Koerte horoskoopÕige peremees teab oma koera päritolumaad, tunneb tema sugupuud ja teab ta sünnipäeva. Vahest on aga tegemist isetulnud heidikuga, hangitud kutsikas vahendajatelt turuväravast, leitud vms. - hädapärast võib siis koera pereliikmeks saamise päeva nagu sümboolseks sünnipäevaks pidada. Nõnda võib siis tema sodiaagimärki arvestada kas selle või bioloogilise sünnipäeva põhjal. Ja nagu kõige elava puhul, määrab see suures osas nii koera iseloomu kui tema sobivuse pererahvaga. Sestap on sul järgnevast ehk mõndagi avastada.

JÄÄR (21.III - 19.IV)

Kui tood koju kutsika, kes on Jäära tähtkujus sündinud, avaldab ta juba esimestest elunädalatest muljet oma aktiivsusega. See on pidevas askeldamises vigurivänt, kiirete ja äkiliste liigutustega, kes kõige vastu huvi tunneb, kõikjale oma koonu topib. Kuna tema tugev jälitajainstinkt avaldub juba kutsikapõlves, siis pead tema kasvatamisele varakult rõhku panema. Kui esimesed paar kuud tühja lased, on sul seda raskem teda kuuletuma panna (eriti suuremakasvuliste tõugude puhul). Talle peab maastmadalast sisse koolitama, mida ta tohib, mida mitte, ja peaasi - kuhu ta kategooriliselt minna ei tohi. Kui sa tema dresseerimisega esimesel eluaastal eriti vaeva näha ei viitsi, vii ta välja eranditult kaelarihmaga, et seda neljajalgset Jäära eelkõige tänavaohtude eest kaitsta. Pidevalt valvel olema pead ka sellepärast, et tänu oma uudishimulikkusele on tal ka kombeks maast mistahes räppa hambusse haarata ja sealsamas nahka panna, enne kui sa ahhetadagi jõuad. Kuna Jäärast koer on reeglina küll sõbralik ning seltskondlik, aga küllalt isemeelne, siis nõuab ta pidevat tähelepanu. Sestap sobib ta paremini paljuliikmelisse peresse, et jätkuks hoolivaid ja valvsaid silmi. "Karja juht" pidagu silmas, et juhtidagi tuleb teda kiirete energiliste liigutuste ning ˛estidega, mida kinnitagu lühike ja täpne, kindrallikul toonil antud käsk. Paremini leiavad temaga ühise keele võimukas Lõvi või tasakaalukad ja kindlameelsed  Sõnn ja Kaljukits. Kui Kaksikud enesele Jäärast koera võtavad,  olgu see pigem mõni sületõug - suuremaga ei saa selle tähemärgi esindajad, loomult järjekindlusetud ja rabedad, lihtsalt hakkama.

SÕNN (20.IV - 20.V)

Selles tähtkujus perre ilmunud neljajalgne on seda tõrksam ja mässumeelsem, mida kaugemal ta juba titapõlvest on. See on suur "materialist", kes enesele magamise ja mõnusa äraolemise kohta naljalt ette kirjutada ei lase, vaid "määrab" nad ise sinna, kuhu tahab. Kui majas juhtub olema kasse, siis nende elu muutub tükiks ajaks ainuüksi küüntenäitamiseks või pagemiseks. Sööb Sõnnist koer äraütlemata palju, olgu ise väike kui piibunõel. Tema kasvatamisel on jõumeetoditest kõige vähem kasu, sestap muutub oskamatu kasvataja tema puhul sageli "oma koera koeraks", koer "oma peremehe peremeheks". Mida paremini tunned tema tõu iseärasusi, seda kergem on sul leida võtteid ja tegemisi, mis teda huvitavad. Oska kavalasti meelitada, ja kiida rohkelt, kui on edusamme märgata. Siis saad temast usina ja andunud õpilase, kes edeneb küll aeglaselt, aga põhjapanevalt. Ja ustava kaitsja, kes oma "karja" kaasliikmete eest ennastsalgavalt välja astub. Kodule on ta usaldusväärsem turvaja kui kogu Gates´i elektroonika ühtekokku. Aga tema puhul peab su aiaväraval kindlasti olema ka silt "Ettevaatust - kuri koer!", sest raevus võib ta väga ohtlikult rünnata.
Sõnnist koerale on sobivaimaks peremeheks (ja vastupidi!) flegmaatilised ja intelligentsed Kalad, arukas Neitsi või loogilised Kaalud. Kui oled keevaline tulemärgi kandja (Jäär, Lõvi, Ambur), on ka kuitahes hoolsa kasvatamise puhul karta, et sul eneselgi on ühtelugu püksid lõhki.

