Autoga sõitmineKoera või kassi, kes autosõitu paaniliselt kardab, pole mõtet kaasa võtta ja vintsutada. Kui aga loom siiski kaasa võetakse, kas oskame vaadata olukorda tema seisukohast? Kas autosõit on loomale turvaline ja mugav? Ja looma omanikule?

Tagaistmel istuja jälgib koera

Koera koht autos sõltub paljuski automargist. Maasturis ja universaalis on koera koht pagasiruumis, mis on salongist eraldatud võrgu või võrega.

Kui koer asub salongis, peavad tal olema turvavaljad. Kui turvavarustust ei ole ja autos on vaid koer ja juht, peaks koer istuma kõrvalistme ees, siis on juhil võimalik koeral silma peal hoida ning temaga rääkida, kui koer muutub rahutuks. See koht on ka koera enda turvalisuse mõttes parem kui esipink, kust äkkpidurduse korral võib hõlpsasti aknast välja lennata.

Kui autos on rohkem inimesi, istub üks neist koeraga taga ja jälgib, et koer ei häiriks juhti. Alati peab ootamatusteks valmis olema. Kui 20-25 kilone loom avarii korral juhile või kaasistujale selga lendab, on vigastused tõsised. 

Päikese kätte parklasse jätta ei tohi

Kunagi ei tohi loomi jätta päikese kätte pargitud autosse. Koerad ei higista, vaid jahutavad end lõõtsutades. Mida lühema nina ja ahtama neeluga koer, seda vähem talub ta kuumust (mops, buldog, pekingi paleekoer).
Kutsikad, vanad koerad ja ülekaalulised on samuti tundlikumad. Isegi vilusse pargitud autos võib temperatuur tõusta ohtlikult kõrgele, eriti kui koer on kergesti erutuv ja muretseb, miks ta maha jäeti.
Koera normaalne kehatemperatuur on 38–39 kraadi ja temperatuur üle 41 on juba ohtlik. Autos tõuseb temperatuur kergesti üle kriitilise piiri.
  • Palava ilmaga sõites võiks koera vahetevahel märja rätikuga jahutada.
  • Et ilastamine ja lõõtsutamine tekitavad janu, võiks joogipeatusi teha iga tunni järel.
  • Kuumarabanduse esimesed tunnused on värinad ja vabisemine.
  • Kui sel hetkel ei suudeta koera jahutada, võib ta kaotada teadvuse. Jahutage kuumarabanduses looma külma vee või külmade märgade rätikutega ja kui vaja, pöörduge kiiresti loomaarsti poole.
Autor: dr. Tiina Toomet
Märksõnad:

Tagasi