Kelpie
Austraalia kelpie pőlvneb Šoti ja Inglise lambakoertest, kes paaritusid Austraalias mh dingodega. Kelpie nimi tuleneb karjakoerast King´s Kelpiest, kes elas 1870ndal aastal. Austraalia kelpiesid on tänapäeval kahte tüüpi - näituse tüüp ja karjakoera tüüp. Tőugu nimetatakse ka lihtsalt Kelpieks (Šoti muistendites vetehaldjas) ja üleni musta Kelpiet Barbiks.

Kelpie on äärmiselt vilgas, innukas ja kõrge intelligentsusega, pehme ja kergesti juhitava iseloomuga ning peaaegu ammendamatu energiavaruga.
Oma töökohustustesse lojaalsuse ja pühendumusega suhtuv. Tal on loomupärane instinkt ja anne tööks lammastega nii avamaastikul kui ka aedikus.Kelpie vajab palju liikumist. Teda on lihtne koolitada, ta naudib töötamist ja ta on truu hingega. Ta ei ole iseloomult agressiivne, kuid vőib oma perekonda vajadusel kaitsta.

Isaste turjakõrgus on 46 kuni 51 cm. Emastel 43 kuni 48 cm.

Karv on kahekihiline, lühikese ja tiheda alusvillaga. Kattekarv on tihe, iga karv on sirge, karm ja tihedalt liibuv, nii et kasukas oleks vastupidav vihmasajus. Kere alaosas kuni jalgade sisepinnani on karv veidi pikem ja moodustab reie tagaosas midagi pükste taolist. Peas (kaasa arvatud kõrvade sisepind), jalgade esikülgedel ja käppadel on karv lühike. Ümber kaela on karv pikem ja tihedam ning moodustab kaeluse. Saba peab olema kohevalt harjasjas. Nii liiga pikk kui ka liiga lühike karv on viga. Keskmiselt
peab karvapikkus kerel olema 2 kuni 3 cm.

Värvuselt must, must piirdega, punane, punane piirdega, liivakarva, šokolaadipruun ja suitsusinine.

Tõustandard

PÄRITOLU: Austraalia.

KASUTUS: : Lambakoer

FCI KLASSIFIKATSIOON:
Rühm 1
Lamba- ja karjakoerad
(välja arvatud Šveitsi alpi karjakoerad).
Alarühm 1
Lambakoerad.
Töökatsetega

ÜLDMULJE :
Üldilmelt kõrgetasemeline, liikuv, aktiivne koer, kes suudab väsimatult töötada tänu oma sitkele lihastikule, millele lisanduvad hästi nõtked jäsemed. Mitte mingil juhul ei tohi ta jätta muljet nõrgast konditsioonist.

KÄITUMINE / ISELOOM :
Kelpie on äärmiselt vilgas, innukas ja kõrge intelligentsusega, pehme ja kergesti juhitava iseloomuga ning peaaegu ammendamatu energiavaruga, oma
kohustustesse lojaalsuse ja pühendumusega suhtuv. Tal on loomupärane instinkt ja anne tööks lammastega nii avamaastikul kui ka aedikus. Igasugune olemuslik
kõrvalekalle või temperamendihälve, mis ei ole omane töökoerale, tuleb hinnata ebatüüpiliseks käitumiseks.

PEA
Pea on kerega võrreldes sobivas proportsioonis. Kolju-osa ümbermõõt ja pea kontuurid annavad talle rebasele sarnase ilme, mida pehmendavad mandlikujulised silmad.

PEAPIIRKOND :
Kolju : Kõrvade vahelt kergelt kumerdunud ja lai. Lauba ülajoon kulgeb laubalõikeni sirge profiilina.
Üleminek laubalt koonule : Rõhutatud.

NÄOPIIRKOND :
Ninapeegel : Karvavärvusele vastavat värvi.
Koon : Selgepiiriline ja kaunilõikeline, koonupikkus jääb veidi lühemaks kolju-osa pikkusest.
Mokad : Tihedad ja kuivad, ilma lõtvuseta.
Hambad : Hambad peavad olema terved, tugevad ja korrapärase asetusega, alumised lõikehambad asetsevad vahetult ülemiste taga, see tähendab - kääritaoline
hambumus.

