Kuld võtab koertelt puusavaluPaljud loomad, nii nagu inimesedki, kannatavad krooniliste liigesvalude käes. Koertel on üsna tavaliseks liigesvalu põhjuseks kaasasündinud puusaliigese vaegareng ehk düsplaasia.

Norra teadlane Gry Tove Jæger aga tõestas hiljuti, et kulla paigutamine liigest ümbritsevatesse pehmetesse kudedesse vähendab valu ja liigesjäikust.

Internetiportaal ScienceDaily kirjutab, et väikeste kullaterade siirdamist puusaliigest ümbritsevatesse kudedesse katsetati koos nõelraviga Ameerikas juba 1970ndatel aastatel. Kuigi mingit teaduslikku tõestust sellele, et kuld valu vähendab, tol ajal polnud. Hoolimata sellest said koerad ja inimesed, kellele samuti kroonilise liigesvalu leevendamiseks kullateri kudedesse siirdati, valust priiks.

Nüüd aga on Norra teadlane Gry Tove Jæger oma doktoritöös uurinud, kas ja kuidas metalliline kuld valu vähenemist ja liigesfunktsiooni paranemist mõjutab.

Katsealused koerad jagati juhusliku valiku alusel kahte rühma. Ühele rühmale implanteeriti puusaliigest ümbritsevatesse kudedesse kullaterad, teisele mitte. Ei koera omanik ega teda ravinud loomaarst teadnud, kumba gruppi koer kuulus.

Kuue kuu möödudes ravi efekti hinnates selgus, et kahe grupi vahel oli olemas statistiliselt oluline erinevus. “Kullakoerad” näitasid välja vähem valu ning liikusid paremini. Ka nende koerte, kellele kulda ei siirdatud, seisund paranes ravi tulemusel, kuid märgatavalt vähem.

Peale esimest hindamist jälgiti koeri veel poolteist aastat. Kahe aasta möödumisel kulla siirdamisest oli 80% neist näha positiivne tulemus. Samal ajal kulges düsplaasia omasoodu ning süvenes, kuid “kullakoerte” elukvaliteet oli oluliselt parem kui kontrollgrupil.

Kulla toime on siiski paljuski veel ebaselge. Valuvaigistav mõju võib olla osaliselt seletatav sellega, et siirdatud kullaterade ümber tekib põletikureaktsioon. Samal ajal ei teinud uuring kindlaks seda, kui palju omas mõju nõelravi või kahe ravimeetodi (nõelravi ja kulla siirdamine) kombinatsioon.

Gry Tove Jæger kaitses selleteemalise väitekirja käesoleva aasta maikuus Norra Veterinaarteaduste Ülikoolis (Norwegian School of Veterinary Science).

Allikas: Maaleht

Märksõnad:

Tagasi