Küsimus:

Tere!

Meil on mure antud koera karvade lõikamisega. Teame, et tema karvu ei lõigata, kuid kui me seda ei tee, siis terve korter on karvu täis.

Kui me tahame tema karvu lõigata, siis läheb ta metsikuks ja vahel ka ründab peremeest. Vahest ka veri väljas.

Oleme kuulnud tablettidest, mis teevad koera uniseks ja magab paar tundi. Kas selliseid tablette saab kuskilt?
Või on teil mõni parem idee, kuidas tema karvadest saaks vabaneda. Ta on meil 10 aastat vana.

Päikest soovides,
Piret

Vastus:

Siin on pigem tegemist käitumusliku probleemiga, milelle lahenduse saamiseks tuleks pöörduda nt. mõne probleemkoertega tegeleva koertekoolitaja poole - see oleks siis pikemas perspektiivis lahenduse otsimine.

Lühemas perspektiivis soovitaksin sellist koera pügamiseks pigem viia loomakliinikusse ja paluda seda sedatsiooni all teha. Need teie poolt mainitud rahustavad tabletid on suure tõenäosusega atsepromasiini sisaldavad ja sellel ainel on tõepoolest sedeeriv-uimastav toime. Atsepromasiini (praegu on ta meil müügil vist Sedalin'i nime all) kasutamiseks aga on kindlasti enne vajalik looma põhjalik tervisekontroll (nt. südameprobleemi jms. teevad rahusti kasutamise riskantseks) ja täpse doosi määramine; tegemist on retseptiravimiga.

Samuti on probleemiks see, et kuigi atsepromasiin on rahustava toimega, ei pruugi erutunud, stressis või agressiivne koer ka adekvaatse doosi saamisel piisavalt sügavasse unne langeda, või võib sellest ootamatult ärgata ja ikkagi pügajat vigastada (samuti ka valu või tugevate helide korral jne.).

Kokkuvõttes võib kodus rahustite abil pügamise korraldamine olla seotud liigsuure riskiga nii koerale kui omanikule, soovitaksin pigem ikkagi narkoosi all pügamist kliinikus.

Märksõnad:

Tagasi