Kőigest on vőimatu kirjutada, teema on lihtsalt nii mahukas, kuid keda koerte keel ja kommunikeerimine rohkem huvitab, soovitan lugeda raamatuid ning uurida ka huntide käitumist.
Siia panen praegu pildid kahte tüüpi agressioonist (seda on vast oluline igal koeraomanikul teada) ning kirjutan, kuidas saata koerale rahustamissignaale ja kuidas koerad neid meile saadavad. Samuti on siin infot sabast.

Alustuseks siis agressioonist:

PROGRESSIIVNE AGRESSIOON:

Dominantsus ---> Hoiatus ---> Järgneb rünnak!

KAITSEAGRESSIOON:

Ebakindlus --->  Umbusaldus, soov pőgeneda ---> Hoiatus ----> Ründamine

Koera dominantsusest ja domineerivast käitumisest saad lugeda Kuidas saada karjajuhiks artiklist, siin sellest rohkem kirjutama ma ei hakka. Ühte asja vőiks veel lisada, kui sa jalutad oma koeraga, vastu tuleb vőőras koer ja koerad hakkavad omavahel tutvuma, jälgi, kumb neist nuusutab esimesena teise genitaalipiirkonda - see, kes on nuusutaja rollis, on antud hetkel domineerivam pool.

RAHUSTAVAD SIGNAALID:

Millal siis koer neid kasutab? Igasugustes stressiolukordades - et vältida ebameeldivusi, kaklusi, enese rahustamiseks jne. sageli ka inimese ja omaniku rahustamiseks. Kui jälgida oma koera tähelepanielikult, märkad, et ta kasutab neid signaale väga tihti. Treeningul, kui ta ei saa täpselt käsklusest aru, siis kui me ärritume ta peale jne.
Arg koer vőib niimoodi signaliseerida, et ta on alistunud ja aru saanud oma positsioonist, domineeriv koer aga vőib niimoodi signaliseerida, et tal pole halbu kavatsusi.
Neid signaale on umbes kolmekümne ringis ja need sarnanevad täpselt huntide signaalidega. Pőhilisemad signaalid on:

  • pea ära pööramine - seda saab edukalt ka inimene kasutada, pead pööratakse hetkeks kőrvale ja tagasi

  • silmade ära pööramine - otsa vaatamine on domineeriv märk, pane tähele, koer teeb nii, kui inimene talle otse silma vaatab

  • saba liputamine - sellisel juhul on tegu rahustamissignaaliga kui koer näiteks tuleb keha maadligi surutuna kergelt saba liputades inimesele vastu, jägi, kui sa oled oma koera peale vihane, liputab ta tasakesi oma saba

  • vahele astumine - see on see, mida inimesed peavad tihti koera armukadeduseks! Oletame, et sa kallistad kellegagi ja koer astub/sekkub vahele -see ei ole armukadeduse näitamine vaid koera poolt tulev rahustav signaal, ta lihtsalt vőib arvata, et kohe läheb kakluseks ;)

  • koer heidab lamama - tihti kasutatakse rahustava signaalina, näiteks emane koer käitub nii, kui kutsikad mänguhoos üleannetuks muutuvad.

  • haigutamine - rahustamissignaalidest tugevaim! Kartev koer hakkab haigutama, seda saab väga edukalt ära kasutada kui koer on nt paugukartlik vői muidu arg. Sellega saab koerte keeles koerale märku anda, et pole vaja midagi karta! Aitab uskumatult palju !

  • nuuskimine - kas siis hetkeks nina maha pannes vői pikemalt, oleneb koerast. Kui hoolikalt oma koera jälgida, vőib vahet teha, kas tegu on rahustamissignaaliga vői tegeleb koer tőesti parasjagu ninatööga. Tihti hakkab koer nii käituma, kui tekib tema jaoks ootamatu situatsioon ja ta ei suuda koheselt otsustada, mismoodi oleks mőistlik reageerida.

  • istumine - ebakindel koer istub - jälgi situatsiooni, kus vőőras domineeriva hoiakuga koer läheneb, allaheitlikum istub, et sellega näidata, et tal ei ole kavatsust rünnata.

  • aeglane liikumine ja aeglased liigutused - tegu väga rahustava signaaliga. Kui näiteks karjud oma koerale vihase häälega "Siia!", siis tavaliselt hakkab ta tulema aegluubis,eks! Aegajalt veel maad nuusutades. Seda just sellepärast, et niiviisi sind rahustada.

  • "mängima kutsumise kummardus" - ehk siis kui koer sirutab esikäpad pikalt ette nö kummardab. Siin on tegu kahe väliselt küll sarnase asendiga - mängukummarduse ajal tammudb koer ühelt käpalt teisele, aga kui ta kasutab seda rahustava signaaline, siis hoiab ta mőlemad esikäpad kindlalt maas.Enamjaolt kasutab koer seda siis, kui ta tahab tutvuda nt teise koeraga, kuid see teine koer käitub ebakindlalt vői närviliselt.

  • keha ära pööramine - samuti väga tugevalt rahustav signaal. Seda on otstarbekas kasutada, kui koeral on üles hüppamise komme, esiteks rahustab see koera, teiseks ei ole tal niimoodi mugav peale hüpata.

  • keelega üle oma koonu limpsamine - sageli jääb see signaal inimese poolt märkamatuks, kuid tegu on rahustava signaaliga. Tihti kasutab koer seda, kui ta ei saa meie käsklusest aru.

  • äkiline kangestumine - st koer jääb liikumatult ühte asendisse, tihti käitub ta nii, kui kohtub domineeriva koeraga, domineerivam tuleb teda nuusutama ja koer ei liiguta ennast.

  • enese sügamine - koer on ebakindel, nt koolitamisel, kui ta ei taipa, mida temalt oodatakse, vőib ta äkki istuda ja ennast sügama hakata. Sellega püüab ta sulle öelda, et vőta asja rahulikumalt.

  • silmade pilgutamine - inimese jaoks tavaliselt jääb selline signaal märkamatuks

  • käpa üles tőstmine - see on alistuv tegevus, näidatakse, et pole halbu kavatsusi

  • teise koera koonu lakkumine - inimese näo lakkumine samuti, nii tervitatakse endast kőrgemal positsioonil olevat, näidates, et teadvustatakse oma alluvust

  • juurde tulek, tehes sisse kaare - samuti tegu rahustava signaaliga, koer tavaliselt ei lähe vőőra koera vői inimese juurde otse vaid kaarega.

  • koer käitub nagu kutsikas - kutsika ilme, samuti ka teise koera koonu lakkumine. Selline käitumine vőib päästa koera kaklusest, keegi ei ründa alistuvat kutsikat.

Nüüd veidi ilmetest

normaalne ilme, juhtpositsioon



hoiatav




umbusklik




kahtlustav

 

SABADE HOIAKUD:

Enesekindlus, hea tuju - hoiatus, tuju muutus
- ähvardus, üleolek, soov julge paista




Rahulik - ebakindel - keskendunud, jälgimine,
söömine - stress, masendus



Saba tüvi tőuseb kui koer ei tea, kas ennast kaitsma asuda vői ähvardada - liputamise ajal niimoodi saba hoides tähendab see sőbralikkust - niimoodi liputades alandlikkus ja alistumine - alistumine, hirm

 

Märksõnad:

Tagasi