
* Veritsus või nõretus erinevatest kehaavaustest
* Raskus söömisel või neelamisel
* Jõuetus
* Püsiv lonkamine või jäikus
* Raskendatud hingamine, urineerimine või roojamine
Loodan siiralt, et oma lemmiklooma üle vaadates te selliseid muutuseid ei tähelda, kuid mingigi kahtluse korral konsulteerige oma loomaarstiga.
Üldjuhul kehtib kasvajate puhul reegel, mida varem avastada ja alustada raviga, seda paremad tulemused. Loomaarstid saavad aidata vaid kliinikusse toodud lemmikloomi(töö tellija materjalist) ja kui kasvaja on arenenud juba väga suureks, on tekkinud arvukad siirded ja organismus näitab üleüldiseid väsimusmärke, siis ka ravivõimalused pole kiita.
Seevastu iga-aastasel tervisekontrollil avastatud pisikesed nahaalused mukstükid annab väga edukalt eemaldada ja loomake tunneb ennast suurepäraselt veel palju aastaid. Tegelikkuses tähendab see seda, et kõige suuremaks ja targemaks loomaarstiks on hoolas lemmikloomapidaja ise!
Paljude kasvajate puhul on tegu süsteemse haigestumisega ja ravi algab üleüldiste vereuuringute, röntgenpildistamiste, ultraheliuuringute ning koeuuringutega kasvajatest ja lümfisõlmedest. Seejärel saame määrata konkreetse ravi ja rääkida ka looma tulevasest saatusest. Kasvajaid täielikult ennetada pole võimalik, küll aga saame varajase avastamise ja õigeaegse raviga anda loomale tagasi elukvaliteedi. Samuti on meie võimuses oma lemmikloomi korralikult toita, hooldada ja käia regulaarsetes tervisekontrollides.
Ning uskuge mind - seda polegi nii vähe!
Marti Lasn, loomaarst
Tagasi