Küsimus:

Tere,

Mina olen värske Tiibeti mastifi kutsika omanik. Kutsikas on kolme kuune ega ole vaktsiinidega veel nii kaugele jõudnud, et oleks soovitatav koduaiast väljas käia. Ta pole nimelt veel marutaudi vastast vaktsiini saanud.

Mure siis selles, et kutsikas armastab mulle kõikjale järgneda. Ta on selgeks õppinud, et kui talle öeldakse "jää aeda", siis ei saa ta peremehele majja järgneda - uks pannakse ju ka kinni ning nutmisest pole abi. Aga kui ma aiast väljun ja talle korralduse "jää aeda" annan, siis üritab ta iga hinna eest aia alt läbi pugeda, et mulle järgi tulla. Olen siis teisel pool aeda teda keelanud ja iga kord kiitnud, kui ta siis kaevamise lõpetab. Aga ta hakkab kohe jälle pihta. Olen ka õrnalt käppade peale astunud, kui ta ei lõpeta. Lõpetamisel ohtralt kiitust! Kardan, et talle võib kombeks saada aiast ilma loata väljumine.

Kas olen õpetusmetoodikaga õigel teel või on mõni tõhusam viis teda aiast mitte väljuma koolitamiseks? Ei tahaks hästi elektripiirde vajalikkuseni välja jõuda.

Suured tänud!
Marge

Vastus:


Tere Marge,

Koera jaoks on karja juht läinud omi vajalikke instinktijärgseid toimetusi tegema (reviiri märgistama või ka pesast eemale saaki jahtima) ning kaob silmapiirilt kui uks on sulgunud. Seetõttu on seda ka kutsikal õigesti õpetatuna oluliselt kergem taluda kui aeglaselt silmapiirilt lahkuv juht kelle tuge oleks kutsikal veel hädasti vaja. Kuna me ei räägi otseselt koerale selget keelt siis ei saa ta ka väikesest signaalist veel aru, et nüüd tuleb rahulikult ja turvalises kohas kogenumaid karja liikmeid tagasi oodata.

Kui koer on terves aias lahtiselt on seal mitmeid vajalikke punkte, mis peksid olema kaetud:

1. Koeraga veedetud aeg peaks olema reguleeritud: taaskohtumised rahulikud ning äraminekud tseremooniata, noorele koerale võib jätta tegevust (nt enne äraminekut, kui oma asjad haarame, viime kutsikale head närimist, mida ta kindlasti meie tagasitulekuni alles ei jäta- ei tohiks olla kont- ning alles siis lahkume ilma talle tähelepanu osutamata, kui tagasitulles on mingi toiduasi jäänud alles tuleks see koheselt eemaldada), et äraminek oleks "pehmem", samuti on soovitav enne äraminekut mängida ning tegevuse jätmine kujundada preemiaks; mäng teie kontrolli all ja seda teha koeraga rohkelt.

2. aia piirde osa peaks olema kaevamiskindel (valatud betoon) ning aed väljamurdmise vältimiseks vastupidav ning piisavalt kõrge (ka koertele, kes ei armasta hüpata, sest tihti on võimalus mõnest kohast aia ääres leida kõrgemaid abivahendeid mille peale ronides ei pea hüppeks nii palju pingutama.. osad koerad õpivad ka ronima)

Kui seda ei ole võimalik tagada siis tuleks koera jaoks kasutada eraldi aedikut, kus tal on piisavalt ruumi, peavari ning koht kuhu soovikorral ka varjuda ehk "pesa"/kuut)

3. Mida rohkem koer veedab aega meieta suurel territooriumil, seda rohkem on ta sunnitud vastu võtma iseseisvaid otsuseid - kõik see aga kasvatab iseseisvust ning tihti tugevdab ka valveinstinkti kuna koer on esimene, kes "ohtu" märkab ja sellele vastu on sunnitud astuma. Seetõttu on meie kohuseks kohe alguses õigete signaalidega (ohu signaald koerakuulaja meetodist) anda koerale mõista, et aias ei ole vaja väljaspool liikuva peale erutuda ja valve on meie otsustada. Nii noorele kutsikale tuleb paljuski olla toeks ning näidata õigete juhisignaalide ning rahuliku otsustuskindlusega oma õiget eeskuju.

4. Aias elavatel koertel on vajalik ka jalutamas käia vähemalt 1h päevas, ning mängida koeraga ise 3x rohkem kui ta saab mujal teiste koertega seda teha. Aias lahtiselt olles ei väsita koer end enamasti piisavalt või vastupidi, ärritub üles ning toodab läbi selle pidevalt adrenaliini ning energiat saavutades suure stressitaseme ning olles võimetu rahunema. Mõlemal juhul tekivad probleemid (haukumine, aia ääres jooksmine ja möödujate hirmutamine, endale tegevuse leidmine: kaevamine, lõhkumine; mõne karjaliikme ahistamine pidevalt mängule kutsudes või valvest tõsiset ülesannet tehes külaliste ja/või omade suunamine endale sobilikus ja neile ebamugavas suunas).

Nautige koos kutsika aega, mängige ning tegelege õigete seoste loomisega (et kogemused oleksid positiivsed, halb heale suunatud ning hea alati premeeritud), selle son teile suureks abiks kindlasti ka koerakuulaja meetod.   

Parimate soovidega,

Kärt Pingas
Koerakuulaja

Märksõnad:

Tagasi