Koolitus - eemaldumine, käsklus "Edasi"
Käsklust ”edasi” läheb meil vaja eelkõige kitsastes kohtades, kus peremees ja koer ei mahu kõrvuti minema. Edasiminek on sõnakuulelikkusele põhinev liikumine. Ta on ühtlasi iseloomukatse koerale. Edasiminekut saab hakata õpetama alles siis, kui koerale on õpetatud juurdetulek, tagasi kohale minek ja rihmata kõrval käik.

Algkoolituseks on sobiv valida vaikne metsatee või talvel lumme tallatud rada. Teed ja radamööda on kergem õpetada koera otse edasi kiikuma ja kõrvalekaldumised jäävad sellisel juhul minimaalseks. Kui koer on mõistnud käskluse ”edasi” mõtet võib siirduda avamaastikule. Et koer eemalduks nobedalt, antakse käsklus ”edasi” kuuldavalt (ergutava ja rõõmsa tooniga) ja kui koer eemaldub, aeglustatakse oma liikumise hoog ning saadakse sellisel moel vahemaa enda ja koera vahel suuremaks. Kui koer aeglustab hoogu või jääb ootama, korratakse käsklust ja vajaduse korral lisatakse oma hoog(joostakse koeraga kaasa) liikumise jätkamiseks.

Kui koer kaldub edasiminekul kõrvale, teda keelatakse ja näidatakse käega uuesti suunda, et koer liiguks soovitud suunas. Selline liikumine on koerale eriti raske ja seetõttu ta nõuab pidevat harjutamist. Koer peab peremehest eemalduma vähemalt 30m kaugusele ja peale käsklust ”lama”, koheselt lamama heitma. Seejärel läheb peremees koera juurde ja võtab koera kõrvale istuma. Käsklust ”edasi” saab õpetada ka koos abilisega, kes ergutab koera kiirelt eemalduma ja käskluse ”lama” järel vajutab koera lamama.

(Antud elementi eksamil kuulekuskoolituses ega sõnakuulelikkuse alg- ning avaklassides ei ole. Küll on ta olemas juba sõnakuulelikkuse võitjaklassis ja teenistuskoertele mõeldud rahvusvahelises kuulekusklassis ehk IPO-s. Kui koolitaja ei sea endale kõrgeid eesmärke koeraspordis, siis saab koer antud elemendiga tavaliselt hästi(kuid mitte võrratult hästi) hakkama peale seda, kui ta on omandanud käskluse ”koht” ehk kohalesaatmise elemendi. Nüüd paneme koera lamama ilma kohamärgita ja sooritame elemendi st. kutsume koera enda ette ja siis kõrvale istuma. Seejärel saadame ta käsklusega ”edasi” oletatava kohamärgi juurde. Koer tunneb lõhnast ära oma lamamisekoha ja jääb sinna juba ise seisma, mispeale anname talle käskluse ”lama”.

Korrates sellist harjutust mõned korrad ka erinevates suundades ei jäta hiljem me koera enam lamama vaid võtame ta peale lamama panemist kohe kaasa. Siis saadame ta jälle oletatava koha suunas ja anname käsu ”lama”, kui näeme, et ta on jõudnud õige kohani. Seda harjutust peame varieerima, et koer ei hakkaks ainult antud koha juures lamama. Anname juba enne õiget kohta käskluse ”lama”- muidugi peab koer selleks ajaks olema ”lama” käsu omandanud. Paneme oletatava kohamärgi tunduvalt kaugemale, kui vaja ja saadame koera selles suunas ja anname käsu ”lama” kuskil poolel maal.

Kui koer ei taha ilma märgatava kohamärgita eemalduda võime oletatavast kohamärgist mõned meetrid kaugemale koera silmade kõrgusele või veel kõrgemale asetada näiteks kireva tennispalli, mida eelnevalt ka näitame talle. Seejärel saadame koera edasi, kuid anname ”lama” käsu enne peibutuseni jõudmist.

See meetod annab koerale suurema kiiruse eemaldumisel ja väldib pidurdust enne kohamärgi juurde jõudmist. Koer, kes läheb ilusti eemale koti juurde, hakkab varsit eemalduma ka lihtsalt  omaniku lõhnalise väikese puutükikese juurde ja lõpuks pole sedagi vaja, ta läheb lihtsalt enda lamamiskoha lõhna juurde ning kõige lõpuks on ta käsust”edasi” aru saanud ja talle polegi vaja anda eelnevat kohta vaid ta eemaldub igas suunas ja peatub alles märguande peale).

Autor: Anu Oks

Märksõnad:

Tagasi