Juurdetulek ehk käsklus "Siia"Kutsumise peale omaniku juurde tulemine on üks tähtsamaid käsklusi, mida koer peaks koheselt täitma. Kahjuks őpetatakse ja kasutatakse seda käsklust tihti valesti. Tihti me ei mőtle selle üle miks koer ei tule. Kuidas oleme käitunud, kui koer on tulnud? Millal ja missugustes olukordades oled käsklust kasutanud? Teame, et kutsikas jookseb innukalt inimeste juurde, et neid tervitada, miks siis hiljem tekib nii palju probleeme?

Kőik me oleme näinud koeri, kes on “kurdid”, kui omanik neid kutsub. Kőik on koera jaoks őppimise psühholoogia – kutsikas jookseb rőőmsalt meie kutsumise peale kohale, aga kui me pidevalt kutsume teda selleks, et teda näiteks tuppa viia, rihma otsa panna, kőrvu puhastada, küüsi lőigata, suust midagi ära vőtta vői koguni karistada, őpib ta peagi, et juurdetulekule järgneb tema jaoks midagi ebameeldivat.

Siit esimene reegel – ära kunagi kutsu koera enda juurde, kui sellele järgneb koera jaoks ebameeldiv tegevus.
Teine reegel – ära kunagi kutsu koera enda juurde selleks, et teda karistada vői noomida.

Juurdetulek peab olema TORE, mängi koeraga kasvői paar sekundit, kiida teda ohtralt, tee talle selgeks, et sinu juures olemine on maailma kőige lőbusam ja huvitavam tegevus! Sinu juures on hea ja turvaline!

Koera koolitamisel juhindu teadmisest, et koera arusaamist mingist teatud tegevusest vői sőnast on väga raske muuta, lihtsam on vőtta käskluseks siis juba uus sőna, näiteks “siia” asemel “minu juurde” vms. Kuidas siis kutsikat őpetada – see on väga lihtne, sest kutsikal on juba loomuses peremehe sőbraliku hőike peale kohale vudida.

Hüüata kutsikale rőőmsa, kutsuva häälega “siia”, kui:

- kutsud teda sööma
- hakkad temaga mängima
- lähete temaga jalutama
- pakud talle hellust, silitusi
- kui pakud talle midagi head, maiust vms.

Pea meeles, et kannatlikkus viib sihile, las kutsikal olla őnnelik lapsepőlv, ei maksa teda ahistada ja sundida, Sul on pikk elu temaga ees, harjuta tasapisi, järk järgult, kindlusta kutsika koolitamisega nö pőhi, hiljem őpetad teda ka tema jaoks raskemates olukordades kuuletuma. Üks nipp veel – koerale tasub őpetada, et on tore tulla isegi siis, kui tal parasjagu pőnev tegevus käsil, lubades tal peale käsu täitmist oma pooleliolevat tegevust jätkata.

Märksõnad:

Tagasi