Koerad suudavad abstraktselt mõelda
Koerte sõbrad on juba ammugi väitnud, et nende lemmikud on võimekamad kui  arvata oskame.

Teadlane Friederike Range koos kolleegidega Austria Viini ülikoolist, esitles esimest korda, et koerad on võimelised õppima kuidas klassifitseerida värvifotosid.

"Koeri on peetud aastakümneid vaid lemmikloomadeks aga koerte abstraktse  mõtlemisvõime tõestamine  annab nende kognitiivsele võimekusele parima hinnagu”, tutvustas Range sooritatud katse tulemusi.

Katse esimene osa seisnes selles, et neljale koerale näidati samaaegselt nii maastike kui koera fotosid. Katsealused said preemiat kui nad valisid puuteekraanil koerapildi.

Seejärel näidati koertele uut komplekti nii koerte kui maastikufotosid, kus koerad valisid samuti välja ainult koera kujutisega fotod. Teises katses esitleti maastikufotosid koos koeraga ja ilma koerata. Ka siin valisid katsealused koerad välja ainult koerakujutisega maastikufotod.

" Katse  tulemused näitasid, et koerad on võimelised looma visuaalset kontseptsiooni koerast. Puutetundlike ekraanidega arvutite kasutamine avab täiesti uute võimaluste maailma koerte kognitiivsete võimete katsetamiseks”, kinnitas Range. Fotode klassifitseerimisel osalesid kaks isast ja kaks emast koera - bordercollie Maggie, colliesegu Lucy, Austraalia karjakoer Bertl ja krants Todor.
Märksõnad:

Tagasi