Koerad oskavad lugeda inimeste näoilmeid


Teadlased väidavad, et koerad on ainukesed loomad, kes suudavad lugeda näoilmeid nii nagu inimesed seda teevad, kirjutab Telegraph.
Parima sõbra tunnete mõistmiseks suudavad koerad pilguga ära tabada, kas me oleme õnnelikud, kurvad, rahulolevad või vihased.
Kui inimesed vaatavad kellegi nägu, siis nende pilk langeb esmalt vasakule ja liigub siis paremale, kuna inimese näo parem pool väljendab paremini emotsionaalset seisundit kui vasak pool.

Lincolni ülikooli teadlased on avastanud, et koertel esineb inimestega sarnane näoilmete lugemine vasakult paremale, seda aga ainult inimeste nägude vaatamisel. Teadlased esitlesid 17 katsealusele koerale fotosid inimestest, ahvidest, koertest ja liikumatutest objektidest. Fotode vaatluse käigus filmiti katsealuste silmade ja pea liikumist. Kui koerad uurisid inimeste fotosid, liikus nende pilk vasakult paremale. Teiste fotode puhul seda ei täheldatud.

Üllatav oli see, et isegi siis kui inimeste fotod olid esitletud tagurpidi vaatasid koerad esmalt vasakule, siis paremale. Seevastu inimesed ei vaatle inimeste  tagurpidi näokujutist vasakult paremale. 

Inimeste näoilmete lugemine  vasakult paremale on tingitud koerte puhul nende  aju funktsionaalsest ehitusest. Koera parem ajupoolkera, mis saadab informatsiooni nägemiskeskusesse on informatsiooni edastamiseks paremini kohandatud kui vasak ajupoolkera.
Märksõnad:

Tagasi