Soovides oma koerale anda sobivaimat toitu, peaksime kõigepealt selgeks tegema, millist toitu on koertele kõige loomuomasem süüa. Kas koerad on puhtalt lihasööjad või saavad nad ka taimsest materjalist toitaineid omastada? Selguse saamiseks heidame pilgu omnivooride ja karnivooride kehaehitusele.

Omnivooridel ehk neil, kes söövad nii liha kui taimset toitu on tagumised hambad lamedad ning esihambad teravad. Nad saavad ka oma lõugasid külgsuunas liigutada, et toitu peeneks “jahvatada”. Nende sülg sisaldab amülaasi, mis aitab seedida taimedes sisalduvat tärklist.

Karnivooride süljes amülaas puudub. Kõik karnivooride hambad on teravad, olles disainitud liha rebima ja lõikama. Lõuad liiguvad ainult vertikaalselt ja avanevad suhteliselt palju. Karnivooride seedetrakt on lühike, mis seedib kiiresti loomseid valke ja nende magu on happelisem, et tappa lihas elutsevaid baktereid ning muuta sissesöödud luud geelitaoliseks massiks.

Näeme, et karnivooride kirjeldus läheb täpselt kokku koera kehaehitusega. Koertel on süljes lüsosüüm, mis on antibakteriaalse toimega, tapmaks kahjulikke baktereid ning nende seedetrakt on võrreldes inimese omaga väga lühike, sest karnivoorid peavad liha seedima kiiresti, et bakterid ei saaks paljuneda.

Enamikes kuivtoitudes olev suur taimse toidu hulk ei ole koertele tervislik, kuna neil pole süsivesikute vajadust – metsikute koerlaste menüü ei sisalda peaaegu üldse süsivesikuid ning täiskasvanud koera maks suudab rasvadest ning valkudest ise glükoosi toota. Kuivtoidu söömine põhjustab sageli ülekaalulisust, suhkruhaigust ning hammaste tervise halvenemist.

Koerte füsioloogia on kodustamise käigus vähe muutunud ja kuigi nad erinevad välimuse poolest metsikutest koerlastest, vajavad nad endiselt sama toitu. Koerad jäävad küll omnivooridele sobival dieedil ellu, kuid hea tervise juures olemiseks peaks nende põhitoit olema loomne.

Autor: tunnekoera.ee

 

 

Märksõnad:

Tagasi