Küsimus:
Tere.
Mu koeral (Karamellil) on vist ebarasedus.
Ta on peaaegu aastane väikest kasvu koer. Tal on olnud üks jooksuaeg. Igastahes, tal on hästi palju mänguasju: pehmeid mänguloomi ja kummist palle ja igasuguseid asju. Varem ta sikutas, raputas ja näris neid, aga nüüd ta veab need kõik endale pessa ja lakub ja limpsib neid. Ja kui ma ühe palli tema pesast ära võtsin ja seda piiksutasin ja viskasin, siis ta läks, tõi selle ruttu endale pessa tagasi ja nagu vaatas, kas see ikka terveks jäi.
Ja meil on kodus veel üks koer, suur bokser. Nad saavad väga hästi läbi, aga nüüd viimasel ajal, kui Grayden (bokser) Karamelli tuppa tuleb, see tuba, kus tema pesa on, siis ta jookseb kohe Graydenile kallale ja kohe vihaselt uriseb ja hammustab Graydenit. Varem nad ka mängisid ja hammustasid üksteist, aga mitte vihaselt vaid nagu mänguhoos koerad ikka seda teevad.
Ja nüüd kui ma mõtlen, siis hiljuti, enne seda kõikke, oli intsident, kui mu kass Kiti tuli Karamelli tuppa. Ta varem mitte kunagi ei ole seal toas käinud. Ja kui Karamell teda seal nägi, ta läks Kitile ka kohe täitsa vihaselt kallale. Kitiga ta ka enne seda ei olnud kuri olnud, lihtsalt müranud või nii.
Et ma ei tea, kas see on ebarasedus või midagi muud. Igastahes, äkki oskate öelda, miks ta nii käitub ja kuidas seda "ravida" saaks.
Lugupidamisega,
Anneli
Vastus:
Tere Annely,Ebatiinus on emastel koertel üsna levinud seisund. Enamasti algab see 2 kuud peale jooksuaega (samal ajal nagu kutsikad peaks sündima), ning võib kesta kuni 3 kuud. Ebatiinusega kaasneb rinnanäärmete suurenemine ning piimaeritus (kui nibu muljuda). Kindlasti ei tohiks seda piimaeritust provotseerida (kui puuduvad kutsikad kes tekkinud piima ära imevad võib tekkida liigsest piimatootmisest kõvad valulikud moodustised).
Paljudel on probleemiks ka just Teie poolt nimetatud käitumine ehk mänguasjade lapsendamine. Mänguasju (eriti aga piiksuvaid) ei tohiks koeral sel ajal kättesaadaval olla, igasugune asenduse leidmine võimendab ebatiinuse ajal niigi tugevat emainstinkti. Kui kaotate täiesti mänguasjad kaob ka probleemne käitumine tasapisi. Esimestel päevadel võib koer veel oma "kutsiaid" taga otsida ja meie hinge liigutavalt niuksuda. Sellest tuleb üle olla ja kindlasti mitte järgi anda. Kui arvestad ka kodus viibivate teiste loomade ning kaitsereaktsiooniga nende vastu siis tuleks seda aga eriti hästi jälgida ja mitte alla anda kui süda hardas läheb. Ühe pere loomadevahelised suhted peaksid jälle tasapisi laabuma hakama kui kaitseobjektid kaotada. Teie kirjeldusest tuleb välja ka fakt, et te ei ole lugenud Koerakuulaja raamatut, mis oleks Teile vastused juba ette ära andnud. Kindlasti soovitan raamatut lugeda ning endale karja heaolu silmas pidavaid teadmisi juurde saada.
Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja
Märksõnad:
Tagasi