Küsimus:


Tere,
mul on plaanis umbes paari kuu pärast võtta endale inglise bulldogi kutsikas. Siit ka lihtne küsimus, kas kõiki neid Amichien Bonding-u võtteid on vaja kohe esimesest päevast koeraga läbi töötada kui ta on alles kuts ja koju jõudnud või ikka kui ta veidi suuremaks saab või siis alles siis kui mõningad probleemid tekkivad? Kuidagi kahju on nii väikest  ignoreerida jne:)

Tervitades,
Maria

Vastus:


Tere Maria,

Kutsikate puhul on käitumine tihti natukene pehmendatud aga kindlapiiriliselt üldiselt siiski samade põhimõtete järgi käiv. Põhiline millele tähelepanu pöörata on, et kontakti alustaks ning lõpetaks (siis kui temal veel huvi kõrge) sina. Nt. kui kutsikas tuleb mängu nõudma siis lubad teda enda peal mürada aga selle eest tähelepanu ei anna, kui ebamugavaks ja liiga pealetükkivaks muutub, lükkad õrnalt eemale ja annad sellega mõista oma ala ja austuse vajalikkusest.

Mängi kindlasti kutsikaga iga kord peale pissilkäimist 5-10 minutit, nii tugevdad teievahelist sidet ja lood hea kontakti. Kutsikas saab väga kiiresti aru kasutatavatest signaalidest ning seetõttu ei ole neid tihti vaja sellisel kujul kasutada rohkem kui esimesel nädalal (loomulikult on ka erandeid). Kuna kutsikal on sinuga suhtlemisel puhas leht, siis on ka arusaadava keele ehk õigete signaalide kasutamisel Teie suhe kohe algusest peale õigetel alustel loodud ja üleskutsed on sel juhul reeglina oluliselt väiksemad, kui neid üldse on.

Ignoreerimise aeg sõltub kutsika käitumisest, kui ta kiiresti mõistab, et peremehe saabumisse tuleb rahulikult suhtuda ning juurdekutset oodata. Hea käitumise ja kiire mõistmise puhul võib tervitamise edasilükkamine väheneda ka 5 sekundile. Oluline on jätta sisse juhisignaal (koju tulles keerad külje temapoole- paned asju või jalatseid ära, ning kui ta end peale pole sel ajal surunud, kutsud seejärel tervitama). See aeg võib seega olla tõepoolest nagu mainitud, 5 sekundit. Kui on märgata aga kutsikas vanuse kasvades üleskutseid tuleb seda aega ka vastavalt käitumisele pikendada-lühendada. 

Oluline on ka see, et ise ei läheks kutsika aseme juurde teda hellitama vaid kutsuks ikagi enda juurde mängule. Söögizestis piisab korrast päevas, ei pea seda 4x tegema (ka see sõltub suuresti kutsika enesekindlus astmest, selle määramiseks on vajalik juba reaalne ülevaade kohapeal. Ohu ja jahizestid peavad olema aga kindlapiirilised algusest peale, see tagab probleemide ennetamise ja maksimaalse enesekontrolli läbi õigete seoste. Vastavalt kutsika ja kodu (karja inimeste) eripärale on alati teatud iseärasused ja varjatud nüansid, millele tähelepanu pöörata.

Muidu ma võin julgelt öelda, et 95% probleemidest tekivadki kahjutundest või harjumusest tulevatest vigadest seoses kutsika või koera uudsuse, nunnu välimuse ja armsate tegudega.. rääkimata neist hinge sulatavatest silmadest :) Seega püüame nautida maksimaalset kutsikapõlve läbi mängu ja kindlate signaalide, ise otsuseid vastu võttes ja kindlat ning igas olukorras usaldatavat juhti mängides.

Palun tutvu Kui kodus on kutsikas artiklitega. 

Parimate soovidega,
Kärt Pingas

 

Märksõnad:

Tagasi