Ujumine on tervislik ja tore tegevus nii inimestele, kui ka nende neljajalgsetele sõpradele. Koeraga randa minemiseks tuleks tema jaoks kaasa võtta rätik ja puhas joogivesi ning valida selline kellaaeg, kui päike väga palavalt ei paista.
Koeri tohib enamikus Eesti linnades ujuma viia vaid selleks ettenähtud kohtades. Loomadele mõeldud supluskohad on vastavalt märgistatud. Nende puudumisel võib kasutada ka kõiki muid veevõimalusi, mis ei ole avalikud supelrannad või kultuuriobjektid (nt purskkaev, tiik).
Ujumispaika peab hoolega valima. Väga ohtlikud on kõrge lainetus ja kiirevoolulised kärestikulised jõed. Enne koera vette lubamist peab omanik veenduma, et vesi oleks puhas rämpsust ja äärmiselt ohtlikest sinivetikatest. Ettevaatlikkusega tasuks suhtuda ka ujumissildadesse, kust koer peaks vette saamiseks hüppama. Turvalisem on lasta tal siiski kaldalt vette minna.
Jälgi koera vees
Kuna kõik koerad ei ole loomult veearmastajad, tuleb esimest korda ujuma toodud koeraga väga ettevaatlikult käituda. Ta tuleb vette meelitada mänguga, mitte visata, sundida või tõmmata.
Samuti läheb koer vette parema meelega siis, kui näeb mõnd teist koera lõbusasti vees hullamas ja mängimas. Seevastu valest kohtlemisest võib koer terveks eluks vett kartma jääda.
Kohe alguses ei maksaks koera päris sügavasse vette lasta, parem on, kui ta mängib umbes rinnuni vees ja harjub. Sügavamasse vette tasub ta viia alles hiljem.
Isegi kui koerale väga meeldib ujuda, ei tohi lasta tal ennast liiga ära väsitada. Õige aeg veest välja kutsumiseks on siis, kui ta on jõudnud parasjagu hasarti minna, mitte siis, kui jaks juba otsakorral on.
Supluse pikkust ei määra mitte ainult koera üldine füüsiline vorm, vaid ka tema karvkate. Näiteks väga pikakarvalised koerad väsivad ujudes rohkem kui lühikarvalised, sest märg karv on raske ja takistab vees liikumist.
Koera kuivatamine
Et vältida külmetust, tuleks kutsikas ja lühikarvalised koerad kohe pärast ujumist rätikuga kuivatada ning tõmbetuulest eemal hoida. Sama kehtib hõredakarvaliste ja karvutute koerte kohta. Kui on jahedam ilm, võib koera rätikusse mässida ja lasta tal natukene aega istuda, kuni suur niiskus on rätikusse imbunud.
Tiheda aluskarvaga ja pikakarvaliste koerte karvkate kuivab tavalisest tunduvalt aeglasemalt. Soe ja niiske karv loob soodsa võimaluse märjaks nahapõletikuks, ehk hot spot’iks.
See on punetav ja põletikuline laiguke nahal, mis hakkab suuremaks kasvama, kui seda ei ravita. Selle ära hoidmiseks tuleks koer rätikuga korralikult kuivatada, erilist tähelepanu tuleb pöörata nahavoltidele, kaenlaalustele ja külgedele.
Pärast kuivatamist võib lasta koeral joosta või jalutada, nii kuivab karv veel kiiremini. Juhul, kui jalutamiseks võimalust ei ole, võiks koera kodus kuivaks föönitada. Kui koeral siiski on hot spot, peab kiiresti loomaarsti poole pöörduma, enne kui asi hullemaks läheb.
Samuti peab erilist tähelepanu pöörama kõrvadele ja varbavahedele. Kõrvad tuleb seest korralikult ära kuivatada, et ei tekiks haudumist ja põletikku.
Seda on hea teha vatitupsuga. Varvaste vahelt peab eemaldama ka kõige pisema liivatera või muu mustuse, mis võiks ebameeldivat hõõrdumist ja põletikku tekitada.
Koerte ujutamise kohad
• Põhja-Tallinn: Sepa tänava lõpp
• Kesklinn: Russalka juurest Pirita poole jääv rannariba
• Pirita: Merivälja muulist Viimsi poole jääv rannariba
• Haabersti: Stroomi ranna pikendus Rocca al Mare juures
Autor: Kadi-Liis Säre
Tagasi