Küsimus:


Tere!

Mul on probleem aasta ja 7 kuuse isase kääbuspinšeriga. Kui läheme mehega tööle, siis jätame koera puuri, sest alati on olnud meil probleem häda tuppa tegemisega.

Ostsin just hiljuti talle suure puuri, mis on mõeldud labradorile, et tal oleks palju ruumi. Käime temaga väljas 3 korda päevas. Süüa saab ta 2 korda päevas, hommikul ja õhtul. Tema väljas käimiste vaheline aeg on kuskil 6 tundi.

Kinni hoidmisega tal probleemi pole kuid ta maksab meile kätte kui ta koju üksi jätame. Laseb läbi puurivõrede oma häda parketile. Oleme temaga palju tööd teinud. Varem oli temaga väga võimatu väljas käia, ta kiskus koguaeg rihmast, nii et hing endal kinni. Oleme saanud selle kontrolli alla ja enam ei tule ta meie diivanile ega voodisse ise ilma kutsumata.

Olen lugenud Jan Fenneli raamatut "Koerakuulaja" ning järginud kõiki 4 elementi, millest ta kirjutab oma raamatus, kuid tuppa laskmisest pole lahti saanud. Lisaks on tal imelik komme diivanil olles inimeste otsas ronida ja lakkamatult ilma eesmärgita, pidevalt edasi-tagasi (see komme on tal alates 1.päevast). Ei oska sellest midagi arvata, kas see on tema jaoks mingi võimu näitamine või lihtsalt rumal komme?

Kui järele mõelda on päev-päevalt külla tulevate inimeste peale haukumise/turtsumise komme. Noorena oli ta selles suhtes korralik aga nagu öeldud, päev-päevalt saab hoogu juurde. AGA on ka märgata et koer saab aru, mis ta valesti teeb, sest kui näiteks tema nime hüüdes teda korrale kutsuda, siis lööb kõhu vastu maad ja teeb ennast väga alandlikuks/kartlikuks. Ometi ei karista teda asjatult ega tagantjärgi, et ta aru ei saaks milles asi.

Nüüdseks ongi saba kinni nokk lahti. Vägisi ei julge enam midagi koerale öelda ega teha sest aina häbelikumaks/kartvamaks muutub. Ühesonaga, mida uhkemaks ta oma käitumisega läheb, seda arglikumaks muutub kui korrale kutsuda. Ei taha, et vaene loom meid kardab aga ega ta sellepärast tagasihoidlikumaks ei muutu.

Oskate äkki nõu anda?

Ette tänades,
Evelyn

Vastus:


Tere Evelyn,

Vastan Teile kiirelt aga lühidalt:

1. Koerad ei maksa inimesele kätte, nende probleemsed käitumised kodus (märgistamine, asjade lõhkumine ka spetsiifilise inimese kohta või asju eelistades, tuppa häda tegemine kui käiakse väljas jne jne) tulenevad hirmudest ja ebakindlusest.

2. Koera nähtav enesekindlus ühes kohas ja ebakindlus teises kohas näitab üheselt, et enesekindlus on instinktijärgselt koos ülesandega peale sunnitud. Ta on oma ülesande tasemel püsimiseks sunnitud võtma vastu endale ülejõu käivaid otsuseid.

Nt teie jutu põhjal tundub olevat variant, kus ta on sunnitud ala märgistama selleks, et kinnistada oma staatust; luua oma lõhna teiste eemal hoidmiseks alale, mis on suur ja hirmutav, et sissetungijad tema valve ajal ei tuleks (seda tehaksegi reeglina sel juhul kas öösiti või üksi koju jäädes).

Kui koer sunnib järjestise impulsiivse käitumisega end inimestele peale on tegu väikese möödalaskmisega AB tõlgenduses . Koera tuleb alati koheselt ja järjepidevalt korrigeerida kui mõni selline käitumine end ilmutab. Teie puhul ei tohiks tal olla võimalust inimese peal edasi, tagasi ronida.. Kõrgemad pinnad ja inimesel koha otsimine, valve või liikumine peaksid rahunemisõppe ajaks olema keelatud. Ma ei saanud teie kirjast aru mis viisil te koera karistate kui ta teile vahele jääb aga AB järgi ei tehta seda häälega, üleoleku pealesurumine enesekindluse tõstmis momendil toobki esile alati suureneva allaheitlikuse. Peale karistust peab aga alati järgnema kiitus (nt. ignoreerimise korral peale õige käitumishetke saavutamist juurdekutsumine ja tähelepanu, takistamise korral vabastus, eraldamise korral taasliitumine karjaga jne.). Ilma selleta kasvatate vaid stressi koeras ning segadust oma tegevuse suhtes (ta on taaskord instinktijärgselt sunnitud end veelgi rohkem tõestama).

On koeri, kes on viidud nii segadusse, et nad märgistavad juba laudu, vaase, aknalaudu, kardinaid, arvuteid ja dokumente.. mida tugevamad ükstest välistavad signaalid, seda tugevam enesekehtestamine.

Täpsemat analüüsi ei saa me kahjuks läbi interneti kuidagi anda, palju sõltub teie ja koeravahelisest suhtest, signaalidest ja ka keskkonnast, seda saab aga hinnata vaid läbi konsultatsiooni kohapeal.

Parimate soovidega,
Kärt Pingas
Koerakuulaja

Tagasi