Küsimus:

Tere!

Meil 4 kuune Ameerika buldog.

Ca. kuu aega tagasi tekkisid punnid kõrva. Läksime arsti juurde ja tuli välja, et tal on pärmseene bakter vohama hakanud + lööve pealekauba. Nüüd ongi peaaegu kuu möödas aga paremaks ei ole läinud.

Alguses kirjutati mingid kõrva tilgad välja. Natuke oli paremaks läinud aga mitte päris. Siis kirjutati Nizoral tabletid välja. Neid oleme söönud nüüd nädal aega. Aga minu meelest paremaks läinud ei ole. Lööve on isegi tagasi tagasi tulnud.

Põhitoiduks on hetkel Royal Canin krõbinad+ saab kodujuustu , maiuseks olema nüüd andnud lõhe krõpsu(loomakliinikust ostetud), vahest vorsti ja juustu - neid väga palju ei saa - ainult treenimiseks.

Alguses arvasin, et kanast, hakklihast, kuivatatud seakõrvast - neid ma enam andnud ei ole. Millest see pärmseen tulla võib ja miks ta ei taandu? Kas söögist? Või muust sisemisest probleemist??

Tervitades
Eve

Vastus:

Tere!

Olete õigel teel selles mõttes, et pärmseenest tingitud väliskõrva põletik ei ole primaarne haigus, selle põhjus võib peituda toitmisvigades, allergias, tetatud tõugude puhul soodustab pärmi vohamist kõrva anatoomiline ehitus.

Ameerika buldogitel on allergia väga sage probleem. Osad neist on toiduallergikud, osadel on atoopia, eriti halval juhul on loomal mõlemad. Esimese sammuna soovitan allergikutele mõeldud toitu vaatamata sellele, et tegu on kutsikaga. Kuna me ei tea, mis konkreetselt seda terviseprobleemi põhjustab, siis ei pruugi abi saada üksikute toiduainete ära jätmisest. Võite teha kodutoitu, aga sellisel juhul tuleb kasutada sellist proteiini allikat, mis oleks talle võõras. Kui koer ei ole söönud lambaliha, siis lammas-riis võiks talle sobida. Sama koostisega toitu on saada ka valmistoiduna, nt Briti sarjas.

Paljudes toidusarjades on olemas nn. lamba-riisi toit, aga enamk neist sisaldab tegelikult ka muud liiki liha. See tähendab, et ostes vaadake hoolega etiketti. Ise kasutan heade tulemustega Royal Canin Hypoallergenic ja Specific CDD toite just samal eesmärgil. Need on ravitoidud, mida saab ainult loomakliinikutest. Kui koer ei ole varem söönud kala, siis võiks kodutoiduks sobida ka kala-riis, nt lõhehakkliha riisiga.

Kui kasutate ravitoitu, siis selle kõrvale ei tohi anda mingeid maiusi ega meie enda toitu. Kui toiduks on lõhe-riis, siis lõhekrõpsud on maiuseks OK, kui toiduks on lammas-riis, siis tuleks maiuseks valmistada sedasama lambaliha. Sellist dieeti tuleks teha 6 nädalat jälgides kõrvade seisundit. Kui koer on toiduallergik, siis selle 1,5 kuu jooksul peaks põletik kõrvadest taanduma. Pärmi vastu tuleb muidugi võidelda, andke Nizorali kuur lõpuni ja puhastage seene vastu toimiva puhastusvahendiga, nt Malacetic Otic, Epi-Otic.

On täiesti võimalik, et probleem jääb dieedile vaatamata püsima. Sellisel juhul tuleks Teil pöörduda nahahaigustega tegeleva loomaarsti poole, Tallinnas Tiina Toometi Kliinikusse Tiina Toometi või Sveta Belova vastuvõtule. Tartus EMÜ Loomakliinikusse Maarja Uri või meie kliinik.Pärnus Kenno Kliinik, dr. Kenno Ruul. Kindlasti rääkige siis sellest, kuidas olete dieeti teinud, sest korralikult dieeti pidades olete Te haiguse diagnoosimisel ise juba suure töö ära teinud.

Parimate soovidega,

Janne Orro
Loomaarst
Janne Orro Loomakliinik
Pikk 64 Tartu
tel 7400941
www.orrokliinik.ee

Märksõnad:

Tagasi