Esmaabi - maohammustus, mesilase või herilase nõelamineKui te elate piirkonnas, kus on palju rästikuid või te plaanite sõita loomarstidest kaugetesse paikadesse, on mõistlik eelnevalt kaasa osta hüdrokortisooni tabletid või süstid.

Mürgisemad ja seega ohtlikumad on kevadisel ajal kohatud rästikud, kuna nad on uimased, ei põgene ning talve jooksul on neile kogunenud kenake hulk mürki. Reeglina ei ole rästikuhammustused koertele eluohtlikud. Üksikud väga tundlikud isendid võivad surra anafülaktilise shoki ehk üliägeda allergilise reaktsiooni tagajärjel poole kuni 2 tunni jooksul.

Enamikul juhtudest põhjustab ussi salvamine valu, paistetust ja ebamugavust. Hammustuskoht võib minna hiljem mädanema. Ohtlikum on olukord siis, kui hammustatakse pea- või kõripiirkonda ja keelt.

Sel juhul võib paistetus sulgeda hingamisteed. Kui koer on saanud ussi käest hammustada, tuleks ta kõigepealt maha rahustada, toimetada jahedasse ning jälgida hingamist. Paistetanud jäsemele võib asetada jaheda kompressi ning seejärel pöörduda loomaarsti poole.

Kui koeral on tekkimas hingamisraskused, tuleb viivitamatult pöörduda arsti poole või süstida koerale eelnevalt valmisostetud hormoonpreparaati. Kõik eelnev kehtib ka mesilaste ja herilaste nõelamiste puhul.

Allikas: loomaarst.ee

Märksõnad:

Tagasi