Koer on hunt karjas, mille juhiks on inimene

 

Ajakirja Eesti Loodus toimetaja Rainer Kerge uurib, kes on koer, mida ta mõtleb ja kuidas käitub. Vastavad spetsialistid.

Harri Valdmann
Zooloog, karmikarvalise taksi peremees


Kui ohtlik on koer?

Koer on sama ohtlik kui hunt ja hunt on potentsiaalselt väga ohtlik loom.

Kui palju on koeras hunti?

Viimase aja uurimuste järgi arvatakse, et hunt ja koer on üks liik: Canis lupus.

Koer ja hunt võivad omavahel vabalt ristuda.

Kuidas käituvad koerad karjas?

Kui tõmmata paralleele hundikarjaga, siis seal kujunevad tugevatest ja elujõulistest isenditest alfa paarid, nõrgematest beeta paarid. Lisaks neile on veel kahe aasta kutsikad.

Karjas tohivad järglasi saada ainult alfa paarid. Beeta paaride isendeid sigima ei lasta. Neil on võimalus kutsikaid saada vaid siis, kui kari laguneb üksikuteks paarideks.

On juhtunud, et koerakari ründab inimest.

Kas ja keda rünnata, otsustab karja juht.

Kui koerakari aktsepteerib juhina ühte oma karja liikmetest, siis on kari iseseisev. Kui kari tunnistab liidriks inimest, siis on tema karja juht.

Kirina Kivi
Kuulekuskoolituse kohtunik,
kahe bokseri perenaine


Mida ei tohi pere liikmed koera nähes teha?

Tülitseda ei tohiks. Koer võib hakata kaitsma seda, keda ta rohkem hoiab, või seda, kellele liiga tehakse. Ärritunud looma peavad tülitsejad kohe rahustama, sest koer ei tea, kelle vastu ta peab minema.

Kuidas kasvatada kuulekat koera?

Koeral on üks peremees, aga ta peab kuulama kõiki pere liikmeid.

Ei tohi lasta loomal üle pea kasvada, muidu võib ta ka peremehele kallale tulla. Väga palju selliseid juhtumeid on dobermannidega, rotveileritega, kaukaasia lambakoertega. Peremees ei julge tuppa minna, kuna koer seal uriseb ja haugub!

See tuleb sellest, et väiksena on lastud koeral oma tahtmist saada. Paljud kiidavad, et oi kui hea kuri koer sellest kutsikast kasvab: kui ta sööb, ei või möödagi minna - kohe uriseb! See on vale, niisugust koera peab karistama, muidu ei või pärast sinna tuppagi minna, kus koer sööb.

Ka täiskasvanud koera saab karistada, aga siis ei tohi välja näidata, et sa kardad. Kui suur koer ei allu ja teda ümber kasvatada ei saa, siis on parem ta magama panna.

Ilvi Rimm
Saksa lambakoerte klubi URAN koertetreener, kahe saksa lambakoera perenaine

Kuidas suhtub koer ümbritsevasse?


Instinkti tasemel. Juhtivad loomapsühholoogid on seisukohal, et koer ei mõtle. Ta lihtsalt reageerib nii, nagu teda on õpetatud või kuidas ta on harjunud. Talle tuleb meelde, et ta on korra sellises situatsioonis olnud, siis on ta niimoodi käitunud ja olukord on muutunud selliseks. Sõltuvalt sellest, mida see situatsioon talle pakkuda võib, ta ka käitub.

On loomapsühholooge, kes arvavad, et koer mõtleb idioodi tasemel. Aga põhjus-tagajärg mõttetegevust ei maksaks loomalt oodata.

Kuidas suhtub koer väikestesse lastesse?

Kui laps teeb koerale liiga või käitub nii, nagu koera maailmas ei käituta (läheb näiteks konti ära võtma), siis võib ta nähvaka saada küll. Üldiselt koerad arvavad, et lapsed on neist allpool ja nad lihtsalt hoolitsevad nende eest. Neil ei ole vajadust minna kallale endast nõrgemale.

Kui on palju koeri koos?

Omavahel peavad koertel jõujooned väga täpselt paigas olema. Üks on ülem, teine allub. Lisaks veel ühine liider - peremees.

Ükski normaalne koerakasvataja ei hoia palju koeri ühes aias koos. Loomad on kas eraldi boksides või väikeste gruppidena.

Suur koerakari kipub ikka üle pea kasvama. See peab olema väga tugev inimene, kes peab 10 koera koos. Ta peab neid väga hästi tundma ja nende käitumist mõistma.

Millal koer ründab?


Ründamine on koerale ekstreemne tegu. Koer ei tule inimesele kallale sellepärast, et ta tahab rünnata. See on reaktsioon millelegi.

See ei käi nii, et tuleb mingi kari koeri ja vaatab, et ahhaa, seal on inimene, läheks ja ründaks. See on jama, et mina ei saa nüüd mööda Tähtvere tänavat jalutada, sest mingi koer kõnnib seal.

Koertepsühholoogid väidavad, et koera on nii palju aretatud, et inimene pole koerale lihtsalt liider (nagu tugev loom karjast), vaid superliider, kelle suhtes lihtsalt pole mis tahes positsioonipüüdmised lubatud.

Heli Talvik
Saksa lambakoerte klubi URAN koertetreener,
saksa lambakoera perenaine

Kas koer käitub instinktiivselt või ta on võimeline ka mõtlema?

Koer käitub suures osas instinktiivselt: sööb, joob, roojab, urineerib, paaritub, magab, orienteerub ümbritsevas keskkonnas, allub karjahierarhiale - nii nagu tema metsik esivanem huntki.

