Esmaabi - silmatraumadKuidas saada aru, et silmadega on midagi juhtunud? Kui silmad on punased ja koer hõõrub käpaga koonu, üritab seda vastu maad vedada, on tõenäoline, et silmadega on midagi valesti. Sagedasemad võivad olla võõrkehadest põhjustatud või kakluste tagajärjel tekkinud traumad.

Koera silma võivad sattuda mustus, liiv, taimeosakesed jne. Need hõõruvad silma sidekesta, põhjustavad ebamugavustunnet ja hiljem põletikku, silm punetab ja pisaraeritus suureneb. Silmatraumade või –põletike korral on soovitav pöörduda loomaarsti poole.

Kodus võib esmaabina silma loputada puhta jahutatud keedetud veega, kummeliteega või steriilse füs.lahusega. Tugevama vigastuse korral asetage silmale kuni arsti juurde jõudmiseni niiske puhas lapp. Endale määratud silmatilku ei soovitata enne arstiga konsulteerimist koerale silma tilgutada, sest sarvkesta vigastuse puhul võivad hormoone sisaldavad ravimid pigem kahju teha.

Eriti altid silmatraumadele on lühipealised ehk brahhütsefaalsed koeratõud, (bokserid, buldogid, mopsid, pekingi paleekoerad, bostoni terjerid, jaapani chinid jne.) kuna nende silmad on teiste omadest esiletungivamad. Selliste tõugude puhul tuleb olla ettevaatlik küünalde põletamisel ja kassidega, kes käpahoopidega tugevaid traumasid põhjustada võivad, need koerad võivad ka vastu seina joostes oma silmi vigastada. Tugeva löögi tagajärjel peapiirkonda võib neil kergesti tekkida silmamuna väljalangemine. Sel juhul tuleb trauma saanud silm hoida niiskena ning pöörduda viivitamatult loomaarsti poole.

Allikas: loomaarst.imelaps.ee

Märksõnad:

Tagasi