KAKSIKUD (21.V - 20.VI)

Vaevalt vänderdamise selgeks saanud, "treib" see kutsikas kaootiliselt ringi, otsides kontakti nii oma õdede-vendade, pererahvaga, nende kassiga. Sest tal on tohutu vajadus olla armastatud ja hellitatud. Sealjuures on tal enesel raskusi kiindumisega ühesse konkreetsesse subjekti, ja mida iseseisvamaks ta saab, seda muutlikum on ta oma toimetamistes ja meeleoludes. Juba täiemõõdulisena, aga arult veel loruna on riukaline, kaldub petmisele - jääb su käsu peale küll sambana istuma, aga nii kui selja pöörad, tuiskab minema. See pole aga  tingitud autusest - lihtsalt ta energia ajab üle ääre, ta võtab vastu kiireid otsuseid, mis on intellekti, nutikuse tunnus. Vastavalt Kaksikutest koera tõule peab peremees kehtestama talle sobiva, vaheldusrikka päevakava, õige töö, millele seda kõike suunata. Näiteks on tema lambakoertest ja krantsidest isendid suurepärased karjused, retriiverid ideaalsed narkokoerad. Sest Kaksikute-koerad on tavatult vastuvõtlikud kõigele uuele, kergesti dresseeritavad, eriti kui sellega alustatakse kohe beebipõlvest. Väiksemate tõugude esindajaile rakenduse leidmisel ei tohi aga koormustega üle pingutada - nad väsivad kiiresti nii füüsiliselt kui vaimselt ning külmetuvad kergesti, kuna hauguvad palju. Kaksikutest koer on vaevalt sobiv lastele müttamiseks, eriti linnakorteris, sest ta vajab küll palju liikumist, aga ei armasta mõttetut, pealesurutud tegevust. Parima kooskõla saavutavad temaga Kaalude, Veevalaja ja Jäära tähtkuju esindajad, koer poleks eriti õnnelik, kui ta "karja juhiks" oleksid Sõnn või Kalad.

VÄHK (21.VI - 22.VII)

Kui võtad Vähist koera, ole valmis selleks, et juba tema põnnipõlves saad temaga vett ja vilet näha. Sest tollel on äärmiselt tundeline seedeaparaat, ta on üldse kuidagi õrnuke ja vajab teistest rohkem hellitamist. Mistahes eas pead talle kindlustama kõrgekvaliteetse menüü, ja olema parajalt delikaatne nii temaga suhtlemisel kui õpetamisel. Sest see koer, olgu mistahes tõust või mõõdus, on üldse kuidagi nukrameelne, äraaimamata tujudega ja kergesti solvuv. Kui ta tunneb, et talle on alusetult liiga tehtud, võib ta välja kuulutada näljastreigi, suhtlemisboikoti, või koguni solvaja jalanõusid või tarbeesemeid tualetina tarvitada. Samas talub see koer aga äärmiselt raskesti üksindust ja tavatseb öiti ulguda, eriti täiskuuajal, või siis, kui Kuu läbib Skorpioni tähtkuju. Proffidest koerakasvatajad väidavad, et see kõik on tõenduseks Vähi-koera kõrgest intellektist ja heast mälust. Ja kui pererahval õnnestub temaga ühine keel leida, pole ükski teine koer nii sõbralik, kelmikas, armastav, ja nii kodukeskne. Ta on parim seltsiline ja hoidja väikestele lastele, eriti kui on tegemist kollidega. Kui suhted pererahvaga aga lootusetult vildakaks kujunevad, haarab teda nii sügav depressioon, et selle ainsaks rohuks on siis vaid ümberkolimine sobivamasse perre.
Kindlasti ei sobi tema "karja juhiks" Vähi kahejalgne variant - kaks natuke müstilist tegelast ei ava end teineteisele vajalikul määral, ega ka otsekohene ja liiga realistist Kaljukits. Kui Vähist koer satub aga Skorpioni või Veevalaja perre, on mõlemad pooled suisa õnnega koos.

