Geenid võivad koera kurjaks muuta

Koerte agressiivsusel on mitmesuguseid põhjuseid. Tõud erinevad temperamendi poolest, samuti võivad koera ettearvamatu käitumise põhjuseks olla omaniku valed kasvatusvõtted. Tokio ülikooli bioloogid näitasid, et kurjade isaste akita-tõugu koerte hormooniretseptorid on eriti tundlikud imetajate peamisele meessuguhormoonile - testosteroonile, vahendab Novaator.

Ajakirjas Biology Letters ilmunud artiklis näidatakse esmakordselt, et koerte agressiivsus võib olla seotud testosterooni retseptorgeeniga. Uurijad palusid sajal akita-omanikul hinnata põhjaliku küsimustiku abil oma lemmikute iseloomuomadusi – sotsiaalsust, valmidust mängida, närvilisust, agressiivsust. Seejärel analüüsisid teadlased koerte DNAd.

Tuli välja, et kurja loomugal isastel koertel esines testosterooni retseptorvalgu geen lühenenud kujul. Sellise geeni poolt toodetud valk põhjustas loomade tugevamat reaktsiooni testosteroonile – ärrituva ning agressiivsema iseloomu.

Rohkem kui pooltel kõikidest  uuritud akitadest esines geen just lühikese vormina. Kuid emaste koerte puhul ei õnnestunud seost iseloomu ja geeni vahel näidata. Ilmselt on koerasoo õrnema ja tugevama poole reaktsioonid meessuguhormoonidele erinevad.


Tagasi