Põsed : Mitte lihavad ega punnis, vaid koonu suunas
kaarduvad.
Silmad : Silmad on mandlikujulised, keskmise suurusega, selgelt väljajoonistuvate silmanurkadega ning innuka ja intelligentse ilmega. Silmade värv peab olema pruun, karvavärvusega kooskõlas. Sinistel koertel on lubatud veidi heledam silmavärv.
Kõrvad : Kõrvad on püstised ja tipust õhukesed ning teravad, tüveosas tugevad, asetsevad teineteise suhtes laia asetusega kolju ülaosas ja mõõduka suurusega
kõrvalehed on veidi väljapoole pööratud. Kõrvade sisepind on kaetud tiheda karvaga.
KAEL :
Kael on mõõduka pikkusega, tugev, veidi kaarduv, kaunilt õlgadega liituv, ilma kaelalotita ja üsna selgelt väljakujunenud kaelusega.

KERE :
Koera pikkus eesrinnast kuni istmikunukke läbiva jooneni on veidi suurem turjakõrgusest, suhtega 10 : 9.
Ülajoon : Kindel, tasane.
Nimme (lanne) : Tugev ja hästi lihaseline.
Laudjas : Üsna pikk ja laskuv.
Rindkere : Pigem sügav kui lai.
Roided : Hästi kumerdunud.
Tühimikud : Sügavalt sissetõmmatud.

SABA :
Saba on rahulikus olekus rippuvas asendis ja veidi kaardunud. Aktiivselt liikuval või erutatud koeral tõuseb saba kõrgemale, kuid mitte mingil juhul ülespoole sabatüve läbivast vertikaaltasandist. Saba on hästi kohevakarvaline. Saba asend peab pehme joonega jätkama laudja laskumist ning ulatuma umbes kandadeni.

JÄSEMED:
ESIJÄSEMED :
Esijalad peavad olema lihaselised, tugevate kuid peenete luudega, sirged ja eestvaates paralleelsed.
Õlad : Kuivad, lihaselised, hästi kaldus asetusega labaluud on tihedalt kerele liibuvad.
Õlavarred : Labaluudega koos moodustavad täisnurga.
Küünarnukid : Mitte sisse- ega väljapööratud.
Kämblad : Külgsuunast vaadates peavad kämblad olema veidi kaldus asetusega, et võimaldada sujuvat liikumist ja järske liikumissuuna muutusi.

TAGAJÄSEMED :
Peavad olema laiad ja tugevad. Tagantvaates on tagajalad kandadest käppadeni sirged ja paralleelse
asetusega, mitte liiga kitsa ega liiga laia seisuga.
Põlved : Hästi nurgitunud.
Kannad : Üsna madala asetusega.
Käpad : Käpad peavad olema ümarad, tugevad, paksude padjanditega, hästi kumerdunud ja tihedalt kooshoidvate varvastega ning lühikeste ja tugevate küüntega.

LIIKUMINE :
Tagamaks peaaegu vankumatut jõudu ning vastupidavust, mida üks lambakoer suurtel avamaastikel töötamiseks
vajab, peab kelpie omama nii perfektset kehaehitust kui ka liikumist. Mistahes kalduvus kooskandsusele, rangjalgsusele või jäikusele tagajalgades, logeõlgsusele või kõrgele esisammule on väga tõsised vead. Liikumine peab olema vaba ja väsimatu ning koer peab olema võimeline täiskiirusel järskudeks suunamuutusteks.
Liikumistempo kasvades on tendents jäljeridade lähenemisele, kuid rahulikult seisva koera kõik neli jalga peavad toetuma maha korrektse nelinurga nurkades.

KARVKATE:
KARV :
Karv on kahekihiline, lühikese ja tiheda alusvillaga.
Kattekarv on tihe, iga karv on sirge, karm ja tihedalt liibuv, nii et kasukas oleks vastupidav vihmasajus. Kere alaosas kuni jalgade sisepinnani on karv veidi pikem ja moodustab reie tagaosas midagi pükste taolist. Peas (kaasa arvatud kõrvade sisepind), jalgade esikülgedel ja käppadel on karv lühike. Ümber kaela on karv pikem ja tihedam ning moodustab kaeluse. Saba peab olema kohevalt harjasjas.
Nii liiga pikk kui ka liiga lühike karv on viga. Keskmiselt peab karvapikkus kerel olema 2 kuni 3 cm (umbes ¾ - 1 ¼ tolli).

VÄRVUS :
Must, must piirdega, punane, punane piirdega, liivakarva, šokolaadipruun ja suitsusinine.

SUURUS :
Turjakõrgus :
Isaste turjakõrgus peab olema 46 kuni 51 cm (umbes 18 – 20 tolli).
Emastel 43 kuni 48 cm (umbes 17 – 19 tolli).
Märksõnad:

Tagasi