Kennel Tigerdog's Kingdom
Kuidas tuli Teie perekonda esimene koer? Kuidas Teist sai "koerainimene"?

Juba lapsepõlvest saadik on mind ümbritsenud koerad. Minu vanemad kasvatasid rottweilereid ning hiljem labradori retriivereid.

Kui ma oma perekonnaga otsustasin maja osta siis oli meil vaja uhket aga samas ka erilist koduvalvurit aeda. Meie valituks osutus tiibeti mastif.

Kuidas sai alguse mõte alustada teadliku aretustööga?

Kuna me võtsime oma perre tiibeti mastifi, siis tekkis kiusatus, et tahaks teist veel. Tiibeti mastif on lihtsalt selline koer  keda peab olema  kodus rohkem kui üks. Seega saigi võetud teine koer ühest maailma kuulsaimast tiibeti mastifi kennelist Sundarist. Seal kennelis olid tiibetlased suuremad ja jässakamad, kui siin Eestis.

Läksime siis selle koeraga näitusele ning inimesed hakkasid käima meie juures ja millal kutsikaid oodata on? Siis mõtlesime, et miks ka mitte teha pesakond ja võtta veel juurde tiibetlasi. Hakkasime läbi käima rohkem kasvatajatega ning lõpuks jõudsime otsaga ka do-khyi tõuühingu juhatusse.

Kuidas sündis Teie kenneli nimi?

Kuna tiibeti mastife on mitut erinevat tüüpi siis meile meeldisid just tiigri tüüpi tiibetlased ( nagu meie kenneli Etemba Sundari). Ning kuna meie koerad peavad oma kodu kuningriigiks siis sündiski nimi Tigerdog´s Kingdom.

Mida Te oma aretustöös oluliseks peate?

Meie kenneli eesmärk on aretata vaid suuri, massiivseid tsang-khyi tüüpi tiibetlasi.
Oluline on ka koerte tervis. Koerad keda aretame peavad olema terved. Leian, et meie kennelis on küllaltki erinevad ja ainulaadsed tiibeti mastifid ning meie üheks sooviks ongi erineda tavalisest do-khyi pärasest tiibetlaste tüüpidest.

Milline on Teie poolt aretatav tõug - iseloom ja kasutusala, tervis, liikumisvajadus, koolitatavus? Kas Teie tõug on lapse-ja lemmikloomasõbralik või sobib ta rohkem koos elama täiskasvanutega ning ei armasta enda kõrval rivaalitsevaid neljajalgseid?

Aretatav tõug on tiibeti mastif.
Iseloom - Tiibeti mastif on rahuliku iseloomuga ning väga majesteetliku käitumisega tõug. Ta on suurepärane koduvalvur. Kui tulevad külalised siis jälgib ta võõraid vaikselt teises aia otsas. Kui omaniku kõrval ei ole siis ei pruugi ta olla just külalise kõige paremaks võõrustajaks. Kunagi ei ründa ta, kui näeb, et omanik võtab võõrast soojalt vastu.

Tiibetlane on koer, kes mängib vaid oma liigikaaslastega. Palli tagaajamiseks on see tõug liiga laisk.

Ta on koer, kes on väga lojaalne oma perele. Ta ei ründa kunagi oma pereinimesi ning vajab oma pererahvapoolt suurt hellust. Samas on tiibetlane väga kangekaelne koer. Kui on soov seda koera omada siis peab olema omanik väga kannatliku iseloomuga. Kui tiibetlane ei taha siis ega ta ikka ei tee küll seda, mida kästakse.

Tervis - Tiibeti mastif ei ole just kõige parema isuga koer. Mida külmem on aga ilm, seda suurem on tema isu. Suvel võib aga tunduda, et ta nälgib surnuks.  Tiibetlane iseenesest on üks tervemaid tõuge, kuid ka temal võib esineda erinevaid haigusi, mis on iseloomulik ka paljudele teistele tõugudele: entroopia, düsplaasia, valehambumus. Tuleb jälgida, kas on esinenud eelnimetatud haigus esivanematel. Kui ei ole siis on üsna tõenäoline, et koer on terve. Samuti on tiibetlane üks väheseid tõuge, kes sobib allergilistele inimestele. Samuti ka puudub tiibetlase karval koertele spetsiifiline lõhn, ka juhul, kui koer peaks märjaks saama.

