Kui lemmikloom teeb oma häda eluruumidesse, peab sellel kindlasti mingi põhjus olema.
Valdav enamik koeri on kutsikaeas oma häda tuppa teinud. Kui kiiresti noor koer puhtusepidamise ära õpib, sõltub paljudest asjaoludest. Kutsikas tuleb välja viia alati pärast ärkamist ja sööki. Kui häda saab tehtud õigesse kohta, peab looma kiitma. Valel ajal ja valesse kohta pissimise eest karistamine võib tingida olukorra, et koer hakkab kartma üht konkreetset inimest, kindlat inimtüüpi või inimesi üldse.
Kui kutsikal juhtub õpetamisele vaatamata siiski õnnetus, tuleks loik või hunnik liigse tähelepanuta ära koristada ja hiljem väljas oma keha kergendanud kutsikat kiita. Kolme-neljakuune kutsikas ei pea häda tegemata vastu rohkem kui paar-kolm tundi, tasapisi pidamine paraneb. Kui looma on õigel ajal kiidetud, saab ta ise aru, kus on õige koht oma häda teha.
Täiskasvanud koera häda tegemine tuppa on valdavalt seotud terviseprobleemidega. Mitmed haigused, näiteks diabeet või mädaemakas mõjutavad otseselt ainevahetust ja neerude tööd nii, et uriini kogus on tavapärasest suurem. Koertel võib esineda ka kusepidamatust. Ainus soovitus siin on pidada nõu loomaarstiga, sest vaid nii saab koera tervisehädadele jälile.
Vahel võib koerte tuppa häda tegemist nimetada ka käitumisprobleemiks – siis kergendab loom end eluruumides hästi valitud kohtades. Siin võib abi olla koertekoolitajaga nõu pidamisest, sest tihti on probleemiks sassis hierarhia. Tuppa häda tegemine võib olla sihitud konkreetse inimese vastu ja väljendab enese kehtestamise püüdu.
Kui loom teeb häda tuppa:
• Koera puhul võib tuppategemise põhjuseks olla külmetamine, põletikud, sobimatu toit, allergia jne.
• Kui koer teeb tuppa vaid üksi kodus olles, võib selle taga olla üksindusahistus. Koer võib pissida ka protestiks, kui tunneb, et teda pole vääriliselt koheldud, või tõmbab igavlev koer sellega endale tähelepanu.
Tagasi