Koera võtmine tähendab tavaliselt temale pühendumist 10-15 aastaks. Kunagi ei tohiks koera võtta hetkelise vaimustuse või laste soovide pärast. Kogu pere üheskoos peaks endale selgeks tegema, mida koera perre tulek tähendab. Koera eest hoolitsemist ei või jätta ainult laste õlule.
Koer tekitab palju vaeva ja tema eest hoolitsemine nõuab iga päev aega. Ta tahab õue mitmeid kordi päevas, hoolimata sellest, kas sajab vihma või paistab päike; ta peab saama vajaliku dressuuri ja temaga peab mängima. Koerakarvad ja porised käpajäljed kuuluvad loomulikult samuti koeraomaniku argipäeva.
Koera võtmine on alati vaid murdosa kulutustest, mida looma pidamine endaga kaasa toob. Koer ei ela ainult söögi ülejääkidest. Teda tuleb vaktsineerida ja vajadusel lasta loomaarstil teda ravida.
Energilise kutsika täiskasvanuks saamine võib kesta paar aastat. Korduv segaduse tekitamine ja esemete lõhkumine koera üksi olles ei ole siiski märk halvast iseloomust, samuti mitte ka põhjus koerast loobumiseks tema pidamise keerulisuse tõttu, vaid need on märgid sellest, et Su koer vajab enam tegevust, Sinu seltsi ja aega.
Ega Sa ei kavatse loobuda kõigest vaevast, lastes oma koeral elada hoovi nurgas ketis või puuris? Sellisel juhul ära võta koera! Ka rõdu ei ole õige koht koerale ning koera kinnipidamine mõnes muus ruumis on samuti keelatud.
Koer ei ole ese, mille võib soetada moe või uhke välimuse pärast, samuti ei ole koer mänguasi, kes võetakse välja siis, kui huvitab. Koer peab saama olla inimeste seltsis alati, kui pererahvas on kodus.
Kaaludes koera võtmist, tutvu võimalikult mitmekülgselt koerte-teemalise kirjandu-sega ning hangi lisateadmisi asjatundjatelt.
Koera hankimine
Ära vali koera ainuüksi välimuse põhjal. Esimesena selgita välja tõu iseloomuomadused, liikumis- ja tegevusvajadus, jahiinstinktid, tõuspetsiifilised haigused ning ka näiteks tema karva eest hoolitsemise vajadus. Kui kavatsed võtta mittepuhtatõulise koera, püüa välja uurida, millised olid tema vanemad.
Pea silmas koera võtmisel, et kutsikat ei tohi lahutada oma emast enne 7-8 nädalat.
Puhtusekasvatus
Kui koerapoeg on koju toodud, on soovitatav vaibad mõneks kuuks maast ära koristada. See, kui kaua võtab kutsikal aega, et õppida oma hädasid õues tegema, on individuaalne. Mõnel kutsikal võib selleks kuluda isegi kuid.
Kutsika ärgates, söömise lõpetades või siis, kui ta muutub ebamääraselt rahutuks, tuleb ta kiiresti viia kohta, kuhu ta oma hädad peaks sooritama. Kui ta teeb kõik õigesse kohta, tuleb teda alati kiita. Kui peaks juhtuma äpardus ja kutsikas pissib või kakab valesse kohta, ei tohi mitte mingil juhul tema nina väljaheite sisse pista see aegunud komme on äärmiselt ebaõige.
Kutsikas peab saama õue 7-8 korda päevas, täiskasvanud koer vähemalt 3 korda päevas. Õues tuleb loomaomanikul hoolitseda selle eest, et koera väljaheited ei reostaks kõnniteid, laste mänguväljakuid ega ka koridore. Kui sellele ei pöörata tähelepanu, tekitab see tavaliselt teistes isikutes viha koerte vastu.
Koeraomanik peab hoolitsema oma koera eest nii, et teistel ümbruskonnas ei oleks põhjust nuriseda. Omanik vastutab alati oma koera eest.
Toitmine
Väikesele kutsikale antakse süüa 4-5 korda päevas. Tasapisi hakatase toitmiskordi vähendama ja portsjonit suurendama. Pooleaastasest alates piisab koerale kaks söögikorda päevas. Täiskasvanud terve koer tuleb toime ühe söögikorraga päevas, aga teda võib toita ka kaks korda päevas.
