Kuidas tuli Teie perekonda esimene koer? Kuidas Teist sai "koerainimene"?

Esimeseks koeraks oli lapsepõlvekoer Palli. Suved veetsin maal oma vanaema juures ja terve suve olime ka Palliga lahutamatud. Kuna ülejäänud aja elasime linnakorteris, siis loomulikult igatsesin suve… soovisin väga ka koera linnakorterisse, aga vanemad ei lubanud.

Kui naabermaja-Jaanika ilmus meie maja juurde kord kahe kutsikaga, kelle ta oma maalt toonud oli ning mõlemat endale jätta ei saanud, ei suutnud ma vastu panna sellele hõbehallivöödilisele karvakerale ja lootsin ta endale jätta. Kuna ma olin veel laps, otsustasid mu vanemad minu suureks kurvastuseks, et kutsi me linnakorterisse siiski ei võta. Olenemata sellest istusin lööduna trepikojas ja tõotasin sellest armsast nööbisilmadega kutsist mitte kunagi loobuda.

Ilmselt mu pisarad tegid mõnes mõttes siiski oma töö ja mu sõbranna vanemad lubasid kutsi senikaua enda juures hoida, kuni mu vanemad rahunevad ja ehk ikka lubavad mul kutsi endale jätta. Vanemad aga leidsid lõpuks lahenduse - koer maale viia. Tagajärjeks oli, et sõitsin nädalavahetusteks maale ja nii mõnda aega. Ju neil hakkas aga minust hale, sest nad andsid lõpuks mu kutsi ühele mehele (minu kiuste oli ta tõesti väga tore mees), kes hoolitses tema eest hästi ja mu koer ka kiindus temasse väga.
Hea oli, et ta elas meile päris lähedal (umbes 5km), nii et sain Cliffi lausa iga päev vaatamas käia. Jüril (nii oli selle tänuväärse mehe nimi) hakkas minust samuti ilmselt kahju, nii et ta lubas mul kutsiga igal ajal tegeleda, lõpuks vist ka rääkis mu vanematega ning ma sain vahepeal oma armsa kutsi isegi koju viia!

Kennel MeiepereLäks aeg ja juba võisin jätta ta koju terveks nädalavahetuseks ning mu rõõm oli piiritu, kui Jüri võttis Cliffi enda juurde ise vaid nädalavahetuseks ning TERVELT VIIS PÄEVA nädalas elas mu kuts minu juures!
Kuna ilmselt selleks ajaks hakkasid mu vanemad sellega harjuma ning mind usaldama ning leidsid, et see pole mingi lihtne lapse kapriis, siis ühel hetkel nad enam ei sekkunud ja ma ise leppisin Jüriga kokku, et millal on Cliff (mina kutsusin teda veel Cliffaniks või Cliffanpojaks :)) tema või millal minu juures. Hakkasin koeraga ka koertekoolis käima.
Kuna kool asus naaberlinnas Valgas, siis sellal ainsal koolivabal päeval (pühapäeval) läksime hoopis rongiga hommikul kell 6 koertekooli (sellal kui teised kodus magusat und magasid) ja lõpuks tegi mu kuts OKD (ülddressuuri) I järgule!

Kui hakkasime ka kaitse-valveteenistuse dressuuris käima, tegi me koertetreener Ilmar Tõlner meile ettepaneku parem oma linna (Võrru) koerteklubi teha, et meil oleks ju ometi lihtsam nii!
Kuna meid oli kolm sõbrannat (elasime linnas kõik ühes majas, ka Terjel elas koer vanaema juures Valgas ning Ingrid käis koertekoolis oma isa eesti hagijaga (kes küll ainsana isa jahikoertest elas koos nende perega linnakorteris), siis võtsime nõuks ja paludes appi ka ühe täiskasvanud inimese, TEGIMEGI! Klubi juhatajaks saigi esialgu tema (Boris Merelaid) ja ta viis kiiresti ka klubi järjele! Meie hakkasime aga dressuurigruppe juhendama.

