koerad
Tirimist ja omanikust või treenerist eespool käimist saab õpetada mitut viisi. Toon siia mõned näited 1 ja 2 osa: ilma rihmata piiratud alal (n. 20x20m või väiksem), 15m rihmaga samades oludes (seda kasutatakse ainult koerale piiride kinnitamiseks mitte korrigeerimiseks, karistamiseks, tähelepanu endale tõmbamiseks või jonnakast soovist siiski sundi kasutada ja teda rihmast mõjutades) ja 3 osa: tavalise jalutusrihma ja paigal seismise meetodiga.

1 ja 2 osa: Alusta rihmaga või ilma kinnisel alal ruudus liikumist koerale tähelepanu pööramata ning teda pidevalt nähtavalt jälgimata.

Pidev jälgimine annab koerale teada, et sina järgned talle mitte vastupidi. Siin tuleb kasutada aga koera loomulikku instinkti juhile järgneda ja loomulikku uudishimu uue tegevuse mõtte järgi.

Ruudus käies ära tõmba tähelepanu saamiseks koera rihmast või kutsu teda nimepidi, käi oma rada pidi niikaua kuni koer sinu poole korra vaatab.

Sellepeale kiida, jätka kõndimist.

Õige pea saab koerast uudishimu võitu (samuti ammendab ala poolt pakutu ennast) ja ta tuleb sinu poole vaatama millega sa tegeled ja miks temaga koos olles temale tähelepanu ei osuta (reeglina on jonnakad koerad tähelepanu preemiaga harjunud kuna käsutamine ja riidlemine on tihedased külalised). Tähelepanust ilmajäämine aga tekitab soovi seda saada.

Kui koer tuleb kõndides sinu juurde aga mitte kõrvale, kiida tema poolt sinule antud tähelepanu eest ja jätka kõndimist. Kui koer kaotab korraks taas uudishimu ja läheb oma asjadega tegelema (kasutab sinul ignoreerimise meetodit) ära allu tema provokatsioonile ja jätka oma tegevust kindlameelselt. Kui koer tuleb taas juurde kiida ja jätka paar sammu edasi liikumist ning muuda suunda (pööra tagurpidi ringile või võta horisontaalne joon teise ringi nurka).

Kui koer on kõrvale tulnud ja seal sinuga kaasa kõndinud ütle talle juhend “kõrval”, kui ta jätkab sinuga kõndimist 3 sammu korda “kõrval” ja kiida. Ära kasuta maiust meelitamiseks, see õpetab teda sinu juurde tulema maiuse järgi mitte vabast tahtest sulle järgneda, anna maiust vaid preemiaks juba õigesti tehtud tegevuse eest preemiaks). Ja pea meeles peale kiituse ja tähelepanu andmist võta kohe tähelepanu jälle ära ning jätka kõndimist. Nii jätkab ta tegevust, mis talle sinu tähelepanu tõi vastasel juhul lähed taas koolituses sammu tagasi ning koer suundub oma asjadega tegelema. Kui koer käib kenasti kõrval kolm sammu jätka liikumist 5 sammu korda “kõrval” jätka 3 sammu “kõrval” kiida ja jätka kõndimist sama süsteemi järgi pikendades kõrval kõndimise aega 10-15 ja 20 sammuni (pea meeles kiituse ajastust!) vahepeal juhendit korrates ja jätkates. Ära lase tujul langeda ja kannatusel kaduda kui ta vahepeal mujale läheb ja ei käi korralikult kõrval.
Kui koer on pikalt harjunud tegema mida soovib, tirima ja mitte kõrval käima läheb tal enne tükk aega kui ta alla annab ja seose uue käitumismalliga loob. Kui ta käib ise sinu läheduses aga mitte kõrval oled sa liiga tihti kiitust andnud lihtsalt lähedal kõndimise eest. Kaugemalt lähemale sinu juurde tähelepanu osutamiseni peaks olema keskmiselt 2-3 korda ja nende kordadega peaks kinnistama tähelepanuga (kiitusega) iga kord lähemale tulemist mitte sama kaugele jäämist. Samuti ole tähelepanelik ja ära kasuta juhendit kõrval siis kui ta ei ole sinu kõrval, kui ta liigub sammu sinust ettepoole või jääb sammu taha. Sel juhul võib juhendit korra meeldetuletuseks korrata- taaskord kui ta ei täida soovitult juhendit ära kiida vaid kõnni ükskõikselt edasi või muuda suunda.

Kui ta käib sinu kõrval juba kaks nelinurga külge koos kahe pöördega nurkades ning suunamuutusega kaasa tuleb, oled edukalt harjutuse lõpetanud. Võta arengupunkte ja pikkust aeglaselt arenedes, mitte kohe järjest edu oodates või nõudes.

Harjutus koera vabast tahtest kõrvale tulemiseni peaks aega võtma keskmiselt 45 minutit (olenevalt koerast ja omaniku juhistaatusest kas rohkem või vähem, kuni 2h).

