Mida peate teadma ja tegema, kui teie koer oksendab


Oksendamine on koertel üks kõige sagedamini esinev haigussümptom. Kui olete hoolikas koeraomanik ning teie koer on hakanud oksendama, tuleb püüda teha kõik võimalik, et aidata oma kasvandikku ja kergendada tema vaevusi.

Oksendamisel võib olla palju erinevaid põhjuseid, ent täpse diagnoosi saab kindlaks teha ainult loomaarst. Kõige tavalisemateks oksendamise põhjusteks on:

  • riknenud toit
  • mõne toiduaine talumatus
  • ärritavad ained või võõrkehad seedekulglas
  • viirusinfektsioonid
  • mao- või kõhunäärmepõletik
  • maksa- või neeruhaigused
  • endokriinsete näärmete haigused
  • seedetrakti kasvajad
  • autosõidul tekkiv merehaigus.

Koerad oksendavad sageli selleks, et eemaldada maost alla neelatud ese või ohtlik aine. Kui aga oksendamine jätkub ka pärast neist vabanemist, võib see muutuda koerale ohtlikuks. Korduv oksendamine tekitab tõsiseid probleeme, mis halvendavad koera enesetunnet ja tähendavad, et:

  • koer on haigestunud ja kannatab
  • on tekkinud ainevahetuse ja elektrolüütide tasakaalu häired
  • organismis on tekkinud vedelikuvaegus
  • võimalik on organismi üldine kurnatus.

Oksendamisega võivad kaasneda ka muud vaevused, näiteks iiveldus, kõhuvalu, kõhulahtisus, nõrkus või unisus. Kauakestev oksendamine on ebameeldiv teile ja kurnav teie lemmikloomale. Olge ettevaatlikud, et korduvad haigusesümptomid ei saaks veelgi suurema õnnetuse põhjuseks.

Koerte oksendamise kohta on kõige rohkem levinud järgmised ekslikud müüdid: see on koertel organismi naturaalne puhastamisprotsess; oksendamine võib aidata looma enesetunnet parandada; peremehe põhimõte „jälgi ja oota, küll kõik läheb mööda“. Mõtteviis, et oksendamise peatamine võib „varjata” vaevuste tegelikke põhjuseid, on vale.

Oksendamist saab ravida:

  • vedelikuteraapiaga,
  • spetsiaalse dieediga,
  • oksendamisvastaste ravimitega

Kui teid teeb ärevaks koera käitumine ja kui oksendamishood korduvad, pöörduge viivitamatult loomaarsti poole, et ta saaks panna diagnoosi ja määrata ravi. Soovides vältida oksendamist ning vähendada sellega seotud tervisekahjustusi, on tavaliselt parimaks lahenduseks see, kui alustate varakult ravi oksendamist vähendavate ravimitega. Tänapäeva veterinaariateaduse edusammud lubavad loomaarstil osutada teie koerale efektiivset arstiabi. Ravi võib alustada kliinikus ning jätkata kodus mitme päeva jooksul vastavalt arsti koostatud raviskeemile.

Mida saab kodus teha?

Loomadele ei tohi anda inimeste ravimeid, juhul kui loomaarst pole neid määranud!

Esiteks: ägeda oksendamise ja kõhulahtisuse puhul on algul oluline lasta seedetraktil rahuneda, seepärast on soovitav 24h paast.

Teiseks: loomakliinikus või veterinaarapteegis on käsimüügis kõhulahtisuse puhuks pastat ja pulbrit, mis sisaldavad piimahappebaktereid, mis aitavad taastada soole normaalse mikrofloora. Valiku osas peaks konsulteerima loomaarstiga.

Kui ööpäevase paastu järgselt sümptomid vähenevad või kaovad ja loom ei ole jõuetu, võite ravi jätkata kodus. Kui olukord ei ole paranenud, tuleks eaka looma või kutsika puhul võtta ühendust loomaarstiga. Noore, täiskasvanud loomaga võite pidada veel teise samasuguse paastupäeva. Kui olukord ei lahene või kui patsiendi üldine seisund halveneb, on vaja pöörduda loomaarsti poole.

Mitte unustada mõõta kehatemperatuuri hommikul ja õhtul (norm 38.0–39.0). Nii alatemperatuur kui ka tõus võivad olla märgid veetustumisest ja siis on alati põhjust pöörduda loomaarstile.

Mittekomplitseeritud kõhulahtisuse puhul rahustab ööpäeva või kahene paast seedetrakti ning seejärel võib jätkata joogivee andmist. Seejärel keeta riis hästi pehmeks ja pakkuda alguses ainult keeduvett. Kui oksendamine ja/ või kõhulahtisus ei alga uuesti, võib pakkuda ka lusikatäis riisi. Kui sümptomid korduvad, tuleks taas pakkuda ainult riisikeeduvett ja proovida riisi andmist alles järgmisel päeval.

Kui oksendamine ja kõhulahtisus pole kordunud, võib järgmiseks proovida anda toitu väikeste kogustena umbes 4 x päevas. Riisile võib lisada maitsestamata jogurtit või pisut kanafileed maitseks.

Kui kodutoidu tegemine tundub tülikas, on kliinikust võimalik osta spetsiaalset valmistoitu (kuivtoit või konserv), mis on mõeldud seedehäiretega loomale.

Dieettoitu võiks loomale anda pärast täielikku tervenemisest veel mõned päevad ja siis hakata riisi hulka segama looma normaalset toitu. Kui haigusnähud 2–3 päeva jooksul ei kao, tuleks pöörduda loomaarsti poole.

 

 

Kogu vajaliku teabega saate tutvuda loomakliinikus. Kui see on teie jaoks aktuaalne, siis küsige oma loomaarstilt lisainfot ka transpordil tekkida võiva merehaiguse ennetamiseks.

Allikad: Dimela, Raimond Strastin, loomaarst

Märksõnad:

Tagasi