Hakkasin ka Cliffanpojaga dressuurivõistlustest osa võtma, muide ta oli suurepärane töökoer; eriti ajaga olen mõistnud, kui suurepärane ta oli - väga heade eeldustega, oleks vaid mul olnud toona rohkem kogemusi, oleks temaga võinud väga kaugele jõuda…ta nautis tööd täiel rinnal, oli tähelepanu ise ja teenistusvalmis ninaotsast sabaotsani…
Kuskil sellal tuligi Jüri kord minu juurde, silitas mõtlikult Cliffi ja ütles, et ta loobub temast minu kasuks.… Hiljem käis ta näituseplatsil veel meie esinemist vaatamas, mäletan veel, et Cliffi rõõm teda nähes oli piiritu ning ka Jüril oli pisar silmanurgas… aga Jüri ütles siiski, et on meie üle väga uhke!

…Nii sain ma endale siis oma esimese PÄRIS OMA KOERA. Hiljem ning kuna ka mu vanemad olid selleks ajaks juba harjunud (loe: käega löönud :D), et igasugu elukad meie elamises ringi saalivad, võtsin endale ka teise koera, tõutunnistusega saksa lambakoera Morena, kellega saime endale ka näitusepisiku külge…. Mnjah, no nii see siisalgas :)

Kuidas sai alguse mõte alustada teadliku aretustööga?

Mu esimene tõukoer oli niipalju hea, et mõte läks ka kutsikatele. Selleks aga süvenesin kõigesse, mis sellega seondub - tõuaretus, geneetika jne. Kui tulid teadmised, siis hakkas asi aina rohkem huvitama ja kuna selles vallas on õppida lõputult, siis polegi sellest lahti saanud! :)

Kuidas sündis Teie kenneli nimi?

Saksa lambakoera kutsikad sündisid nn. nõukaajal, neil kennelnime polnud, oli vaid liignimi Werrohof, mis tähendas kutside Võru päritolu.
Kuna aga edasine elu viis Võrust ära ja EKL oli juba loodud, siis oma kaukaasia lambakoera kutside tulekul registreerisime ka kennelnime MEIEPERE. Selline nimi sündis sellepärast, et kõik meie pere loomad on ka meie pere täieõiguslikud liikmed, s.t. nad kuuluvad meie perre elades meiega koos kõigis pere ruumides ja käies koos meiega kõikjal, kus vähegi võimalik.

Mida Te oma aretustöös oluliseks peate?

Eelkõige tõustandardit – koera tervikut selles. Tähtis on nii välimik kui iseloom kui tööomadused kui tervis. Balanss ja harmoonia kõiges.

Milline on Teie poolt aretatav tõug - iseloom ja kasutusala, tervis, liikumisvajadus, koolitatavus? Kas Teie tõug on lapse- ja
lemmikloomasõbralik või sobib ta rohkem koos elama täiskasvanutega ning ei armasta enda kõrval rivaalitsevaid neljajalgseid?

Üks põhjusi, õigemini peamine põhjus, miks praegu on meil vaid kuldsed retriiverid, ongi selles, et see tõug on väga tolerantne, koostööaldis, ning saab väga hästi kõigiga läbi. Koerad ei rivaalitse, samuti saavad läbi pere teiste lemmikutega ning kõik inimesed on teretulnud :)

Just selle tõuga oleme oma eesmärgi saavutanud, et kõik elavad harmooniliselt ja ühtselt ilma konfliktideta ühes peres. Töö osas on nad intelligentsed, tabavad kiiresti, mida neilt soovitakse ning töötavad innuga. Tõus on isendeid, kes standardist kõrvale kalduvad muidugi, nii välimiku kui iseloomu kui tervise osas, aga võrreldes teistega on tõug suhteliselt terve ja kõrvalekaldeid vähe.

Aretustöö selles suunas peakski ju liikuma, et need kõrvalekaldeid minimaliseerida. Kuldne retriiver on suhteliselt universaalne koer, aga kuigi ta sobib väga hästi perekoeraks ja laste lemmikuks ka, peab selle tõuga siiski arvestama, et tal on päris suur liikumisvajadus – standardi ühe osana on tähtis, et ta oleks vastupidav oma kasutusalal – saagi kättetoimetamisel oma peremehele, mis tähendab, et tõug peab olema vastupidav ning vajadusel olema liikumises ning suutma töötada terve päeva.

