Kiirspikker koeratoidu valimiseksMilline on tasakaalustatud ja täisväärtuslik toit? Kuidas teha kindlaks, et toit on tõesti nii hea, kui seda reklaamitakse?

Loe nõuandeid toidu valimiseks:

- Toitumiseksperdid ütlevad: vali selline koeratoit mis on valmistatud inimtoiduks kõlbulike koostisosadega ehk nn holistiline koeratoit - saad olla kindel koostisosade kvaliteedis

- odav toit ei ole kokkuvõttes odav, sest see võib tähendada märkimisväärseid kliinikukulusid juhul kui Sinu koeral tekivad nahaprobleemid jms. Kuigi tahaks odavat ja head, pole see kahjuks ühildatav, sest mida puhtamad ja kvaliteetsemad on komponendid, seda kallim tuleb toidu hind.

- Valmistoidu koostisesse kuuluvad toiduained või nende grupid märgitakse etiketil kahanevas järjekorras - näiteks  kana, kalkun, veiseliha, lambaliha, lõhe peaksid olema esimene koostisosa seal nimekirjas. Aga loe ka edasi ja hoolikalt, vőib juhtuda et järgmisena mainitud tooraineid on rohkemgi kui liha, see on lihtsalt teksti sisse "ära peidetud". Näiteks nisu, nisukliid, nisujahu jne. Lőppkokkuvőttes on nisu tegelikult toidus märksa rohkem kui liha.

- Lihajahud on kontsentreeritumad valguallikad kui värske liha, kuid ideaalis võiks sisaldada kuivtoit mõlemat - nii lihajahu (näiteks kanalihajahu) esimese komponendina kui ka värsket liha (sisaldab ca 75% vett).

- Kui oled lugenud koera toitude koostisi, oled ehk märganud sõna "liha kõrvalsaadused". Need "kõrvalsaadused" tähendavad peamiselt loomade jääkprodukte, mida ei kasutata inimtoiduks, nagu kondid, siseorganid, veri, rasvkude ja sooled, isegi karvad, nokad ja silmamunad. Parem vältida toite, mis sisaldavad sõna: liha kõrvalsaaduseid. Samuti väldi toite kus on koostisaineks märgitud lihtsalt sõna: liha ja ei ole täpsustatud missuguse lihaga on tegemist

- Väldi kunstlikke säilitusaineid sisaldavaid koeratoite (näiteks BHA, BHT ja etoksükiin)

- Riis ja oder koeratoidus on tunduvalt arukam valik kui sojat, maisi või nisu sisaldavad toidud.

- koer ei ole loodud sööma teravilja, väldi toite, kus komponentideks on teravili - lausa ülioluline on teravilja kooslus, sest just teraviljad võivad esile kutsuda kõige enam probleeme nagu allergia, diabeet, neerupuudulikkus. Teraviljad sisaldavad rohkelt tselluloosi kiudu, mida koerad ei ole võimelised seedima. Osad dieettoidud sisaldavad palju kiudu, et tekitada täiskõhu tunnet, samas on see raskesti seeditav. Kiu sisaldus võiks olla 4-5%, sest kiud on ka vajalik õige soole mikrofloora jaoks. Seedimises osalevad bakterid vajavad oma elutegevuseks kiudu. Kvaliteettoidu kiudaine toodetakse peedist.

- odavad poeketi toidud sisaldavad tavaliselt 4-10% liha ja ülejäänu jääb nii teraviljale, mis võib suure tõenäosusega sisaldada maisi ja sojat – need on kõige levinumad GMO (geneetiliselt muundatud) teraviljad, mida on odav toota. Mida rohkem on tootja oma toidu koostist ja päritolu valmis avaldama, seda usaldusväärsem ta on.

- Oluline pole mitte see, kuidas toiduvalmistaja end reklaamib, vaid see, kuidas toit Sinu koerale mőjub. Jälgi oma koera tervislikku seisundit hoolega kui proovid uut toitu. Mõned koerad vajavad rohkem valku kui teised, nii nagu mõnedel koertel on vaja süüa koguseliselt rohkem kui teistel, sõltuvalt koera aktiivsusest. Vaata muutusi koera karvkattes ja jälgi ka väljaheidete kogust ja struktuuri. Probleem kõhugaasidega näitab liiga suurt teravilja sisaldust.

- Kindlasti ei tohiks toit sisaldada taimset gluteeni. Esimesel kohal peaks pakendil seisma loomne valk, mitte umbmäärane proteiini protsent. Koerte seedekulgla on eelkõige kohastunud lõhustuma loomset valku. Toidu põhikomponendid on koostises kirjas enne rasva. Mida eespool loetelus on komponent, seda enam ta seda sisaldab.

- toorproteiini sisaldus täiskasvanud koera toidus ei tohiks olla alla 18%

- Rasva peaks olema kuivaines 7 %, mida kőrgem on toidu rasvaprotsent, seda vähem tuleb koguseliselt seda toitu anda.

- Oluline roll koera toitumises on oomega-6- ja oomega-3-rasvhapetel, mille suhe peaks olema 5 : 1. Kuna koer pole võimeline ise sünteesima linoolhapet (oomega-6), peab seda saama toiduga. Linoolhapet sisaldab näiteks päevalilleõli, kana- ja searasv. Rasvhapete puudus võib põhjustada ekseeme, karvakadu, häireid vereringeelundite töös, kehva immuunsust, haavade aeglast paranemist, sigivus- ning käitumisprobleeme.

- Koeratoidu kaheks kõige tähtsamaks mineraaliks on kaltsium ja fosfor. Mineraalid on niiöelda karkassi ehituselemendid ehk koera luustik ja hambad. Ideaalne kaltsiumi-fosfori suhe on 1,2-1,4:1.

- Mineraalidega ei tohiks liialdada, seda eriti suurt tõugu koerte puhul. Liigne kaltsium võib põhjustada liiga kiiret ning enneaegset kasvuplaatide luustumist, mis omakorda võib põhjustada luustiku väärarengut, tekitades niimoodi ka eluaegseid puudeid. Suurt kasvu tõu kutsika puhul eelista pigem neile ettenähtud toitu.

- Tuhasisaldus (põletusjääk) näitab toidus olevate mineraalainete koguhulka. Tuhasisalduse järgi võib otsustada kas toit on valmistatud hea- või halvakvaliteedilisest toorainest. Vali koeratoit, kus tuhasisaldus on alla 10%

- osta selline kogus toitu, et lahtine pakk tarvitatatakse ära paari nädala, maksimum ühe kuu jooksul. Toitu hoia hallituse tekkimise ja rasva rääsumise vältimiseks kuivas, jahedas ja pimedas, võimalikult õhukindlalt. Võimaluse korral muretse koeratoidu tünn.

Pea meeles, kallis koeraomanik, kahjuks ei saa koer ise oma toiduvalikus kaasa rääkida ja ta sõltub täiesti sellest, kui teadlik on tema peremees!

Märksõnad:

Tagasi