Harjutus ei ole koera jaoks pidev kool, sundus, käskimine või kiituste rägastik ei tea mille eest. See on tähelepanu ehk kiitus õigesti tehtu eest, juhendiga “kõrval” kinnitamine soovitud tulemuse eest (kõrvale tulemine ja seal käimine) ja vahepealne puhkus ja mäng milleks on koera enda vabatahtlik tegevus. Sinu kui koerajuhi jaoks on see 45 min - 2 h pidevat ajutööd, koera jaoks aga tema mõttemaailma järgi reguleeritud vabatahtlik trenn. Eelnev on kõrvalkäimise aluseks, juhile järgnemise õpetamiseks ja kontakti loomiseks/taastamiseks.

3 osa: Trenni lõpus võid ta juba lõdva rihmaotsa võtta või olemasoleva lohiseva rihma kätte kerida nii, et sinu käe ja tema kaela vahel oleks vähemalt 30cm rihma lõtk. Jätka liikumist 10 sammu niimoodi lõdva rihmaga, kohe kui ta tirima hakkab ära lase rihma pingule tõmmata vaid lase vabalt joosta kuni 2 m ja jää ise seisma. Seisa niikaua kui ta sinu juurde tagasi tuleb kas see on siis 2 minuti või 15 minuti pärast. Ära kutsu teda, ära anna juhendit, ära käsuta kannatamatult, ära tõmba rihmast tagasi või riidle edasi minemise eest! Kõige sellega elimineerid sa eelnenud töö ja kinnistad koerale endist kogemust rihmas käimisega (ükskõik kas selleks on siis segased käsud, närviline peremees või tirimisega peremehe enda tahtele allutamine ehk tema juhtimine). Rihm toimib samamoodi nagu kinnine ala luues teatud piirid alale mis koera huvi mujal võib hoida (tutvudes piisavalt ühe alaga ammendab see ennast, koer on rahunenud ja võimeline õppima).

Lase tal lihtsalt 2m ulatuses eemale liikuda, keera talle külg, ära vaata teda. Rihm võib olla korraks pinges, ta võib proovida edasi liikuda aga sa ei lase, samal ajal ka ei tiri ega mõjuta muul moel. Ta tunnetab piiri ning jääb seisma nii seisate kuni üks teist võidab.. reeglina on siiani võitnud jonnakas koer, nüüd tuleb sul talle oma käitumisega selgeks teha, et tema tegevust (tirimist kui koera poolt antud käsku tema järgi liikumiseks) ignoreerid edaspidi sina, mitte vastupidi. Ära liigu paigalt enne kui koer on kõrvale tulnud ja rihm on samamoodi 30cm lõtkuks keritud. Anna juhend “kõrval” ning alusta uuesti liikumist. Jätka seismist, ootamist (mis toimib paranduse ja karistuse asemel, paneb koera ise olukorda analüüsima ning järeldusi tegema) kuni koer kõnnib sinu kõrval rahulikult soovitud maa. Ära unusta enne kojuminekut koeraga mängida ja tal jalutuskäigul vabalt ringi joosta. Jälgi, et sinu tegevus ei kestaks nii kaua, et koer hakkab silmi pilgutama (on üleväsinud). Katkesta kohe kui seda märkad (andes koerale vabastava juhendi n. “jaluta”) ja analüüsi oma tegevust, kas ja mida liiga palju tegid. Ühe trennikorraga saab õige ajastuse puhul koer selgeks kõrvalkäimise alustalad ning neid kinnistada ning parandada saab juba järgmistes trennides.

Pea meeles, et te olete koeraga üks paar ning teie tegevus sõltub üksteisest kas siis koer juhib sind või sina teda. Hea paari töö aluseks on motivatsioon, töö, lõbu ja lõõgastuse õige vahekord.

Vead:

-käsu ja kiituse ajastus on vale
-riidlemine
-karistatakse pidevate rihmatõmmetega
-lastakse koeral rihma pinges hoida või tirida

(tihti antakse käsk ja kohe kui ei täideta karistatakse riidlemise, uue käsu, “ei”, või rihmatõmbega; korratakse seda mitmeid kordi ka siis kui koer ei tiri vaid ideaalselt ei käi= aetakse koer segadusse= sundusliku karistusega koera korrigeerides peab seda tegevust kordama pidevalt sest koer ei saa aru mida ta valesti teeb ta allub ainult sunnile)

  • ei registreerita enda jaoks seda kui tirimisest stressi minnakse,
  • hääl muutub käsku andes,
  • poos muutub kangeks ja sundivaks,
  • rihm tõmbub pingule,
  • kannatus kaob ja antakse alla valel hetkel kinnistades koera tahtmist
  • ei suudeta koera jaoks ennast psühholoogiliselt kehtestada ehk koer ei allu omast tahtest vaid sunnitõttu (koer ei võta omanikuga kontakti, ei vaata tema poole, on jonnakas ja teeb niipalju kui lastakse)=omanik ei ole juhiks
  • -Liigne tähelepanu (pidev kiitus ja lalisev hääl)
  • Juhendi või käsu ülekasutamine (mitu korda kasutatakse sama sõna järjest+hääl muutub aina kannatamatumaks)
  • Pikkade käsuridade kasutamine (n. mine jaluta, tule siia, kohe siia jne.)
  • püüd maiusega koera ära osta (tulemuseks manipuleerib koer sinult maiust välja)
Märksõnad:

Tagasi