LÕVI (23.VII - 22.VIII)

Olgu tegemist kas suurema või väiksema tõu esindajatega - need kutsikad paistavad juba peopesa suurustena silma oma laia rinna ja uhke peahoiaku poolest. Sünnipärase tugevuse ja nõtkusega panevad nad vastu liigsele sussutamisele ega hakka teismelisepõlveski iialgi kilades ja klähvides jalgrattaga võidu jooksma - kaasasündinud väärikus ei luba. Ka on neil koertel, tõust olenemata, nõrgavõitu süda, sestap pole nad, ilmselt enesealalhoiuinstinkti ajel, üldse eriti liikuvad. Lõvi-koerte toiduratsioonis peaks olema võrdlemisi vähe rasvu (mis tingivad veresoonte lupjumist), ja palju valke, sest nad kulutavad liikumisele teistest enam energiat. Samal põhjusel vajavad nad pikemat uneaega. Dressuurile alluvad raskesti, sellepärast on Lõvi-koerte seas palju dekoratiivseid tõuge. Head kombed õpivad nad kergesti ära, aga ootavad omalt poolt, et nendega kontakti, ent piisavat distantsi hoitaks. Nende koerte käitumises, liikumises ja maneerides on midagi kuninglikku, või siis suursugu laiskust, kui nad tugitoolis või vaibal lesides raugelt pea tõstavad ja sulle vastu vaatavad. Suured Lõvi-koerad sisendavad lugupidamist, väiksed imetlust oma vaprusega - nagu Krõlovi mops, kes jultunult elevandi peale klähvis.
See koer (näiteks afgaani hurt, toiterjer või corgie) on ilusaks raamistuseks ja heaks kaaslaseks üksikule, mõõduka elustiiliga eakale aristokraadile. Harmooniliseks kujuneb kooseksisteerimine Amburi, Skorpioni või Kalade tähtkuju esindajaga, keevalistele Kaksikutele või pedantsele Neitsile ta ei sobiks.

NEITSI (23. VIII - 22.IX)

Õnnelikud inimesed, kes saavad oma perre Neitsist koera. Niipea kui see  silmad lahti ja neli jalga kindlalt alla saab, on ta üksainus ime ise. Õpib kõike kergesti, on kuulekas ja leplik, allub distsipliinile, peab puhtust. Mida täiskasvanumaks ta saab, seda targemaks läheb, kusjuures ei allu nagu mingi alateadvuses peituva loomupärase programmi käsul mingitele halbadele mõjutustele, ja on oma kodakondsete truu kaitsja. Sellel väga intelligentsel koeral on haruldane sisemine baromeeter oma süü äratundmiseks ja tunnistamiseks. Kui ta teeb midagi lubamatut, siis kajastub häbitunne tal lausa näol, olgu tegemist kas või nii karmide ja ähvardavailmeliste koertega nagu mastiksid, dogid või rotveilerid. Ka märkab armastav peremees siis kohe vastavaid varjundeid ka koera käitumises - ta oskab iga oma sammuga tähelepanu tõmmata sellele, et tunneb end muidugi pahasti ja kahetseb, aga on tegelikult ju väga hea koer! Hüljatuna elades ei kaota Neitsist koer väärikust ja taastab perre sattudes kiiresti oma teatud peenuse, isegi kui on krants. Ei söö palju, aga nõuab head toitu (eriti vastunäidustatud ta seedimisele on hapnenud ja riknenud toiduained). Puhtatõuliste Neitside esindajate intellekt võib küündida koguni selleni, et koer õpib ära algelise loendamise (haukudes) ja võib käpa asetada tuttavale kirjatähele.
Neitsist koer kasvab hästi kokku Neitsist peremehega - nad mõistavad teineteist sarnaste salakanalite kaudu. Suures sõpruses elavad nad ühe katuse all ka Amburi ja Kaljukitsega. Kalad ja Lõvid otsigu enesele lemmikut aga  mõnest teisest tähtkujust.