Liikumisvajadus- Tiibeti mastif on kindlasti koer, kes vajab omale suurt territooriumit. Koerteri koeraks ta ei sobi. Ta armastab magada talve läbi lume hunnikus. Kindlasti ei piisa vaid oma aiast vaid tuleks käia ka koeraga jalutamas väljas pool oma territooriumit.

Koolitatavus- Tiibeti mastifi koolitamisega tuleb alustada juba võimalikult varakult, siis kui ta on enda jaoks alles maailma avastamas. Tegu on siiski väga kaengekaelse koeraga. Kuigi ta saab hästi aru, mida pererahvas tal ootab, siis peab ta ikka panema oma iseloomu proovile, et äkki õnnestub tal siiski oma tahtmine saavutada.
Oluline on sotsialiseerimine. Kui kutsikast peale viia ta seltskonda, kooli või teiste koertega mängima, siis seda sõbralikum ja vastuvõtlikum ta võõraste suhtes on tulevikus.

Tiibeti mastif on pere koer. Ta on suurepärane mängukaaslane nii lapsele kui ka teistele koertele. Kui ta mängust tüdineb, siis läheb ta rahulikult magama ning siis peaks täiskasvanud jälgima, et laps koera suhtes oma mänguhooga liiale ei läheks.

Teie poolt kasvatatav tõug Eestis – esindatus, tervislik seisund, populaarsus jms.

Tiibeti mastif ei ole olnud Eestis kaua. Esimene tiibetlane saabus siia 1995. aastal Of Zalzano Yans-Pa kennelist, Soomest. Praeguseks on aga see tõug kogunud suure populaarsuse ning mõne aastaga on Eestis juba peaaegu nelikümmend kenneliit.
Nagu ka iga teise tõu puhul esineb Eestiski tiibeti mastifide hulgas valehambumust, entroopiat ja düsplaasiat.

Millised on olnud Teie edukamad ja õnnelikumad hetked näitustel, aretuses? Kuhu on viinud Teid kaugeim näitusereis?

Peab mainima, et me oleme suhteliselt värske kennel Eestis ning siiani on olnud meil vaid üks koer, kes on saanud Eesti parima Tiibeti Mastifi Juunior Emase tiitli ning on ka Eesti ja Läti Juunior Tšempion. Meie kaugeim näituse reis on olnud senini Leetu. Käesoleval aastal on meil aga rohkeim koeri ning riigid, kuhu näitusele minna, ka kaugemad.

Kas Teie kenneli kasvandikud on leidnud omaniku ka väljaspool Eestit?

Käesolev pesakond on meie kennelil esimene ning kaugeim koht, kuhu meie kasvandik sõidab on Ameerika.

Kas on konkreetselt midagi, mida Te koerakasvatajana väldite ja hukka mõistate? Positiivset ja negatiivset Eesti koeranduses?

Hukka mõistan ma konkreetselt seda, kui kasvatajad/aretajad tahtlikult paaritavad omavahel haigeid koeri ning ei hooli koera tervisest. Selline suhutmine ja käimune viib vaid ainult tõugu alla.

Vägagi positiivne aga antud tõu juures on see, et kõik kasvatajad on väga abivalmis ja suhtlevad omavahel. Mitte ainult Eestis ei ole see nii vaid ülekogumaailma aretajad suhtlevad üksteisega igapäevaselt. Samuti on põnevad kõik suve-ja kevadpäevad, mida erinevad klubid ja ühingud korraldavad, et koerad saaks sotsialiseeruda ning kasvatajad ja omanikud omavahel suhelda.

Kuidas hindate koerapidamise kultuuri Eestis? Teie soovid koer.ee lugejatele?

Koerapidamise kultuur Eestis - alati võiks parem olla.
Koer.ee lugejatele soovin edaspidist õnne ja jaksus kasvatus ja aretus töös.

Küsimustele vastas Ursula Prozes, Kennel Tigerdog's Kingdom




Tagasi