Kuidas sõnadega korrigeerida oma koera käitumist

Koera korrigeerimine ei tohiks põhjustada koerale valu. See võib olla sama lihtne kui kulmu kortsutamine. Time out on koerte puhul samuti effektiivne. Koerad tahavad tähelepanu, kui see neilt ära võtta, minnes mujale või keskendudes millegi muu peale,  siis koer saab aru, et temaga ei olda rahul. Kuna enamik koeri tahab loomulikult olla peremehe/naise läheduses ja olla talle meele järele, siis kõige effektiivsem treening on keskenduda positiivsetele asjadele ja premeerida koera hea ning soovitud käitumise eest. Su koer hakkab kordama seda käitumist, mida premeeritakse.

Pea meeles, koerad elavad mälupiltides ja hetkedes. Premeerida või korrigeerida koera millegi eest, mida ta tegi viis minutit tagasi või isegi kaks minutit tagasi, ei anna tulemusi (juhul kui, siis pigem  vastupidiseid). Premeerimine peab järgnema koera õigele soovitud käitumisele momentaalselt. Heaks preemiaks võib olla nii väike maius kui ka ohtrad kiidusõnad. Kiida õige hääletooniga ja su koer teeb sinu jaoks peaaegu kõike.

Pea meeles, et koerad nagu ka inimesed ei sünni oskusega aru saada  kõnekeelest. Koerad on sajandeid kommunikeerunud oma kehakeele, haugete, lõhnataju ja ulgumisega. Sinu töö on õpetada koerale, mida verbaalsed käsud tähendavad. Koerad õpivad need käsud kiiresti ära,
kui me väldime andmast koera jaoks segaseid signaale. Näiteks kui kutsuda koera enda juurde, ning kui koer tuleb liiga aeglaselt, siis temaga pahandatakse. See tähendab koerale, et sa siiski ei tahtnud, et ta tuleks.

Ole väga täpne sõnaliste käskudega. Koera dresseerides tuleks kasutada alati samu käsklusi/sõnu. Alati püüa kõigepealt koera tähelepanu, öeldes tema nime, seejärel ütle käsk. Mida vähem sõnu sa käsus kasutad, seda kiiremini su kuts need ära õpib. "Muri, istu!" "Muri, tule!" "Muri, maha!" "Muri, ei!" Kui tahad, et koer jääks oma kohale, siis on parem tema nime mitte kasutada, sest nimi eelkõige ahvatleb koera tulema sinu juurde – piisab käsklusest "Koht!" Ära kunagi unusta kiita ja premeerida sellist  käitumist, mida edaspidi näha tahad.

Väga kerge on ärrituda või masenduda treeningu protsessi ajal. Täiesti OK on võtta paus kui tunned, et tekkimas on frustratsioon või olete väsinud. Kui sa muutud karmiks või kurjaks koeraga töötades,  annab see negatiivseid tagajärgi, koer võib sattuda niivõrd segadusse, et lõpetab igasuguse õppimise. Segaduses koer ei ole võimeline tegema seda, mida sa palud, seega ole alati kindel, et sa oled õiges meeleseisundis kui treenid oma koera.
Võta tema jaoks aega just praegu, sest hästi käituv koer toob sulle aastateks suurt rõõmu!
Märksõnad:

Tagasi