Kennel Echo de Chien - pürenee mäestikukoerad
Kuidas tuli Teie perekonda esimene koer? Kuidas Teist sai "koerainimene"?

Minu esimene koer oli ameerika kokkerspanjel nimega Lucy, mina olin siis umbes 10 aastane kui sain oma esimese koera. Koerainimese geeni olen saanud kaasa oma emalt, kes oma nooruspõlves tegeles koeraspordi ja näitustega. Elu ilma koerata on minu jaoks võimatu!

Kuidas sai alguse mõte alustada teadliku aretustööga?

Oma kennelist unistasin juba lapsena sest  selles olin ma kindel, et täiskasvanuna tahan ma koertega tegeleda. Toona meeldisid mulle paljud erinevad koeratõud ja et neid paremini tundma saaksin ostsin endale koerteraamatuid. Nendest raamatutest avastasin ma endale pürenee mäestikukoera siis ma veel elasin linnakorteris ja sellise suure koera korterisse võtmine ei tule kõne allagi.
Minu esimene pürenee mäestikukoer tuli aastal 2005 ja sellest see kõik algasgi. Aretustööni pole ma siiani jõudnud aga kodutööd olen oma tõu kohta teinud väga hoolikalt. Oma tõu puhul pean kõige tähtsamaks tervist, liikumist ja standardile lähedast isendit ilma liialdusteta.

Kuidas sündis Teie kenneli nimi?

Kennel Echo de'Chien sünnilugu on pikk lugu. Aastal 2003-2005 elasin Iirmaal, Corki linnas ja seal kohalik ajalehenimi on EVENING ECHO mida tänaval müüakse ja kõvasti hõigatakse. ECHO tähendab nii prantuse kui inglise keeles kaja ja CHIEN - koera (pr.k). Echo de Chien tähendab prantsuse keeles koertekaja.

Mida Te oma aretustöös oluliseks peate?

Tähtsaks pean pürenee mäestikukoerte juures koerte tervist, kehaehitust, liikumist ja iseloomu.

Milline on Teie poolt aretatav tõug - iseloom ja kasutusala, tervis, liikumisvajadus, koolitatavus? Kas Teie tõug on lapse-ja lemmikloomasõbralik või sobib ta rohkem koos elama täiskasvanutega ning ei armasta enda kõrval rivaalitsevaid neljajalgseid?

Pürenee mäestikukoera iseloomust, kasutusest, ajaloost saab rohkem infot sellelt kodulehelt http://laagrimaja.tripod.com/pyreneemaestikukoer/. Tõug on lapsesõbralik ja pere teiste lemmikloomadega saavad nad ka läbii. Iseloomult on nad domineerivad ja kui elamises on rohkem kui üks koer siis seda koertekarja juhib alati pürenee mäestikukoer.

Teie poolt kasvatatav tõug Eestis – esindatus, tervislik seisund, populaarsus jms.

Eestis on pürenee mäestikukoeri vähe ja eriti populaarseks see tõug ei pruugi kunagi saada kuna tema pidamiseks on eritingimusi vaja. Linnakorterisse nad kohe üldse ei sobi ja ka oma majas on neil vaja ruumi ning kõrget ja kindlat aeda ümber territooriumi. Eestis esindatud pürenee mäestikukoerad on väga kõrgel tasemel ja tervise poolelt on hetkel seis väga hea.

Millised on olnud Teie edukamad ja õnnelikumad hetked näitustel, aretuses? Kuhu on viinud Teid kaugeim näitusereis?
Kõige kaugem näitusereis vaatajana olen käinud Prantsusmaal, Püreneedes vaatamas Püreneede tõugude erinäitust. See näitus oli tõeline elamus ja tuleviks plaanis sinna ka oma koertega reisida. Koertega kõige pikem reis on tehtud Ungarisse, Euroopa Võtija näitusele kust tulime väga edukate tulemustega tagasi - Eroopa Võitja 2008 ja Euroopa Juunior Võitja 2008.
Minu kõige esimene pürenee mäestikukoer on olnud väga edukas nii Eestis kui välismaa näitustel ja praeguseks hetkeks on talle kogunenud 16 tiitlit. Noorem pürenee mäestikukoerale on kogunud lühikese näitusekarjääri jooksul juba 6 tiitlit.

Kas Teie kenneli kasvandikud on leidnud omaniku ka väljaspool Eestit?

Veel mitte aga plaanitud pesakondadele on huvi tuntud mitmetest riikidest

Kas on konkreetselt midagi, mida Te koerakasvatajana väldite ja hukka mõistate? Positiivset ja negatiivset Eesti koeranduses?

Tahaksin, et koerakasvatajad oleksid üksteise suhtes rohkem mõistvamad ja jagaksid oma kogemusi teistega ning ei mõistaks kohe hukka. Kõik on kunagi alagajad olnud ja teadjataks saadakse läbi kogemuste. Sama tõu kasvatajad võiksid rohkem kokku hoida ja töötada tõu huvides mitte üksteise konkurentsis.

Kuidas hindate koerapidamise kultuuri Eestis? Teie soovid koer.ee lugejatele?

Koerapidamise kultuur Eestis on kontrolli all ja eks neid probleeme on kindlasti veel mida saaks meie ühiskonnas paremaks muuta.  Loodan väga, et me ei jõua tasemele, kust koeri ja kasse saaks osta lemmikloomapoodidest nagu muudes Euroopa riikides.

Küsimustele vastas Marion-Silvia Diener,  Kennel Echo de´Chien

Tagasi