Kennel Anuler
Kuidas tuli Teie perekonda esimene koer? Kuidas Teist sai "koerainimene" ?

Meie peres on kogu aeg olnud loomad ja nii ka minu vanematel nende lapsepõlvekodus. Ma ei mäleta enam täpselt, millal tuli meie perre esimene koer, aga ta oli segavereline koer kelle ma ostsin turuväravast. Olin vast 5-6 klassis siis. Lisaks tassisin ka hulkuvaid loomi koju.

Kuidas sai alguse mõte alustada teadliku aretustööga?

See tuli juba aastaid hiljem, kui leidsin endale nn. oma tõu.

Kuidas sündis Teie kenneli nimi?

Kahe inimese nimest kokku pandud.

Mida Te oma aretustöös oluliseks peate?

Hea tervis ja tõule vastav tüüp.

Milline on Teie poolt aretatav tõug - iseloom ja kasutusala, tervis, liikumisvajadus, koolitatavus? Kas Teie tõug on lapse-ja lemmikloomasõbralik või sobib ta rohkem koos elama täiskasvanutega ning ei armasta enda kõrval rivaalitsevaid neljajalgseid?

Bullmastiff, Dogue de Bordeaux (Prantsuse mastif) ja Mastin Espanol (Hispaania mastif). Kõik kolm tõugu on loomupoolest valvekoerad ja väga lapsesõbralikud. Samuti armastavad nad kõiki "oma pere lemmikloomi, linde ja muid loomi" kuid võõraste inimeste suhtes on umbusklikud, aga mitte agressiivsed. Võõraid loomi oma territooriumile üldjuhul ei lase, eriti võõraid koeri.
Bullmastif ja Bordoo dogi ei sobi õuekoeraks, sobivad hästi ka korterisse. Nendele sobivad jalutuskäigud metsas või pargis, kus saavad oma tahte järgi vabalt joosta. Bordossid jumaldavad vett ja armastavad ujuda.

Hispaanlased korterisse ei sobi ja sinna neid müüa ei tohiks. Nemad sobivad ainult eramajja. Nad võivad olla ka majas sees, kui see on piisavalt suur, aga nad armastavad olla siiski õues, sest nad vajavad oma territooriumi-reviiri, mida valvata ning seda teevad nad kogu südamest. Eriti hästi sobivad Hispaanlased inimesele, kellel on koduloomad (lambad, kitsed jne.) kuna nad on suurepärased karjavalvurid. Elamurajoonis, kus on majad üksteise kõrval, võib tekkida probleeme haukumisega. Öösel on Hispaanlased eriti aktiivsed ja hauguvad iga liikuva objekti peale.

Teie poolt kasvatatav tõug Eestis – esindatus, tervislik seisund, populaarsus jms.

Minu tõugudest oli Eestis esimeseks bullmastif, seejärel tuli bordoo dogi ning Hispaania mastif on Eestis suhteliselt uus ja tundmatu tõug. Viimase 3 aasta jooksul on Hispaanlasi sisse toodud teistest riikidest ning ka näitustel esindatud, kuid meie inimesed seda tõugu veel eriti ei tea. Tervise koha pealt on kõikide suurte tõugude levinumaks probleemiks kasvuhäired ja muud liigestega seotud probleemid. Bordoodel esineb ka erinevaid nahaprobleeme ja allergiaid.

Millised on olnud Teie edukamad ja õnnelikumad hetked näitustel, aretuses? Kuhu on viinud Teid kaugeim näitusereis?

Ma ei oska öelda, milline on minu edukaim ja õnnelikum hetk näitusel....võite on olnud päris palju, aga ehk edukad kohad maailmanäitustel ja võidud erinevatel erinäitustel kus kohtunikeks vastava tõu spetsialistid ja asjatundjad. Kaugeim reis oli maailmanäitus Milanos.

Kas Teie kenneli kasvandikud on leidnud omaniku ka väljaspool Eestit?

Enamus kasvandikest on läinud välismaale.

Kas on konkreetselt midagi, mida Te koerakasvatajana väldite ja hukka mõistate? Positiivset ja negatiivset Eesti koeranduses?

Nendele küsimustele vastamine läheks väga pikaks....

Kuidas hindate koerapidamise kultuuri Eestis? Teie soovid koer.ee lugejatele?

Ma arvan, et koerapidamise kultuur alles hakkab tekkima, siiani on see olnud praktiliselt olematu (välja arvatud tõsised pühendunud koerainimesed ja kasvatajad, kes tõesti südamega hoolivad oma loomadest ja tegelevad nendega). Kui meil oleks koerapidamise või loomapidamise kultuur heal tasemel, siis meil ei oleks nii palju peremeheta kodutuid ja hulkuvaid loomi.

Küsimustele vastas Anu Reiman, kennel Anuler

Tagasi