Kindlasti ei saa see tõug olla pelgalt diivanikaunistus, ta soovib kõigest osa võtta, lahendada erinevaid ülesandeid, vaid siis on see tõug õnnelik. Nii et see tõug sobib eelkõige aktiivsemale perele. Oma inimsõbralikkuse ja koostöötahte tõttu ei sobi see tõug mingil juhul olema üksi ning ketisolekut see tõug välja ei kannata. Ka pole kuldne retriiver valvekoer ning haugub üldse väga vähe.

Teie poolt kasvatatav tõug Eestis – esindatus, tervislik seisund, populaarsus jms.

Kuldne retriiver on populaarne ja mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas ning sama on ka esindatusega. Tervislik seisund on võrreldes teistega üle keskmise, s.t suhteliselt terve tõug.

Millised on olnud Teie edukamad ja õnnelikumad hetked näitustel, aretuses? Kuhu on viinud Teid kaugeim näitusereis?

Näitustel on õnneks õnnelike hetki olnud päris palju ning neid tuleb aina juurde! Kõige õnnelikumad hetked on olnud, kui tõugu väga hästi tundev kogenud kohtunik annab suurepärase hinnangu meie kenneli kasvandikule, need on väga ülevad hetked, eriti kui seda tehakse ülivõrdes!!!

Viimane kõrghetk oli selle aasta meie tõu suvise erinäituse kohtuniku ülivõrdes hinnang, kus ta oli lausa lummatud meie kenneli kasvandikust ning eriti tema liikumisest, millist ta kohtavat maailmas palju hinnanud kohtunikuna kahjuks suhteliselt harva. Noore juuniorkoerana TP juuniori ja PI-2 tiitli koha kõrval sai ta ka terve näituse Parima Liikuja tiitli ning see oli meie aretustööle VÄGA suur tunnustus, kuna nagu eelpool öeldud, on meile oluline ka koera töövõime ning eeldused selleks!

Näitusi uudistamas oleme käinud erinevates maades, kuid oma koertega osalenud kõige kaugemal ehk Soomes, Leedus, Venemaal.

Kas Teie kenneli kasvandikud on leidnud omaniku ka väljaspool Eestit?
Jah.

Kas on konkreetselt midagi, mida Te koerakasvatajana väldite ja hukka mõistate? Positiivset ja negatiivset Eesti koeranduses?

Koerapaljundamist, s.t. nn. „vastutustundetut kutsikate vorpimist raha eesmärgil“. Kui eesmärgiks pole mitte tõu parendamine või selle omaduste hoidmine-säilitamine, vaid tõu populaarsuse ärakasutamine, et ise rikastuda. Üleüldse vastutustundetu käitumine oma lemmiku suhtes.

Koeranduse positiivse poole pealt on eriti tore, et on nii palju särasilmseid inimesi, kes tahavad oma lemmikute eest väga hästi ja vastutustundlikult hoolitseda ja teisi omakasupüüdmatult aidata ning kogemusi jagada, et seetõttu leiab endale palju mõttekaaslasi ning huvitavaid inimesi üle kogu maailma.
Negatiivse poole pealt aga kahjuks kadedus ja väiklus, kui eesmärgi nimel unustatakse koer ise ja tähtsaks saavad vaid võidud ning karjäär :( Hooletuks muutumine oma koerte suhtes ning teiste mahategemine ning oma naba imetlemine.

Kuidas hindate koerapidamise kultuuri Eestis? Teie soovid koer.ee lugejatele?

On hästi tore, et koerapidamiskultuur Eestis tõuseb :).
Aina rohkem väärtustatakse koera pereliikmena ega võeta teda kui pelgalt „maja lukku“, kes (mõttelaadilt isegi mis) peaks elama inimeste ülejääkidest ja veetma kogu elu ketis.

Sooviks kõigile, et osataks alati hinnata koera väärtust, seda et koer on inimkonnale tõeline kingitus, kellelt on palju õppida – tingimusteta armastust ning truudust, reetlikkuse ja omakasu puudumist ja tõelist sõprust ning jäägitut usaldust.
Armastagem ja hoidkem oma koeri ning tundkem sellest rõõmu!

Küsimustele vastas Karis Saarniit, kennel MeiepereTagasi