Kontakt koeraga on koolituse A ja O
Hästi palju räägitakse koolitamisest ja käskude őpetamisest, kuid unustatakse ära kőige tähtsam – mida peab tegema enne őpetamise alustamist! Kőigepeal őpetatakse koera, et ta oleks oma omanikuga kontaktne.

Mis see kontakt siis on?

Lühidalt tähendab see seda, et koer on kogu aeg valmis sinuga koostööks, ta jälgib sind, hoiab sinuga silmsidet, küsib kogu oma kehahoiakuga “Mida teeme?” – see kőik ongi kontakt. Loomulikult on kontakt ka palju enamat - see on koera ja omaniku vaheline side, kőrvaltvaatajale näib, et koer “näeb” ainult oma omanikku, miski muu ümbruses teda ei huvita.

Kontakti őpetamist alustatakse kutsikale kohe kui ta on kohanenud oma uue koduga. Kontakti saamise harjutusi alustataksegi “igavas” koduses őhkkonnas, nii on meil hőlpsam vőita koera tähelepanu. Kutsikad on oma loomuselt kontakti otsivad ja väga sotsiaalsed, seda omadust tuleks igati ära kasutada.

NB! Tuleb meeles pidada, et kutsika loomuomast kontaktivőtmist eirates, hakkab ta pidama seda vähetähtsaks ja ajapikku loobub sellest, kuid hiljem täiskasvanud koeraga head kontakti saada on juba palju raskem! Ma julgeksin isegi väita nii - et koeral ja ta omanikul oleks hea suhe, on kontakt vältimatu! Ilma kontaktita ei saa olla head, toimivat, vastastikku rőőmu pakkuvat suhet! Kontakt on igasuguse koolituse vundament!

Kuidas alustada – väga lihtne – kutsikat kiidatakse ALATI, kui ta sulle silma vaadab vői sinuga kontakti otsib, teda julgustatakse igati nii toimima. Kutsikale őpetatakse, et omanikule otsa vaatamine ja tema kuulamine on TORE, seda peab omanik alati talle kinnitama.Väga palju on igasuguseid harjutusi kontakti kinnistamiseks, toon siin näiteks vaid mőned lihtsamad:

1. Vőta maius pihku ja näita seda koerale, peida siis rusikasse ja tősta oma käsi näo kőrgusele ja kui koer kasvői hetkekski sulle otsa vaatab, kiida KOHESELT. Ja ohtralt! Sama harjutust vőib varieerida nii (eriti sellisel juhul kui kutsikas ei kipu eriti otsa vaatama), et paned koera nähes endale maiuse suhu ja kui ta siis sulle silma vaatab, “sülitad” maiuse talle preemiaks ja loomulikult kiidad. (Vőid harjutuste ajal ka kasutada käsklust “Vaata” vői muud sulle sobivat sőna).

2. Pőlvita maha ja peida enda nägu ära, koer hakkab tőenäoliselt su nägu otsima ja sind koonuga kaela pealt vői kaenla alt müksama, et su nägu nähtavale ilmuks. Kui nii ei juhtu, tee vinguvat vms pőnevat häält, et koera tähelepanu köita.(Vőid koerast ka eemale roomata vms, kasuta oma fantaasiat). Asja iva on selles, et koer “teeb tööd”, et omanik/karjajuht ülakeha üles tőstaks ja oma näo paljastaks, lase tal sinu vastu huvi tunda, siis tősta oma pea üles ja paku talle maiust– lőpeta harjutus koeraga koos mängides.

3. Őpeta koera hoiduma sinu lähedusse nt jalutuskäikudel – mine temaga metsa jalutama, tee jalutades haake ja peida ennast aeg ajalt ära. See on väga hea meetod őpetada kutsikale, et ta peab püsima oma “karja” läheduses. Ise kasutasin kontakti harjutamist ka enne kutsika söötmist. Andsin kutsikale käskluse “Istu”, asetasin talle toidukausi ette, takistasin őrnalt käega teda toitu vőtmast, lőpuks vaatas ta mulle imestunult otsa ja kui ütlesin “Palun”, lubasin tal sööma hakata. Loomulikult ei tule lasta koeral kaua oodata, piisab 3-5 sek, siis tuleks juba talle luba anda. Läkski ehk 2-3 korda, kui ta juba őppis, et kőigepealt istub, siis vaatab otsa ja saades loa vőib alles sööma hakata.

Muide, see tugevdab ka sinu karjajuhi positsiooni, kui sul on kontroll toidu üle. Suhe koeraomaniku ja koera vahel peab pőhinema usaldusel, meil peab olema oma koeraga kontakt, me aktsepteerime teineteist, siis on ta vastuvőtlik meie mőjutustele ning koostööaldis. Ühesőnaga, kui omavaheline suhe on korras, tekib kontakt ja kui ka see on korras, vőib koera tulemusrikkalt őpetada!

Hea suhte saavutamiseks on vaja kiindumust, armastust , soovi ja tahet. Me peame oma koerale pakkuma turvatunnet. Vőib öelda, et koer, kellel ei ole peremehega kontakti/silmsidet, on käskude suhtes kurt. Jah, koera on vőimalik őpetada ka mehhaaniliselt, karjumise, hirmu ja karistusega, aga sellisel juhul on tulemuseks närviline, peremeest kartev koer – kumba siis eelistada, hirmust kuuletuvat vői rőőmsalt kuuletuvat?

Märksõnad:

Tagasi