KAALUD (23.XI - 22.X)

Selle tähtkuju juhitud koer on üks huvitavamatest. Kuni ta pole veel täiearulisteks kasvanud, rahmeldab ja sebib palju, käib kord ühe pereliikme sabas, siis teise - justkui kaaluks ja võrdleks, kes oleks kõige arukam valik. Kui kodakondsete seas peaks olema muusik või muusikafänn, "kinnistub" kindlasti selle juurde, sest Kaalude-koer armastab muusikat, ja oskab unisoonis (eriti puhkpillide ja viiuliga) ulguda, kuigi talle pole seda õpetatud. Sealjuures on ta elegantne ja tagasihoidlik, ilus ja väga sõbralik. Perekonda, kus elab selline koer, toob ta lõõgastavat pingelangust, ei lase konflikte tülideks paisuda. Isegi roomavad titad tunnetavad tema ehedat heasoovlikkust ega söanda seda elavat mänguasja sabast sikutada. Koertevõistlusel tõkete ületamiseks või läbi torude roomamiseks pole mõtet teda koolitada - ta pole sportlik ja teda see ei huvita. Põhilised käsud-keelud õpib aga kiiresti kätte ning lugupidavale toonile allub tõrkumatult. Söögikausis peaks tal olema rohkem kala kui liha, värsket juurvilja ja pidevalt vett - Kaalude-koerad on teistest suuremad "joodikud". Söögilauast mitte vähem ei mõjuta teda valitsev õhkkond - kui see pidevalt elektrist säriseb, võib see tal neuroose, neist johtuvalt ka füüsilisi tervisehäireid esile kutsuda.
See koer (sageli lõunapoolsete laiuskraadide tõugude esindaja) on üksmeelse, kindla kodukorraga pere koer. Pigem diivanikaunistus kui turvamees, pigem paitamiseks ja musitseerimiseks kui jalgpalliplatsil põnnidega kaasalidumiseks. Elab harmooniliselt Veevalajast või Kaksikutest pererahvaga, sobimatud on tema "karja juhiks" Kaljukits ja Sõnn.

SKORPION (23.X - 21.XI)

Hea, kui sa selle koera päris tillukese kutsikana oma hoolde saad, sest see on nii andekas tegelane, et võid ta vaata et lugema ja trummi lööma õpetada! Ta  on üksainus energiapall, valmis seda kulutama, millele aga osutatakse. Pealegi võta arvesse - kui sa koolitamisega hiljaks jääd või ta sellest hoopis ilma jätad, muutub ta sõnakuulmatuks ja kurjaks. Nii et sinu valida - kas saad talle parimaks sõbraks või õelaimaks vaenlaseks. Kusjuures tee ja aeg armastusest vihkamiseni on Skorpioni-koeral väga lühike, mis aga veelgi ohtlikum - pöördumatu. Kui arvad, et siiski talle veel midagi jõuga peale suruda saad, koguni füüsilise karistuse hinnaga, siis ole valvas - alandatud Skorpioni-koer on võimeline kätte maksma! Kes temaga aga õigesti ümber käib, õige graafiku põhjal koolitab, saab enesele kaaslase, kelle kiitmiseks ei jätku sõnu. Ta on su ustavaim kaitsja ja parim koduvalvur. Kuna sellel koeral on haruldaselt tundlik haistmismeel ja kõikide teiste tähtkujude koertest laiem aroomide eristamise skaala, on ta maailma parim "komissar Rex". Just Skorpioni-koerad (sagedamini lambakoerad, labradorid ja retriiverid) on need, kelleta oleks nii mõnigi kuritegu avastamata ja nii mõnigi maailma suurematest pasatskitest kinni nabimata jäänud.Mõistagi pole see koerteriigi võimas ja keeruline esindaja sobiv kaaslane ei õrnahingelisele vanapreilile ega perele, mille moodustab mitu põlvkonda naisi. Ta vajab maskuliinset juhtimist, ja mõlemad pooled on rahul, kui selleks saab Sõnni, Kaljukitse või Vähi tähtkuju esindaja. Täiesti vale oleks ühendus Amburi või Kaaludega.

