Kui näete enda suunas jooksvat lahtist koera, siis sellises olukorras on käitumise reeglid, mida peavad jälgima ohutuse huvides nii lapsed kui täiskasvanud.
I reegel Jää seisma, ära kunagi jookse koera eest ära
Koer jookseb alati kiiremini! Eest ära jooksmine võib soodustada koeral tagaajamisinstinkti ja koer hammustab suurema tõenäosusega.
Samuti ei tohiks jalgrattaga sõites koera eest ära kihutada. Tule ratta pealt maha ja jää rahulikult seisma.
II reegel Jää seisma, mängi “puud”
See tähendab jää rahulikult seisma, ära karju ega vehi kätega, ära püüa koera maast võetud kiviga visata.
Seisa jalad koos, käed võivad olla rahulikult keha kõrval, veel parem kui on aga ees sõrmsoengus, vaata maha, kuid jälgi kindlasti koera käitumist ja kehakeelt. Koerale ei tohi otsa vaadata. Liikumatu objekt on sageli koera jaoks ebahuvitav ja tundub ohutum.
III reegel “Ole kilpkonn”
Kui oht, et koer kavatseb hammustada on väga suur, siis on parim moodus ennast kaitsta, võtta nn “kilpkonna” asend. See tähendab, et kükita maha, toeta küünarnukkidega põlvedele ja pane käed sõrmsoengus kaelale. Pea suru põlvede peale. See asend ei kaitse agressiivse koera eest. Kuid juhul kui koer tõesti otsustab hammustada, siis selels asendis saame kaitsta neid kehaosa, mille hammustamine on kõige ohtlikum (nägu, kael). Selles asendis on koeral ka raske haarata käest või jalast. Nüüd selles asendis olles on juba mõistlik kõvasti appi hüüda. Selle reegli õpetamine lastele on vajalik, kuid kindlasti ei tohiks sellega lapsi hirmutada.
Marge Grauberg “Lapse turvalisuse aabits: ohud looduses”, Jõhvi, 2009
Tagasi