Kus on koera koht - kas toas või õues?
Paljud koeraomanikud usuvad, et koerad on lemmikloomad, kelle koht on õues, mitte toas. Teised on jälle seda meelt, et koerad, olenemata tõust ja suurusest, on õnnelikumad, kui saavad kas enamuse ajast olla siseruumides koos inimestega, oma „karja liikmetega". Koerad on sotsiaalsed olendid nagu meiegi, nii toa- kui õuekoerad vajavad suhtlemist.

Paljud arvavad, et koer peab olema õues, sest seal vabalt ringi liikudes saab ta vajalikku füüsilist koormust. Tõsiasi on siiski see, et enamik koeri ei „treeni" ennast üksinda aias olles. Põhiliselt lamavad nad näiteks ukse juures, oodates, millel „karjaliikmed" välja tulevad ja nendega tegelema hakkavad. Muidugi vajavad koerad iga päev liikumist, aga parim viis selle tagamiseks on jalutuskäigud või mängud aias koos peremehega.

Koerad vajavad inimestega koosolemist, et õppida karjakäitumise reegleid, mida aktsepteerib inimühiskond. Koerad, kes veedavad enamuse ajast väljaspool eluruume (kas üksinda või teiste koerte seltskonnas), võivad muutuda inimeste hulka sattudes kartlikuks, agressiivseks või hüperaktiivseks. Nad ei ole õppinud, kuidas inimkarjas käituda.

Koerad, kes peavad üksinda veetma pikki perioode, kannatavad üksilduse ja frustatsiooni all. Nad võivad lakkamatult haukuda, see tekitab probleeme naabritega. Igavlev koer hakkab endale ise tegevust otsima, milleks võib olla põõsaste väljajuurimine, aukude kaevamine, aia lammutamine jms.

Koerad, kes elavad toas, on nö lähedasemas füüsilises kontaktis omanikuga ja seetõttu võivad olla võõraste vastu sallimatumad. Teisalt - koerad, kes elavad õues, on kaitsvamad oma territooriumi suhtes. Samas, kui neil jääb puudu inimkontaktist, võib õuekoertel olla kalduvus neile vähestki tähelepanu osutavate võõrastega sõbruneda.

Inimesed, kelle tööpäevad on pikad, jätavad kutsika tihtipeale (üksinda) aeda, et vältida pissiloike ja muid pahandusi siseruumides. See ei ole õige - isegi kui on võimalus kutsikas õue jätta, ei tohiks koer selles vanuses pikalt üksinda olla. Sotsialiseerimine ja kontakt inimesega on kutsikapõlves eriti tähtis. Ka on kutsikad täiskasvanud koertest palju vastuvõtlikumad ekstreemsetele kliimatingimustele, nagu liiga kuum või liiga külm ilm. Kui olete sunnitud pidevalt kodunt ära olema üle viie tunni järjest ja majapidamises pole kedagi, kes kutsikat teie äraolekul hooldaks, siis pole koera võtmine parim mõte. Koer on karjaloom, pidev pikaajaline üksiolemine ei ole tema jaoks normaalne.

Nii mõnedki meist kasutavad väljendit „vanasti elasid koerad õues ja häda polnud midagi". Kuid - vanasti olid pered suuremad, keegi liikus ikka aias. Naised olid kodused, kasvõi pereema pesuriputamine või peenarderohimine oli koerale vahelduseks. Lapsed veetsid rohkem aega õues, mitte arvuti taga. Tüüpiline tänapäeva pere on õhtul teleri ees ja koer on kahjuks üksinda õues.

Kui teie koer elab õues, peab tal olema:

- korralik, tuultpidav, soojustatud kuut
- suvisel ajal võimalus päikese eest varjuda
- värske vesi iga päev (talvel tuleb jälgida, et vesi poleks külmunud)
- igapäevane „mänguaeg" peremehega
- igapäevane jalutuskäik
- korralik aed, kust koer välja ei pääse
- mänguasjad, millega koer saab aega veeta
- võimalus õppida käituma siseruumides

Paljud koerad naudivad väljas elamist. Kuid see peab olema tasakaalustatud kvaliteetajaga, mida koer saab veeta koos peremehe ja teiste kahejalgsete „karjaliikmetega".

Allikas: Eesti Saksa Lambakoerte Ühing
Märksõnad:

Tagasi