AMBUR (22.XI - 21.XII)

Kasvueas on Amburist koer üks elavamaist, kelmimaist ja võluvamaist koeralistest. Sellele vaatamata, et mitte ühegi teise tähtkuju koera mälestustepagasis pole täisikka jõudes kirjas nii palju lahtikriibitud tapeete, puruksnäritud susse, ärasöödud huulepulki, tühjakslakutud kreemipurke jms. Võtab üksjagu aega ja vaeva, enne kui sellele suurele vabadusearmastajale rihm kaela saadakse. Aga dressuurile allub ta hästi, sest on nõus õhinaga kõike uut õppima. Väikesetõulist Amburi-koera on reisile lihtsalt lapsemäng kaasa võtta, ja uude elamispaika kolimise elab see koer pereliikmetest kõige valutumalt üle. See on arukas olend, kel on oma väärikustunne - ta ei võta enam iialgi omaks pahurat inimest, kes on oma õeluse kas või kord välja valanud tema kui väetima peale. Amburi-koer on väga liikuv, armastab suuri avarusi - suvila on tema paradiis, väikekorter vangla, ketivariant pea tõeline surm. Tänu oma püsimatusele ja väsimatusele on see hasartne ja andekas võistluskoer, ka kelgurakendis haruldaselt vastupidav, kui on juhtunud Alaskas või Gröönimaal sündima. Kindlasti on tal seal palju sugulasi, sest meiegi laiuskraadil sündinud Amburi-koerad on tugeva tervisega, menüü suhtes vähenõudlikud ja väga külmakartmatud.
Nii aktiivne ja seltskonda armastav neljajalgne ei sobi seltsiliseks vanematele inimestele, ega väga hõivatutele - üksinduses konutamine oleks talle nagu  ebaõiglane karistus. Ta on õnnelik peres, kus alati keegi kodus oleks, kus temaga tegeldaks, piknikule või staadionile minnes teda maha ei jäetaks. Siis eriti, kui selle "karja" juhiks oleks Skorpion või Lõvi, mitte Kaksikud või Sõnn.

KALJUKITS (22.XII - 19.I)

Selle tähtkuju koerad paistavad juba ilmale tulemisest alates silma oma rahulikkuse ja sõnakuulelikkusega. Nii nagu esimestel elunädalatel oma emale, nii kuuletuvad nad ka pererahvale oma iseseisvas elus. See koer kuulab su õpetusi tähelepanelikult ja võtab kodukorra kiiresti omaks - teab, kus on söök, kus nö. koera koht. Erinevalt paljudest teistest tunneb ta end just kõige turvalisemalt sellises peres, kus kehtib kindlalt sätestatud kodukord, isegi range päevareziim. Ta jääb kiduma, võib lõplikult kuhtuda kodus, kus valitsevad kaos ja pinged, lohakus ja hoolimatus. Aga on registreeritud ka vastupidiseid juhtumeid: kui tegemist pole just päris asotsiaalse seltskonnaga, pöörab Kaljukitse-koer ise pererahva õigele teele: oma järjekindla süüa- ja väljaküsimisega - kellavärgi täpsusega, olgu ilm ja inimeste meeleolu milline tahes. Tema toit peaks sisaldama võimalikult palju vitamiine ja kaltsiumit, kuna tal võib esineda probleeme liiga aeglase ainevahetuse ning nõrgavõitu luustikuga. Ta pole eriti liikuv, aga vajab liikumist regulaarselt, pole eriti suur inimeste sõber, aga ka mitte vaenulik - koerteriigis natuke nagu hallivõitu hiireke. Peremeest armastab ometi oma tagasihoidlikul moel, ilmutades seda peamiselt sooviga aegajalt ta nägu põhjalikult üle lakkuda.Kui seda arukat koera pikalt ja põhjalikult treenida, võiks temast saada nii politsei- kui päästekoer, aga selle peamiseks vastuargumendiks on asjaolu, et ta pelgab suuri rahvahulki, kära, masinaid. Sestap sobib Kaljukitse-koer rohkem mõne vanapoisi või üksiku pensionäri kaaslaseks - parimaks variandiks Sõnn või Neitsi, halvemateks Lõvi, Kaalud ja Kaksikud.

