Mõni koer sööks kõike, mis on vähegi söödav, aga paljudel koertel on eriline isu just kassitoidu järele.

Välise vaatluse põhjal tunduvad kassitoit ja koeratoit inimesele sarnased, kuid tegelikult on need oluliselt erinevad. Kassid on lihasööjad kiskjad, mis tähendab, et liha on nende peamine toit. Koerad on aga segatoidulised ja vajavad võrreldes lihasööjatega palju rohkem kiudaineid.

Koeratoidus on ju samuti liha, miks siis eelistaksid koerad võimalusel kassitoitu? «Kuna koerad ei saa meile öelda, miks nad armastavad kassitoitu, aga see on enamiku koerte seas üsna järjepidev nähtus (neile lihtsalt nii väga meeldib kassitoit!), siis ma eeldan, et selle põhjuseks on suurem valgusisaldus ja see, kuidas valk toidu maitset mõjutab,» selgitab veterinaar Sharon Crowell-Davis väljaandes Vetstreet.

Vahel kasutab doktor Crowell-Davis isegi kassitoitu maiusena, kui tema juures käivad ravil käitumisprobleemidega koerad. Karvaste patsientide meelest on kassitoit nii maitsev, et nad taltuvad kergemini. «Peaasi, et see koerale meeldib ja see ei tee ta seedimisele liiga. Kassitoit motiveerib hästi koera õppima, kuidas käituda nii, et omanik temaga rahule jääb,» ütleb arst.

See, et miski maitseb väga hästi, ei tähenda, et seda võiks kogu aeg süüa. Crowell-Davis võrdleb koertele kassitoidu andmist inimestel koogi söömisega. «See ei ole meie tervisele kõige parem söök, ja kui me sööksime ainult kooki, jääksime väga haigeks. Aga kui seda süüa vahel magustoiduks, ei tee see midagi paha.»

Mõnel koeral võib aga kassitoit ka haruldase maiusena põhjustada tervisehäireid, sest nad ei ole harjunud niivõrd valgurikka toiduga. «Mõnel koeral võib see seedimist ärritada – põhjustada oksendamist ja kõhulahtisust, mõnel teisel ei pruugi see aga kuidagi tunda anda. Kui koer saab kassitoidu kätte ja sööb sellest kõhu täis – siis kas ta sureb ära? Kindlasti mitte. Aga kui ta oksendab ja kõht läheb lahti, siis pane tähele, et koer ei pääseks enam kassitoidu ligi, sest ilmselgelt see tema seedesüsteemile ei sobi ning võib põhjustada halba reaktsiooni.»

Ka nii-öelda raudse maoga koeral ei ole siiski hea kassitoitu igapäevaselt süüa. Koera jaoks ei ole selles sisalduvad toitained õiges tasakaalus: pikas plaanis koormab liiga valgurikas toit koera maksa ja neere.

Koera tervise huvides tuleb seega silmas pidada, kui palju ta kassitoitu kätte saab ja kuidas see talle mõjub. Kõige kindlam on anda loomale seda sööki, mis on spetsiaalselt tema jaoks tehtud.

Allikas: Postimees

 

Märksõnad:

Tagasi