Koera iseloom selgub varakult
Selle, milliseks koer kasvab, tabab ära juba kutsikaeas. Kutsikas, kes pidevalt oma õdede-vendadega kakleb, uriseb ja vihaselt klähvib, kandadest naksab või mängides enesevalitsemise kaotab ega lase end taltsutada, on agressiivne. Sellise loomuga on ka koerabeebi, kes ei lase teil oma toidukaussi ära võtta.  

See ei tähenda muuseas seda, et temast peaks saama teistest parem vahikoer, vaid ainult seda, et tema kasvatamine on raskem. Ja mis 2-kuuse kutsika puhul võib tunduda naljakas, on täiskasvanud koera puhul ohtlik.  

Kui te alles otsite sobivat koera, siis valige pesakonnast kutsikas, keda iseloomustab nii-öelda keskmine temperament – ärge võtke seda, kes esimena teie juurde tatsab, ega ka seda, kes arglikult nurgas kükitab. Otsustage pisikese kasuks, kes rõõmsalt oma õdede-vendadega hullab ja on teie vastu sõbralik, kuid kergelt tagasihoidlik, sest olete veel võõras.  

Koeraga koos elades peate hoolt kandma selle eest, et ta sotsialiseeruks, s.t õpiks ühiskonnas elama. Loom peab õppima käituma kindlalt ja sõbralikult teiste koerte, laste ja võõraste inimestega. Kutsikast, kellele on rahulikult tutvustatud uusi olukordi, saab enesekindel koer. Teda ei vii endast välja ei reis, laste sünnipäev ega jalakäijaid tulvil tänavad.  

Kui teil endal lapsi pole, paluge naabrilastel teie koeraga mängida. Võtke oma kutsikas kaasa loomi armastavate tuttavate juurde, kellel on lapsed. Ainult niimoodi ongi võimalik koera lastega harjutada.  

Kui te elate niisuguses paigas, kus pidevalt on vaateväljas lehmad, hobused või kanad, peate oma koera tingimata ka nendega harjutama. Võtke koer rihma otsa ja käige temaga sageli nende loomade-lindude juures. Ühel hetkel ei paku talle enam mingit põnevust neid tobedaid kanu taga ajada. Ratsanikega ajage alati juttu, et koer saaks aru, et see hiiglaslik kahe peaga loom tema ees ei ole vaenlane.  

Ent ärge minge kunagi jalutama lehmade karjamaale, koer paela otsas. Lehmad järgivad otsekui mingit ürginstinkti, mis käsib neil koeri (hunte!) surnuks trampida. Nad moodustavad ümber arvatava hundi kiiresti ringi ja see, et teie koera kõrval seisate, on lehmadele ükstapuha.

Allikas: Targu Talita
Märksõnad:

Tagasi