Esmaabi - mürgistusedMürgistuste klassikalisteks tunnusteks on loidus, ohjeldamatu oksendamine või ilastamine ning kõhulahtisus. Raskematel juhtudel võib koeral tekkida äge hingamis- ja südamepuudulikkus ning kollaps šoki tagajärjel. Reeglina on sellistel koertel kehatemperatuur normaalsest madalam.

Mida teha, kui on mürgistuse kahtlus?

Võta ühendust oma loomaarsti või mürgistuskeskusega. Sealt antav info, mis käib laste kohta, on sageli kohandatav ka väikeloomadele.

Kodune esmaabi mürgise aine allaneelamise puhul

1. Vii koer mürgi juurest eemale. Veendu, et keegi lastest või teine loom ei pääse selle juurde.

2. Kontrolli, kas koer hingab normaalselt.

3. Loputa suu ja puhasta koer mürgist. Takista tal end lakkuda.

4. Hinda mürgistusriski (kui palju ja mida, nimetus, hoiatused etiketil).

5. Tegutse edasi mürgistuskeskuse või loomaarsti juhiste järgi.

6. Söetablett on enamikul juhtudel tõhus ja turvaline. See takistab mürgi imendumist, seob enamiku ainetest ja viib läbi seedekulgla. Tablett tuleb anda ruttu, sest toime nõrgeneb 30 minutiga. Tõhus vaid suures koguses (1–2g/kg). See tähendab 10-kilosele koerale 40–50 tabletti. Mitte anda teadvusetule loomale või loomale, kes on neelanud petrooleumi, hapet või alust.

7. Oksenduse esilekutsumine ei ole enam esmaabivahend nr 1, kuna tekitab komplikatsioone. Kasutatakse, kui on tegemist väga tõsise, eluohtliku mürgistusega ja maoloputust ei saa teha ning süsi ei aita.

Sel juhul tuleks anda suu kaudu 3%-list vesinikülihapendit 1–2 ml (maksimum 45 ml). Varem soovitati soola, kuid see ei ole hea, kuna võib tekkida soolamürgistus. Ei tohi kasutada söövitava aine puhul või kui koer on teadvusetu, neelamisrefleksita või krampides.

8. Takista koeral enda vigastamist, kui on ta ülierutunud või krambis.

9. Esmaabi andmise järel vii koer arsti juurde.

10. Arsti juurde võta kaasa ka mürgiproov, pakend või okse.

Arstil on vaja teada

- Kes sõi?
- Mida sõi?
- Millal sõi?
- Kui palju?
- Kuidas ta end tunneb?
- Mida on esmaabiks ette võetud?

Oluline on jõuda arsti juurde nii kiiresti, kui võimalik. Koer võib surra juba paar tundi pärast mürgi allaneelamist ja iga minut loeb.

Dr. Tiina Toomet

Märksõnad:

Tagasi