Kas koer lakub või musitab?

Taustast

Koerad limpsivad erinevatel põhjustel, mõned neist põhjustest on puhtalt bioloogilised.
  • Emased koerad lakuvad oma vastsündinud poegi et eemaldada kutsikalt lootekest, aidata kutsikal hingata ja liigutada.
  • Kui sünnitusejärgne puhastamisprotseduur on läbi, lakub emane koer oma kutsikaid aitades neil stimuleerida pissimist ja kakimist. Paari nädala pärast suudavad kutsikad seda teha juba iseseisvalt.
  • Lakkumisel on veel üks romantilisem põhjus: nimelt aitab see kaasa turvatunde ja sideme loomisel kutsikate ja emase koera vahel, mis on oluline koerte vaimsele arengu tasakaalustamiseks.
  • Kuuenädalased kutsikad võivad lakkuda oma ema koonu , andes sellega märku et nad on näljased. Emane koer oksendab oma seeditud toidu välja ja kutsikad saavad söönuks. See tegevus on pärit koerte metsikutelt esivanematelt.
  • Kutsikad ja täiskasvanud koerad lakuvad end selleks, et end siluda ja puhastada . Nad lakuvad oma liikmeid ja koonu toidujäänustest, vastasel korral hakkavad need lihtsalt haisema.
  • Peale puht hügieeniliste vajaduste rahuldamiseks, lakuvad koerad end, et varjata omaenese lõhna. Selline vajadus on samuti pärit metsikutelt esivanematelt, kel oli vaja jahipidamise eesmärgil oma löhna maskeerida ja muuta end saakloomale nii öelda nähtamatuks.
  • Loomaarstid on täheldanud, et koerad vöivad end lakkuda siis kui neil on tegemist uue ja erutava olukorraga, näiteks loomaarsti külastusega
Inimesed on tõlgendanud “koeramusid” kui koera sõbralikkuse avaldust. Teisalt vöivad liig pealetikkuvad koeramusid olla dominantse koera poolt tähelepanu vöitmiseks ja oma dominantsuse märkimiseks – sel juhul on parimaks käsuks “Fu!” või "Ei".

Psühhopatoloogiast

Mõned tundlikumad koerad võivad stressirohkes seisundis end puhastada, lakkuda enese vigastamiseni, mis võib viia nahapõletikuni – dermatitis.
Sellise kompulsiivse käitumise alla käib ka pidev põrandate, seinte, mööbli lakkumine. Arvatakse, et seda vöib põhjustada rahutus, igavus vöi allasurutud ärevusseisund. Taolise haiglasliku tegevustsükli katkestamiseks ja ärevusseisundi leevendamiseks kasutatakse antikompulsiivseid ravimeid.

Käesoleva artikli autor loomarast Dr Jon, ei usu, et koerad väljendavad omanikule oma kiindumist nii öelda “musitamisega , sellises tähenduses nagu meie, inimesed seda omavahelises kehakeeles tõlgendame. Kuid ühe asjana peaksime meeles pidama, et igasugune käitumine on millestki tingitud.

Psühholoog B.F. Skinneri kontseptsiooni järgi suurendab tunnustus tõenäolist reaktsiooni sellele. Kui koer lakub, “musitab” oma omaniku nägu ja koera käitumine on tervitatav kallistuste ja positiivse tähelepanuga, siis võib koer seda korrata.

Niiviisi õpib koer vajutama oma omaniku õigetele nuppudele, et teenida positiivset tähelepanu. Olgugi, et omaniku näo lakkumine ei tähenda tõelist romantilist armastust, võib see olla koera poolseks positiivse sümpaatia avalduseks.

Kas “koeramusid on puhtad või …?

Nõuanne:
Vastupandamatuid koeramusisid saades ära unusta, et koerte suud on sadamaks erinevatele bakteritele. Iga kord pärast tormilist tervitust peaksid oma näo ja käed siiski ära pesema.

Allikas: Dr. Jon, Petplace.com
Märksõnad:

Tagasi