Kennel Cayring


Kuidas tuli Teie perekonda esimene koer? Kuidas Teist sai "koerainimene"?

Esimene tõukoer, isane collie, 1976.a., teda sai ALMAVÜ klubi järjekorras oodatud 5 aastat. Muidugi tuli minna koeraga dressuuri ehk koertekooli ja teha nii üld- kui ka eridressuur. Edasi tulid näitustel käimised ja aktiivne colliede koolitus üle Eesti.

 

Kuidas sai alguse mõte alustada teadliku aretustööga?

Esimene emane collie 1983. a. oma teise collie Caideri tütar-Reval Dolmaris Cinderella ja 1985.a. blue-merle värvi  Lucky Star Silver Eveningdance Reval, nendest said minu kenneli aretusemased ja nende järglastega olen jätkanud siiani, nüüd juba 7. põlvkond.

Kuidas sündis Teie kenneli nimi?

CAYRING on tuletatud nimi Caider+Ingrid.

Mida Te oma aretustöös oluliseks peate?

Koerte tervis, iseloom ja välimus.

Milline on Teie poolt aretatav  tõug - iseloom ja kasutusala, tervis, liikumisvajadus, koolitatavus? Kas Teie tõug on lapse-ja lemmikloomasõbralik või sobib ta rohkem koos elama täiskasvanutega ning ei armasta enda kõrval rivaalitsevaid neljajalgseid?

Collie pikakarvaline ja kuldne retriiver, mõlemad väga sõbralikud tõud, nii inimeste kui teiste koertega. Collie on hästi koolitatav karjakoer, keda linna oludes peaks harjutama teiste koertega ja uute olukordadega.

Kuldne retriiver on jahikoer, kes toob ära lastud linnud veest ja metsast. Võimalus koolitada retriiverite tõukatseks, kus kontrollitakse koera tõule omast tööd. Aga on ka hästi koolitatav sõnakuulelikkuses, päästeteenistuses ja agilitys. Mõlema tõuga võib harrastada erinevaid koolitusi, ei sobi kaitse ja ründe koolitused, mida harrastavad teenistuskoerad.

Teie poolt kasvatatav tõug Eestis – esindatus, tervislik seisund, populaarsus jms.

Collied, Eestis üle 40 aasta olnud tõug, eriti populaarne aastatel 1980-1990, nüüd väiksema arvuline, aastas sünnib Eestis 50 kutsikat, hea tervise ja iseloomuga.

Kuldne retriiver on olnud Eestis veidi üle 10 aasta, väga populaarne tõug viimastel aastatel. Hea tervisega, sõbralik perekoer, kes on tegelikult jahikoer ja armastab üle kõige ujumist.

Millised on olnud Teie edukamad ja õnnelikumad hetked näitustel, aretuses? Kuhu on viinud Teid kaugeim näitusereis?

2002.a. Amsterdami maailmavõitja näitus ja kuldse retriiveri Guldfynds Alter Ego noorte klassi 4. koht, tema on nüüd intertšempion. 3 colliet on jõudnud samuti selle tiitlini, sellest tunnen suurt rõõmu.

Iga oma koera või kasvandiku  võit näitusel on rõõmu sündmus ja neid on päris palju, eriti tore oli 2007.a. kui isa ja tütar said Eesti Võitja tiitli ja ema võitis Leedus viimase cacibi, saades intertšempioniks.

Kas Teie kenneli kasvandikud on leidnud omaniku ka väljaspool Eestit?

Minu kasvandikke on Lätis ja Soomes, enamus siiski Eestis.

Kas on konkreetselt midagi, mida Te koerakasvatajana väldite ja hukka mõistate? Positiivset ja negatiivset Eesti koeranduses?

Eesti koeranduses tahaks näha rohkem vastutustundelisi kasvatajaid ja kutsika ostjaid, kes suhtuks koerasse nagu pereliikmesse, mitte nagu moeasja.

Kuidas hindate koerapidamise kultuuri Eestis? Teie soovid koer.ee lugejatele?

Koerapidamise kultuur on rahuldav, tahaks näha suuremat hoolivust, eriti tõutute koerte omanike poolt, neid on näha tihti ringi hulkumas. Aga tõukoera kutsika ostjad ei tee endale selgeks, millise iseloomuga koera soovitakse, ei uurita ise tõugu, ei käida näitusi vaatamas, et selgust saada. Siit ka hilisemad probleemid, sest tihti ei jõua kasvataja lühikese tutvuse ajal kõike selgitada.

Soovin kõigile lugejatele heatahtlikku suhtumist igasse koera, olgu see siis tõukoer või tõuta, kui tarvis aidake hätta sattunud looma ja andke teada halvasti koheldud loomadest, nii suudame koos parandada koerapidamise kultuuri meil.

Küsimustele vastas ingrid Hein, kennel Cayring


Tagasi