Kennel Inglisilm
Kuidas tuli Teie perekonda esimene koer? Kuidas Teist sai "koerainimene"?

Esimese päris oma koera omanikuks sain 15 aastaselt suure nurumise peale. Ema soostus mulle kutsika hankima vaid tingimusel, kui annan ära oma 2 merisiga ja leian kodud meil resideeruvatele 2-le leitud kassipojale. Lõppkokkuvõtteks oli see, koera ma sain ja ka eelnev "loomaaed" võis alles jääda:))
Koerainimeseks saamine võttis ikka pisut aega. Väärtustasin koera kui koera ja ei osanud tahtagi mingit tõupuhast isendit - koolitasin oma krantsi ja ta oli mul tõeline trikimees! Esimene tõukoer, dobermann, tuli minu elamisse 1983 aastal ja 1984 aastal ka teine dobermann.
Kuidas sai alguse mõte alustada teadliku aretustööga?

Tegelikult ei mõelnud ma palju aastaid sellest. Oli ju tore koertega harrastada ja kutsikate plaan oleks tekitanud mitte just lühikese pausi. Esimene minu kasvatatud pesakond sündis lõuna-vene lambakoeral, kuna just see tõug, kelle välimik mind paelus, oli õppuse võtmise kohapealt suht puupea ja niisiis otsustasin, et tema Elu Roll oleks olla Ema.

Kuidas sündis Teie kenneli nimi?

Selle nime autor on üks meie vana peresõber, kes väljaspool minu aeda ingliolekuga suure valge koera käest aeda sisenedes püksitagumiku õige hõredaks sai.

Mida Te oma aretustöös oluliseks peate?

Koerte iseloom ja tervis on minu prioriteet. Kasvatan 3 erinevat tõugu ja kõik need kolm on tugeva iseloomuga tõud, kellede varajasele sotsialiseerimisele panen suurt rõhku. Terviseuuringud on teostatud kõigil meie koertel ja kasutan aretuses vaid terveid koeri.

Milline on Teie poolt aretatav tõug - iseloom ja kasutusala, tervis, liikumisvajadus, koolitatavus? Kas Teie tõug on lapse-ja lemmikloomasõbralik või sobib ta rohkem koos elama täiskasvanutega ning ei armasta enda kõrval rivaalitsevaid neljajalgseid?

Lõuna-vene lambakoerad on vana karjakoera tõug, kuid oma kauni valge (ka halli) kasuka tõttu neid enam eriti karjavalvuritena ei kasutata. Ukrainas öeldakse: leiab stepis ainsa põõsa, tuleb koju, põõsas kaasas. Tänapäeval on nad perelemmikud ja koduvalvurid.
Austraalia karjakoer on universaalne sportkoer: valvur, päästekoer, karjaajaja, lapsehoidja, jahikoer - õpeta talle mida iganes! Bullterrierid aga on tuntud kui sohvavallutajad. Meie kodus käib palju lapsi ja lastesõbralikud on nad meil kõik - lastega on ju alati lõbus!

Teie poolt kasvatatav tõug Eestis – esindatus, tervislik seisund, populaarsus jms.

Lõuna-vene lambakoer küll Eestis populaarne pole, kahjuks. Eks eesti inimene ole ju selline praktilise meelega ja ei taha koduaeda valge pika karvaga koera, kes lisaaega nõuab kammimise näol. Austraallased aga on viimastel aastatel üha enam eestimaalaste südameid võitma hakanud. Bullterrierid on hinnatud just korterikoertena ja nende arv on just viimase aasta jooksul plahvatuslikult kasvanud.

Millised on olnud Teie edukamad ja õnnelikumad hetked näitustel, aretuses? Kuhu on viinud Teid kaugeim näitusereis?
Edukatest kasvandikest on alati rõõmu. Aretuses on mul olnud palju rõõmu - vaid paar pesakonda on mulle pettumuse valmistanud, aga....ka selliseid hetki on elus vaja. Pikim näitusereis on olnud autoga Hispaaniasse, Barcelonasse ja tore tõdeda, et sealselt näituselt näpsasime Euroopa Juunioride Võitja VSP meie koerale ja tõupaimaks ehk siis Euroopa Võitjaks sai meie Itaalias elav kasvandik.

Kas Teie kenneli kasvandikud on leidnud omaniku ka väljaspool Eestit?

Jah, neid on reisinud Itaaliasse, USA-sse, Argentiinasse, Tsehhi, Poola, Taani, Soome, Venemaale jm., ei meenugi kohe kuhu veel.

Kas on konkreetselt midagi, mida Te koerakasvatajana väldite ja hukka mõistate? Positiivset ja negatiivset Eesti koeranduses?

Tihtipeale on puudulik inimeste teadmine koera võttes. Ei teata ei tõu ajalugu, iseloomu ega ka tihti seda, missuguse karvastikuga või kui suureks see isend kasvada võib. Raha olemasolu ostuhetkel ei ole minu arust piisav argument koera võttes.
Olen tõlkinud nii inglise kui soome keelest kasvatusjuhendeid, koera arengupsühholoogiat, koera koolitamise algõpet ja andnud enne koeravõtu otsustamist lugeda. Mõnedki on loobunud koerast ja võtnud kassi. Või valinud teise tõu. Eesti koerandus areneb hoogsalt ja loodan väga, et varsti ehk kuuleme rohkem teadlikest koerasoovijatest ja näeme varjupaikades vähem rescue koeri.

Kuidas hindate koerapidamise kultuuri Eestis? Teie soovid koer.ee lugejatele?

Prauh ja päevapealt, veelvähem sunniga, ei saa midagi muuta. Alles me õppisime oma koerte väljaheiteid kilekotistama ja koeri rihmas pidama :)) Vast leebuvad ka meie suht karmid koerakeelu seadused asenduvad "omaniku vastutusega oma lemmiku inetu käitumise pärast".
Tore oleks lugeda Koer.ee-st uudist: Tallinna Linnavalitsus korraldab konkursi "koer, eeskujulik linnakodanik". Võitjakoer saab auhinnaks tasuta gourmet´ õhtusöögi restoranis Hell Puudel. Nagu aru olen saanud, on Koer.ee lugejaskond nooremapoolne. Soovin neile suurt südant ja lahket meelt - nad ju armastavad koeri!Küsimustele vastas Katrin Auser,  Kennel Inglisilm

Tagasi