Küsimus:

Tere!

4 nädalat tagasi märkasin oma koeral (1a kaukaasia-saksalambakoer, u.50-60 kg), et ninal on heledamad laigud mis justkui leemetaks (nagu oleks nohu).

Nädal tagasi kattusid need koorikutega. Koer aina limpsib oma nina. Mõni päev tagasi oli koer häirivalt agressiivne. Hüppas ülesse nii seljatagant kui eest. Palavate ilmadega tema toitumine vähenes. Jättis sööki kaussi järgi. Täna tal silmavalged üleni punased. Pisarad voolavad silmadest. Hommikul oli loid. Õhtul rõõmustas pererahva kojutuleku üle ja sõi.

Samas on peres 16 a vana koer, kel igemepõletik. Noor koer lipsib pidevalt tema suud.

Kui tekkisid esimesed muutused ninal, siis samal ajal olime just paigutanud koerale elektroonilise piirdeaia. Kas on võimalik, et selle ärritus tekitab neid sümptomeid?

Käisin loomakliinikus ilma koerata nõu küsimas. Siis veel silmamunad punased ei olnud. Ei osatud midagi arvata. Taheti koera näha. Hetkel koera kliinikusse viimine võimatu.

Millega võib tegemist olla? Kuidas tekkinud olukorda leevendada?

Vastust ootama jäädes,
murelik koeraomanik Mai

Vastus:

Ma ei oska öelda, kui tugev on vool piirdeaias - teoreetiliselt võiks ehk elektrilöögist kordavalt saadava ärrituse tulemusena ja koerapoolse lakkumise ja kratsimisega ehk sarnaseid nahakahjustusi tekkida küll, samuti võiks sellest ja uuest piirdest põhjustatud stress seletada agressiivsust.

Kindlasti ei nakka vana koera periodontiit ja igemepõletik noorele koerale. Samas aga võib tegemist olla ka nt.mõne hingamisteede infektsiooniga vms. Koera raviks oleks ikkagi kliinikuvisiit vajalik.

Siinkohal tahan kõigile koeraomanikele südamele panna, et juba kutsika hankimisel tasuks kindlaltpaika panna, kuidas looma arstile viimine toimuma hakkab, ja selles osas tööd teha (harjutada koer transpordiga ja käsitlemisega - korralikult õpetatud ja sotsialiseeritud koera saab viimases hädas ka ühistranspordi või taksoga transportida).

Liiga palju kuulevad loomaarstid lauset "Aga me ei saa teda arsti  juurde" - samas on suure enamiku hädade korral ilma looma nägemata-katsumata diagnoosi panemine raske kuni võimatu ja ka ravi ei saa nii määrata. Loomaarstid pole telepaadid, kahjuks.

Märksõnad:

Tagasi