Samas õpib ta pidevalt oma isiklikest kogemustest ja teatud algelisel tasemel on ta võimeline ka mõtlema. Koeral puudub abstraktse mõtlemise võime. Tema lihtsate koeraprobleemide lahendamiseks pole aga keerukamat mõttetegevust vajagi.

Mida koer mõtleb?

Koer mõtleb vaid teda hetkeolukorras huvitavale probleemile. Näiteks hakkate kapist riideid otsima; koer näitab kogu oma miimika ja kehakeelega, et on äärmiselt õige aeg teda välja jalutama viia, teie käes tööleminekuriideid nähes aga keerab ennast ohkega oma asemele tagasi. Kahtlemata on sellise käitumise taga oskus olukorda õigesti analüüsida.

Kuidas suhtub koer inimestesse?

Pereliikmed, sõbrad ja head tuttavad on karjakaaslased. Võõras sissetungija on reeglina vaenlane.

Kindlasti ei ole psüühiliselt normaalsele kodukoerale mitte ükski inimene toiduobjektiks. Saagiinstinkt (millel ei ole mingit pistmist tühja kõhuga) võib aga kergesti vallanduda mis tahes kiiresti liikuvat (põgenevat) objekti (kass, tervisejooksja) silmates.

Olen ise jalgrattaga sõites hädas olnud klähvivate krantsidega, kes üritavad kannast näksata. Sellisel juhul ei aita muu kui seismajäämine. Ärge vehkige käte ega jalgadega. Mida enam te vehklete, seda enam ärritate koera. Kunagi ei tohi koera narritada ega õrritada, sest see on otsene rünnak koera suhtes.

Kui palju on koeras hunti?

Koer on hundi kodustatud variant - Canis lupus forma familiaris. Koera on loonud inimese hoolitsus ja kasvatus. Kodustamisprotsess, mis algas ligi 10 000 aasta eest, kordub iga kutsika kasvatamise käigus üha uuesti ja uuesti. Kui kodukoera kutsikatel puudub sotsialiseerumisperioodil (kriitiline periood kutsika arengus) kontakt inimestega, siis jäävad nad elu lõpuni metsikuks.

Meie kodus elab tegelikult hunt, kiskja. Kodustamise käigus on küll tundmatuseni muutunud koera välimik, kuid tema loomus on üldjoontes jäänud selliseks nagu hundil. Kui koerad jäävad ilma inimese hoolitsusest ja järelevalvest, võivad nad kergesti muutuda iseseisvateks hulgusteks, koonduda karjadesse ning alustada poolmetsikute koerte röövlielu.

Millal võib koer inimest rünnata?

Nurkaaetuna, kui puudub võimalus taganeda; territooriumi, poegi, toitu kaitstes.

Milliste tõugude puhul peaks olema eriti ettevaatlik?


Rotveiler, kaukaasia lambakoer, mitmed mastifitõud.

Kuidas aru saada, et koer plaanib sind hammustada?

Karv tõuseb turri, koer uriseb, paljastab hambad, saba tõuseb kõrgemale (kui koer on enesekindel) või on jalgade vahel (kui koer kardab).

Loomaarst
iiri setteri peremees

On teid tööga seoses koer hammustanud?

Koer on mind paar korda elus hammustanud. Ma ei karda koeri. Kui mõni mind hammustaks, oleksin pigem vihane kui hirmunud. Kui koer on tige ja laksutab hambaid, siis ma lihtsalt lähenen talle teistmoodi.

Juhtub seda sageli, et peremehed ei saa oma koertega hakkama?

See on igapäevane asi. Ja sel juhul on süüdi peremees.

Kui loom on agressiivne, siis peab peremees ta jõuga maha suruma: mina otsustan, et see protsess tuleb ära teha. Tegelikult allub loom toorele jõule. Soovitatakse ju koerte puhul karistamiseks võtta turjast kinni ja tõsta maast õhku. Nii loom tajub, et sa oled temast tugevam. Ka hunt pidi oma karja liikmetega nii tegema.

Kui ma teen mõnda protseduuri, aga loom rabeleb, lõriseb, näitab hambaid, siis tihti ütleb omanik: ootame, las ta rahuneb, teeme poole tunni pärast uuesti. Loomale jääb meelde, et ahhaa, mina jäin peale. Järgmine kord on ta veel hullem. Minu arust tuleb looma vastuhakk kohe maha suruda.

Kui omanik läheb ära, siis pooled agressiivsed koerad rahunevad, neil pole tuge selja taga.

Käib meil koer. Teeme midagi, omanik, turske mees, hoiab koera kinni, see järab ta kätt, nii et veri lendab. Mina paneks sellise koera magama. Kui koera psüühika on haige, siis muu ei aita.

Millised koerad on agressiivsed?

Sageli võtavad just väikesed koerad, kes näevad välja armsad, juhtpositsiooni enda kätte. Äkki on see napoleoni kompleks. Et mida kääbuslikum, seda hullem käitumine.

Suur koer lööb juba massiga, ta ei pea ennast käitumisega tõestama.

Millal koer inimest ründab?

Kui koeral on haige psüühika, võib ta rünnata millal tahes.

Põhiline: koera ei tohi karta. Hirmu näeb loom ära ja tuleb kallale. Olen lugenud, et tekib hirmuhigi, mille lõhna koer tunneb. Mõni väidab, et hirmunud inimese bioväli muutub.

Kui ohtlik koer on?

Loom on loom. Minu koer on imehea loom, aga ma ei anna garantiid, et ta kunagi kedagi ei hammusta. Loom jääb loomaks, ükskõik kui armas ta on.

 


Tagasi