Kiiresti kasvav suur koer võib kannatada luustiku arenguhäirete all, kui tema toitmine on ebaõige. Kutsikas ei arene normaalselt, süües ainult putru ja kartulit.
Siiski ei ole soovitatav toita koera ainuüksi valmistoitudega. Tuleb jälgida, et koera söök oleks mitmekülgne ja sisaldaks piisavas koguses kõiki talle vajalikke toitaineid. Vana koer vajab enam kõrgekvaliteetseid valke ja vähem energiat kui noor koer.
Hapupiim on kasulik ka koera kõhule. Kontide närimine on koerale mõnus ajaviide.
Nii kutsikat kui täiskasvanud koera ei tohi sööta paksuks. Ülekaaluline koer ei ole õnnelik, kuna ülekaal raskendab liikumist, põhjustab erinevaid haigusi ja lühendab koera eluiga.
Koeral peab alati olema puhast joogivett.
Liikumisvajadus
Kasuta oma kainet mõistust koera rahuldava liikumisvõimaluse määratlemisel. Kutsikat ei tohi üle koormata ega ka jooksutada liiga palju. Tervet täiskasvanud koera ei ole tavaliselt võimalik kõndimisega üleväsitada. Mitmed koerad naudivad ratta kõrval jooksmist, kuid selline liikumine peab toimuma mõõdukas koguses ja koera indu jälgides. Mitte mingil juhul ei tohi koera jooksutada auto kõrval! Vana, haiget või ülekaalulist koera ei tohi sundida kõndima kiiremini kui ta jaksab.
Koer vajab tegevust. Takistushüpped, pallimängud, otsimisharjutused ja muud sarnased mängud hoiavad koera rõõmsana, takistavad teda tundmast igavust ja tugevdavad koera kiindumust oma perekonda.
Koera ei tohi lasta välja üksinda. Enamusel koertest on jahiinstinkt, isegi kui see kodutingimustes ei tule esile. Kevadel ja suvel ei tohi koera lasta loodusesse omapäi abituid loomade ja lindude poegi leidub kõikjal!
Hooldamine
Kutsikal peab olema oma pehme magamisase. Magavat kutsikat ei tohi segada.
Kutsikas tuleb algusest peale harjutada regulaarse küünte lõikamisega, kammimise ja harjamisega, kõrvade ning suu kontrollimisega. Mõnede koeratõugude karvkate nõuab hooldamist iga päev, mõnede karvkate vähemalt kord nädalas. Pikakarvalist koera ei tohi lasta pulstuda. Pulstunud kohad tekitavad naha pinguldumist, valulikke haavu ja nahapõletikke.
Õpeta kutsikas algusest peale üksi koju jääma. Harjuta teda ka rahulikult sõitma erinevates liiklusvahendites.
Koera mänguasjadeks sobivad näiteks pallid, sikutamisrõngad ja tehiskondid. Koer võib neelata alla pehmete plastmassmänguasjade tükikesi, seepärast ei ole sellised mänguasjad soovitatavad.
Koer peab õppima toime tulema ka teiste omasugustega. Mängimine teiste koertega on kutsikale tähtis nii füüsilises kui ka vaimses mõttes.
Dresseerimine
Koer on karjaloom ja inimene peab olema karja juht. Koera austus pererahva vastu teenitakse tema sihikindla kasvatamisega kutsikaeast peale, mitte aga rangete ja vägivaldsete võtetega.
Kasvatus ja dressuur tuleb sobitada koera iseloomu ja omadustega. Koera kombeõpetuse ja lihtsate käsutäitmise harjutustega alustatakse juba kutsikaeas, aga kutsikalt või noorelt koeralt ei või nõuda pikka keskendumist või absoluutset sõnakuulmist. Tänapäeval on leitud, et parimad tulemused saavutatakse sõbraliku, mänguliku õpetamisega, mitte sundimisega.