VEEVALAJA (20.I - 18.II)

Niipea kui Veevalajast kutsikal silmad pähe tulevad, kiirgab neist kõigile vastu elulustlikku sära. Juba maastmadalast on Veevalajast koeral kange vajadus  meeldida, sellepärast on ta kõikide vastu väga sõbralik ja katsub end igal võimalikul moel nähtavaks teha. Tarvitseb perekondlikul peoõhtul uksekellal kõlada, kui too neljajalgne on nagu välk esimesena koridoris, väsimatult saba liputades ja rõõmsalt kilades. Tegelikult tunneb ta end aga nii kindlana lähedaste inimeste seltsis - võõraid pelgab, nagu üksiolemistki, sestap ei tule valvuriamet tema puhul kõne allagi. Vastupidiselt Kaljukitse-koertele on tema element täiesti süsteemitu elu, sest tal on suurepärane kohanemisvõime ja tema tahaks oma elukorraldust küll inimeste kaitse all, aga omatahtsi juhtida. Ta sööstab entusiastlikult sööma, kui ta kausid täidetakse, aga kui unustatakse, pole tal sellest suuremat midagi - turgutab energiavarusid  mõnusa uinakuga. Vahetult pärast söömist on Veevalaja-koeral vältimatu vajadus tublisti juua, sellepärast peaks tal vesi olema mingil viisil pidevalt  kättesaadav. Kuna Veevalaja-koeral on väga tundlik närvisüsteem, siis peaks tema peale hääletõstmine või koguni löömine olema kategooriliselt välistatud. Sest selle tagajärjeks võib olla sügav stress, mis omakorda võib põhjustada tagakäppade halvatust. Hoidku jumal sellise metsluse eest!
Selle koera parim kodu on rõõmsate, avatud inimeste toimekas pere, kus armastatakse suhtlemist, külaliste võõrustamist, osatakse nautida elu lihtsaid rõõme. Niisuguseid on Kaksikute ja Kaalude seas, vastunäidustatud pererahvana oleksid talle suurtest realistidest Kaljukits ja Neitsi.

KALAD (19.II - 20.III)

Nende seas on palju krantse, sellegipoolest on nad kõige põnevamad koerad, sest on ekstrasensid. Nende koerte välimuse eripäraks on neli silma - kahele tavalisele lisaks tumedakarvalisel koeral kaks heledat laiku, heledamakarvalisel kaks tumedamat laiku nende kohal - nendega näevad nad kummitusi! Juba kutsikapõlves ilmutavad Kalade-koerad sügavat arukust, mõistmist, vaatavad sulle otsa justkui inimpilgul, lasevad nurisemata enese kallal kõike teha. Märkimisväärne on nende kuulekus ja soov inimest teenida. Praktikas on arvukalt näiteid selle kohta, et nad ei reageeri mitte üksi klassikalistele käskudele ja intonatsioonile, vaid saavad aru ka jutu mõttest. Neile meeldib, kui nendega räägitakse, ja kuulavad siis, pea natuke viltu, rääkijale otse silma vahtides. Nende harukordsest intuitsioonist levib legende - nad tunnetavad ette katastroofe, tänu neile on pääsetud tule- ja uppimissurmast, kurjategijate küüsist. Dressuurile alluvad vaevata, puuduseks vaid kerge haavatavus ja meeleolude muutlikkus. Kui sul on õnn elada koos Kalade-koeraga, on sul ravitseja omast käest - ta aimab ära su vaevused ja paitab haiget kohta käpaga, hõõrub end selle vastu.Kalade-koera ideaalne kodu on mitme põlvkonna esindajaist koosnev suur pere, nii et ta paljude erinevate inimestega "rääkida", vajadusel neid  aidata saaks. Nende seas ka mõni tema lemmikutest - Skorpion või Vähk, Sõnn või Kaljukits. Aga see armas neljajalgne maag on võimeline ühist keelt leidma ka talle astroloogiliselt täiesti sobimatute Kaalude ja Lõviga!

Allikas: Nelli Teataja Online

Märksõnad:

Tagasi