Küsimus:

Tere.

Alustan oma koera kirjeldamisest - tegu on 17,5 kilo kaaluva kääbuspuudli (arvatavasti) ja mõne suurema koera järeltulijaga, kes praeguseks on 14 ja pool aastat vana. Tervis on tal terve elu olnud hea, haiguseid ei ole olnud, kuid kuna koer ei ole minu juures elanud viimased 5 aastat, siis täpsemalt ei oska öelda. Naha peal on tal palju väikeseid ohutuna paistvaid näsakesi ja kõhu all ning saba juures on kaks pehmet muna või padjandit - tõenäoliselt rasvkoe moodustised, ütles mulle üks loomatohter. Need on muutumatud aastaid - padjandid on veidi suurenenud, kuid mitte palju. Koeral on mõned liigeseprobleemid (trepist allatulek on raskendatud; tagajalad tudisevad veidi ning jalgu tabab vahel harva nõrkusehetk). Koer ise on ülipositiivne ja rõõmus, tema enesetunde järgi ei ütleks, et tal midagi tõsist viga oleks. Praegune probleem on seedehäired.

Koera toidan kaerahelbepudruga, lisandiks kliid ja linaseemned; riis või läätsed või täisteramakaronid koos hakklihaga või poekonserviga; snäkkideks Biscrock küpsised, täisteraleib ja porgandid. Kuivtoiduks on Darling või Chappi krõbinad, mida koer sööb oma äranägemise järgi ja üsna vähe.

Esiteks - minu meelest just toidukordade vahepeal ta kõõksub kollast vedelikku välja, mis vahepeal nagu vahutaks veidi. Paar korda on see ollus olnud ka rohekas ning sel juhul ka rohkem vahtus. Seda juhtub ebaregulaarselt ning periooditi - vahel paar korda nädalas, siis jälle harvemini.

Periooditi on mure ka kõhulahtisusega. Tavaliselt käime õues õhtul kell 11 umbes ning hommikul kell 9-10. Vahel (paar korda kuus) aga öösel kella 5 paiku lööb koeral kõhu lahti ning ta teeb tuppa, lahtine kõht kestab järgmise päeva lõunani. Väljaheited, mis tulevad, on väga erinevad. Ta muidu kakab ka kaks kuni kolm korda jalutuskäigu ajal kaks korda päevas ning junnid on tihti erinevad. Kõhulahtisuse korral tuleb sealt üks kord väga vedelat, tumedamat või helepruuni vedelikku; siis kollasemaid pruune pehmeid peenikesi junne; siis kohe järgi normaalseid keskmiseid pruune pehmeid junne ning vahel lõpetuseks paar kõva pabulat. Vahel, kui kõhuprobleemi ei ole, on junnide esimene osa ümbritsetud helepruuni ligaga mis hoiab junni kergelt nagu soolika sees. Järgneb ilus junn.

Ma tean, et konkreetse vastuse saamiseks tuleb pöörduda arsti poole, kuid minu olukord on hetkel selline, et ma vaevu saan meid mõlemaid koeraga söödetud. Ei ole isegi kuskilt kokku tõmmata, et saaks veidi arsti jaoks kogutud. Ma loodan lihtsalt sellele, et kaks pead on kaks pead ja hea nõuanne kulub ikka marjaks ära. Ehk on midagi, mida saan ise teha või ehk saan tema toidusedelit kuidagi muuta.

Ma tänan teid väga oma aega ja tarkust meile pühendamast.

Parimate soovidega,
Sandra

Vastus:

Tere!

Kõhulahtisus võib olla põhjustatud näiteks koerale sobimatutest toiduainetest. Hetkel, kui probleemid on aktuaalsed, soovitaksin koerale anda veega keedetud riisiputru ja kanafileed. Dieeti võiks koerale teha nädal kuni 10 päeva ja siis lisada näiteks iga nädal tagasi tema menüüsse üks asi, mida ta varasemalt on saanud ja mis ei ole seedeprobleeme tekitanud. Kaerahelbepudru, rasvase hakkliha, supermarketites müüdavad kuivtoidud ning maiused tuleb hetkel kindlasti ära jätta.

Lisaks võiks koerale anda loomakliinikutes müüdavaid piimhappebaktereid, mis aitavad taastada soole normaalse mikrofloora.

Oksendamine võib olla tingitud pikkadest toidukordade vahedest, seepärast võiks päevase toidukoguse jagada näiteks neljale toidukorrale päevas (esimene kord varahommikul ja viimane hilisõhtul).

Kui hoolimata eelnevatest soovitustest loomal seedeprobleemid ei lahene, tuleb temaga loomaarsti juurde minna.

Lugupidamisega,
loomaarst Angela Sarapuu


Tagasi