Kõige tähtsam on, et Su koer õpiks kutse peale rõõmuga tulema Sinu juurde. Harjuta seda sageli ja koerale meeldival viisil. Ära kunagi pahanda temaga või karista teda, kui ta tuleb Sinu juurde; isegi mitte siis, kui ta on käitunud lubamatult.
Koer naudib õppimist ja oskamist. Selgita välja, kas Sinu elurajoonis korraldatakse koerte dressuuri. Mida paremini Su koer sõna kuulab, seda enam võid talle vabadust lubada.
Haigused
Kui kutsikas on toodud koju, tuleb kiiremas korras sooritada ussitõrjekuur ja vaktsineerimised. Kutsikas saab oma emalt peaaegu alati ussid juba lootefaasis, seega tuleb talle alguses teha lühikeste vahedega mitu ussitõrjekuuri. Täiskasvanud koerale tehakse seda kuuri vähemalt kaks korda aastas.
Kutsikas vaktsineeritakse loomaarsti soovituste kohaselt. Vaktsineerimist tuleb regulaarselt korrata kogu koera elu vältel. Kui vaktsineerimisi ei ole sooritatud, võib juhtuda, et koer maksab selle eest oma eluga.
Koer, kes ennast iga natukese aja tagant sügab või kelle karv on pidevalt väga lahti, võib kannatada täide või teiste välisparasiitide all. Parasiitidest saab lahti apteekides müügil olevate spetsiaalsete shampoonide või loomaarsti tehtud parasiitidevastase süsti abil.
Kui koer raputab või kraabib oma kõrvu või hoiab oma pead viltu, on see ilmselt märk kõrvapõletikust või mingist muust kõrvadega seotud tervisehäirest. Pöördu sel juhul loomaarsti poole.
Silmad, mis on punased või millest voolab rähma, või hõõrumist esilekutsuvad silmad on signaaliks silmapõletikule või mingile muule silmaprobleemile. Oma tagapoolt vastu maad vedav koer kannatab ilmselt pärakupaunade põletiku all. Halb hingeõhk on märk igemepõletikust.
Tervisehäire kahtluse korral on alati mõistlik pöörduda loomaarsti poole. Omapäi koerale antud inimesele mõeldud ravimid võivad olla koerale eluohtlikud.
Õues elav koer
Vaid mõned koeratõud on sobilikud pidevaks õues elamiseks. Kui Sinu koerale meeldib õues, peab tal olema seal korralik kuut ja jooksukett.
Koera võib püsivalt õues kinniselt pidada ainult elumaja vahetus läheduses. Alla aasta vanust koera võib ketis pidada vaid ajutiselt. Koera kaelarihm peab olema piisavalt lai ja ei tohi koera pigistada. Rihm ei tohi olla metallist ega looma puua.
Koera kuut peab olema ilmastikukindel ja pakkuma loomale puhkepaika ning kaitset ilmastikuolude eest. Kuut peab olema tuulekindel ja ei tohi olla otsekontaktis maaga, et vältida maapinnast tuleva niiskuse või vee sattumist kuuti. Heinad või õled sobivad hästi kuudi soojendamiseks. Kuudi katus peaks olema lame, et koer saaks selle peal lamada.
Kui koerale ei meeldi oma kuudis, võib põhjus olla selles, et ta ei näe sealt endale meelepärasesse suunda. Olukorda võib parandada kuudi asendi muutmisega.
Kui koer elab aedikus, peaks see olema piisavalt suur koeral peab olema võimalik joosta vähemalt 5 meetrit mõlemasse suunda. Aedikut tuleb puhastada kord päevas. Inimese liikumistrajektoori lähedale kinnitatud jooksukett on koerale siiski meeldivam kui aedik. Ära mingil juhul ehita aedikut aia tagumisse nurka! Pea meeles, et ka iga aedikus elav või ketis olev koer tuleb vähemalt kord päevas viia jalutuskäigule!
Hangi informatsiooni
Mida suuremad on Sinu teadmised koertest, seda paremini suudad mõista, hooldada ja õpetada oma koera. Koerteteemalisi raamatuid ja muud materjali leiad näiteks raamatukogudest, kennelliitudest ja raamatupoodidest.
Allikas: Eesti Loomakaitse Selts
Tagasi