Küsimus:

Tere,

meil on 5 kuune Bostoni terjer. Oleme mures, kas koeral on allergia või peaks seda lugu edasi uurima? Oleme käinud kahes erinevas kliinikus, saanud allergiasüsti ja muutnud oma toitumist. Allpool kutsika lugu. Palun südamest näpunäiteid või soovitusi kuidas peaks edasi tegutsema.

Kõike paremat soovides!

09.02.2013 õhtul läksid koeral kõrvad seest kõik punaseks, punne täis, õhetasid. Aegajalt oli selliseid nahavärvi ja nahaaluseid täpikesi ennegi olnud, aga mitte kunagi ei olnud kõrval ja punnid punaseks niimoodi läinud. Silmad olid juba pikemat aega meil natuke vesised olnud. Järgmine päev läksime arsti juurde ja selgus, et paar sellist punni on ka tagumiste käppade liigeste kohtadel. Tehti allergiasüst nimega Depo-medrone 0,20ml. Soovitati loobuda kõikvõimalikest nn lisadest mis me koerale aegajalt andsime (kutsikatele mõeldud maiused, mida ta trikkide korral sai, närimiskondid).

Ps. Kui ma kutsika teise vaktsiini ajal (enne kõrvade punetamist) arsti juures käisin, siis küsisin, et kas kutsikal tundub olevat kõõm, et paitades valget puru nagu karvade sees on ja arst arvas, et lihtsalt kuiva naha periood ja soovitas anda teelusika põhjale kalamaksaõli. Andsime paar korda, aga loobusime, sest otseselt midagi ei muutunud ja see tundus ebavajalik.

Nüüd kõrvade probleemi kurtes mainisin praegusele arstile ka seda kalamaksaõli fakti ja öeldi, et ka seda ei tohi enam anda. Ma selgitasin, et ei olegi enam andnud, mainin lihtsalt kõik, mis ta üldse meie juures saanud on. 

Kuna koer sai selle allergiasüsti, siis üldiselt toidus midagi muuta ei kästud, Royal Canin Mini Junior krõbinaid ja Hills Science Plan Puppy (Chicken) jäid meie menüüsse edasi.

Kuna tahtsin ka teise arsti arvamust, siis 11.02.2013 hommikul läksime ennast ka teise kliiniku arstile näitama. Selle peale, et kutsikale selline süst oli tehtud, krimpsutati nägu. Öeldi, et üldiselt nii väikestele sellist süsti, mis sisaldab hormooni, kohe ei tehta. Nüüd oli raske välja selgitada, millest tal see allergia välja lõi. Mõlemas kliinikus oldi siiski selles suhtes samal arvamusel, et kuna see nahal välja lõi, siis on ilmselt siiski allergia. Soovitati jätta söögina vaid krõbinad, et saaks teada, kas see võib konkreetselt neist olla.

Esmaspäeva, 11.02, jooksul sõi ta natuke krõbinaid. Erilist isu välja ei näidanud, pigem andsime ise talle neid ükshaaval. 12.02 kuni lõunani ei olnud ta neid oma taldrikus puudutanud. Koer ei söönud, ei joonud. Jooma saime ta lusika pealt lõpuks. Kui lusikaga vett andsime, siis jõi. Krõbinatest keeldus. Helistasin tagasi arstile, kes süsti tegi ja küsisin, et kas see on nüüd süsti tagajärg või mis. Rääkisin ka teise arsti soovitusest anda ainult krõbinaid ja küsisin, kas on tõsi, et nii väikesele koerale üldiselt seda süsti ikka kergelt ei tehta. 

Mulle helistati kahe tunni pärast tagasi ja öeldi, et loeti veel ekstra süsti infoleht üle ja seal ei ole küll ealisi piiranguid välja toodud. Toidu kohapealt soovitati siiski anda tavalist toitu mida ta siiani saanud on. Ja kuna koer keeldus krõbinatest pea üle poole päevast, siis avasin taas uue Hills konservi. Selle peale jooksis koer kohe elavalt sööma, sõi usinalt ja muutus kohe tavaliseks tagasi. Oli elav ja rõõmus. Krõbinaid ei söönud ta siis kokku kaks päeva. Ainult märja todu peal ei tahtnud teda siiski hoida.

Ostsin Brit Care Puppy All Breed Lamb&Rise krõbinaid. Neid ta tahtis isuga. Andsin esimesel päeval (13.02) kümme krõbinat 2 x. Kõik need päevad sai ta jätkuvalt ka oma Hills märga toitu. Neid Brit krõbinaid andsin sama süsteemiga edasi 13.02 – 16.02.

Kuna silmad on jätkuvalt vesised, siis ma ei suuda aru enam saada, kas see on nüüd uute krõbinate peale või siis on see märg toit meie probleem. Peale uute krõbinate saamist on tal kaka üpris vedel olnud ja kui ta üks öö oksendas, siis loobusin nüüd ka Brit krõbinatest. Läksime 17.02 hommikul tagasi Royali krõbinate peale. Avastasin 17.02 hommikul, et esikäppade “küünarnukkidel” on punased laigud. Need ei ole sellised täpid ega punnid nagu tal kõrvadel ja tagakäppadel olid. Need on konkreetsed punased laigud. 

Kui ma nüüd mõtlen kõige peale, mis ta söönud üldse on oma viie elukuu jooksul, siis kaks stabiilset asja: Royal Canin (seda sai ta kasvataja juures, sellepärast sellega ka jätkasin) ja Hills märgtoit on meie menüüd kogu aeg ja iga päev.

Vastus:

Tere,

Kui teie koer on söönud ühte konkreetset toitu ja selles on ainult üks valguallikas (liha). Näiteks kana. Siis soovitaks teil anda toitu, mis ei sisalda kana ja ta ei tohiks saada kana ka mingil muul moel. Kui sõi kala või veiselihaga toitu, siis jätta need ära. Seda on keeruline teha, kui koer on söönud väga palju erinevaid lihasid. Sellist dieeti peaks pidama 1,5 kuud. Samal ajal tuleb muidugi hoida ka põletik kontrolli all ehk antakse antibiootikume, kui tekib väga palju punne. Allergiasüst, tõepoolest, nii noorele ei ole väga hea variant.

Kui koeralt ei võetud loomaarsti juures mingisuguseid analüüse, siis peaks seda kindlasti tegema, et välistada parasiidid. Kuna tegemist on noore koeraga, siis soovitan tungivalt külastada nahahaigustega tegelevat loomaarsti.

Tervitustega Tiina Toomet

Märksõnad:

Tagasi