Kiitus ja karistus on kasvatusmeetodid


Suurem osa meist töötab paremini just siis, kui meid kiidetakse, mitte siis, kui riieldakse. Koeraga on samamoodi, kirjutab Maalehe lisa Targu Talita. Kui ta teeb midagi hästi ja te ütlete talle kohe: “Vahva koer! Tubli!”, on tõenäoline, et loom tehtut hea meelega kordab. 

Soe hääletoon, rõõmus näoilme ja silitamine on oivalised võtted panna koer tegema seda, mida temalt ootate. Aga ärge kiitke oma koera ülevoolavalt, ärge lööge käsi vaimustatult kokku, ärge katkestage puhtast õnnest oma kasvatusprogrammi – siis haihtub kogu ta tähelepanu. 

Tasu maiuspala näol on praktiline, ent problemaatiline. Enamasti keskendub koer siis eelkõige teie mantlitasku sisule, mitte käskudele. On parem, kui kasvatus toimib koera peas, mitte tema kõhus. Kiitus paneb tööle teie väikese sõbra aju, koeraküpsis aga ainult tema soolestiku. Toit on toit, ja kasvatus on midagi hoopis muud. 

Samas on olemas ka äärmiselt põikpäiseid koeri, keda on üldiselt väga raske veenda, aga kes üht või teist liiki tasu eest on valmis kõike tegema. 

Koeraema reageerib otsekohe, kiiresti ja õiglaselt, kui kutsikad lubatud piire ületavad. Ta uriseb, nabib pahategija kinni, haarab kuklanahast või surub ta käpaga maha – olenevalt väärteo raskusest. 

Ja sellega on asi lõpetatud. Ema ei torma kutsikale järele ega nääguta: “Ei, Pauka! Jäta, Pauka! Ei, ma ütlesin! Kas sa ei kuule?!!! Ei, ei, ja veel kord ei!” 

Ta ei anna ka tasuks maiuspalu, ta ei saada kedagi õhtusöögita magama. Ja siiski kuuletuvad kõik kutsikad emale kiiresti, kuna ema oskab täpselt selgeks teha, mida ta silmas peab. 

Teil pole muidugi vaja oma koera kuklanahkapidi hammaste vahele võtta. Kindel “Ei!” mõjub niisamuti kui urisemine. Kiire tõmme kaelarihmast üheaegselt terava “Ei!” ja tungiva silma vaatamisega on sama tõhus. 

Tähtis pole kehaline jõud, vaid õige moment – nimelt see hetk, mil koer midagi lubamatut teeb. Koerale on kaelarihmast tõmbamine koos manitsusega ebameeldiv. Varsti võib tõmme kaelarihmast olla üpris kerge – sõbrake seostab seda manitsusega ja teab täpselt, milles asi on.

Kui koer tõesti käitub jubedalt – napsab teie juuresolekul laualt jõuluhane, uriseb lapse peale või närib parasjagu hinnalist vaipa, haarake tal kuklanahast, raputage teda ja põrutage täie otsustavusega “Eiii!”, samal ajal talle väga rangelt otsa vaadates. 

Kutsikale saab midagi õpetada ainult siis, kui seda teha rahulikult ja arusaadavalt. Koera peksta, ta tundideks luku taha panna, tema peale karjuda pole ei õiglane ega ka patusele arusaadav karistus – see maandab ainult teie pahameelt. 

Kui koer reageerib nii, nagu olete tahtnud, kiitke teda. Algul ei saa ta täpselt aru, mille eest teda kiidetakse, aga on siiski vaimustuses. 

Samas ärge kiitke oma mukit pidevalt üksnes selle eest, et ta on olemas, muidu ei saa ta aru, kui on teinud midagi eriti hästi. 

Leidke kiituse ja karistuse õige tasakaal. Mõnda koera tohib kiita ainult lühidalt, muidu keeb nende rõõm üle, nad ei suuda enam õppimisele keskenduda. 

Samas on teine koer juba siis meeleheitel, kui talle “Ei!” sosistada. 

Kui õpetate koerale päris uut käsklust, kiitke teda juba siis, kui märkate reageeringus selle algmeid, mida tahate saavutada. 

Sõna “Ei!” on kõige tähtsam, mida teie koer peab õppima. See hoiab teda pahandust või ohtlikke asju tegemast.

Allikas: Maaleht
Märksõnad:

Tagasi